newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Żarówka…czy ktoś z nas wyobraża sobie dzisiaj życie bez światła? Kto by pomyślał, że Edison opatentował ten produkt zaledwie 138 lat temu. Ciekawe czy wtedy myślał o tym, że stanie się ona niezbędnym elementem życia każdego człowieka.

Wystarczyło nieco ponad 100 lat, by żarówka rozwinęła się z w zniewalający sposób. Jeszcze niedawno jej jedynym zadaniem było dawanie światła, miała być po prostu funkcjonalna. Dzisiaj to także bardzo ważny element dekoracji wnętrza. Żarówki stały się detalem, który często domyka aranżację. Na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych modeli. Od klasycznych, przez halogenowe, po te najnowsze – ledowe. Każde z nich mają swoje wady i zalety, każde z nich muszą wyglądać dobrze, aby ktoś zdecydował się na umieszczenie ich w swoim wnętrzu.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli żarówek dekoracyjnych. Najczęściej wybierane są do konkretnego stylu i aranżacji - loft, klasyczny, nowoczesny. Sam dobór najczęściej jest prywatnym odczuciem i poczuciem gustu. Kupując żarówkę dekoracyjną warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Żarówki dekoracyjne mają różne kształty - bański, podłużne tuby ze spiralnymi środkami. Są te mniejsze oraz większe przez co nie każda żarówka pasować będzie do danej lampy. Zwróć uwagę na jej rozmiar by zmieściła się pod danym kloszem, o ile lampa będzie go mieć. Kolejnym aspektem jest rodzaj gwintu czyli trzonka. Najczęściej są to typowe wtyki E27, a sama żarówka działa w technologii LED. Znajdziemy także mniejsze gwinty, ale praktycznie niedostępne będą te z wtykami GU10. Zwracaj także uwagę na barwę światła i jego natężenie. Żarówki dekoracyjne najczęściej są bardzo stonowane i oddają mało światła. Ich zadaniem jest dekoracja i tworzenie ciekawego klimatu.

Do jakich lamp pasują dekoracyjne źródła światła?

To źródło światła sprawdza się idealnie w kilku typach lamp. Najczęściej są to kinkiety loft, które nie posiadają jakichkolwiek szklanych kloszy czy opraw. Najczęściej są to stalowe ramy i ramiona, na których zamocowane są gniazda na gwinty. To wtedy żarówki wyglądają najlepiej i stanowią świetną dekorację pomieszczenia. Stosować je można zarówno do kinkietów jak i lamp sufitowych i żyrandoli.

Innym typem oświetlenia, w którym używa się żarówek dekoracyjnych są zwisy i zawieszenia. Wygląda to w ten sposób, że na kablu mocuje się jedynie oprawę, a w nią wkręca samą żarówkę. Dzięki temu można uzyskać prosta lampę wiszącą bez większych wydatków. Można również postawić na kilka lub nawet kilkanaście zwisów, dzięki czemu w ostateczności uzyskamy lampy na styl żyrandoli typu pająk. Dla dodatkowego efektu można postawić na różnego typu kolory kabli lub opraw - miedziane lub mosiężne.

Żarówka ozdobna z filamentem - duża czy mała?

Wielkość żarówki ozdobnej ma istotne znaczenie. Jeśli stawiasz na duży rozmiar, nie przesadź z ilością. Mniejsze wymiary dają możliwość instalowania kilku, a nawet kilkunastu egzemplarzy. Niekiedy same zdobienia żarówki zależeć mogą od jej wielkości. Tylko większe dmuchane klosze można odpowiednio kształtować i uzyskiwać oryginalne formy. Małe żarówki będą zdobić głównie jej wewnętrzne elementy LED.

Podsumowując - pamiętaj tylko o dobraniu odpowiedniego zawieszenia. Może być ono pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne. Zwróć uwagę również na długość i kolor samej zawieszki. Nie powinny być zbyt krótkie, ale jednocześnie zbyt długie. Zwracaj uwagę na gwinty, zasilanie oraz wielkość. Pamiętaj, że nie są to duże wydatki przez co za pewien czas możesz zmienić tę ozdobę na inną.