newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Dyplomy dzieci, certyfikaty i list pochwalne to jedne z tych dokumentów, które również wiesza się w salonie. Jeśli chcesz by każdy je zobaczył, najlepiej oświetlić je kinkietami które zawsze montuje się nad obrazami. W naszej ofercie mamy stylowe, współczesne, rustykalne kinkiety nad obrazy w kolorze srebrnym i złotym. Z pewnością znajdziesz taki kinkiet nad obraz, który doskonale wpasuje się w aranżację Twojego salonu.

Jaką lampę można powiesić nad obrazem?

Dopiero od niedawna w wielu aranżacjach wnętrz znaleźć można obrazy i dzieła sztuki. Do pewnego momentu takie dekoracje stosowało się jedynie w stylu klasycznym. Obecnie łatwy dostęp do dzieł nowoczesnych oraz replik spowodował, że obrazy, malowidła i fotografie często goszczą na ścianach mieszkań i domów. W salonie najczęściej stawia się na duże obrazy w wielu kolorach, zaś na fotografie w korytarzach i innych miejscach przechodnich. Podobnie w miejscach komercyjnych takich jak biura, kancelarie, gabinety stomatologiczne oraz lekarskie stawia się na wieszanie certyfikatów i dyplomów ukończenia kursów czy szkół. W celu podkreślenia oraz dekoracji samych pomieszczeń, zamocować nad nimi możną piękną lampę. Jej zadaniem będzie dobre oświetlenie, ale i aranżacja z ciekawym i unikanym dodatkiem. To on spowoduje, że osoba nie przejdzie obok obrazu czy fotografii obojętnie. To przyciąga uwagę i można by rzec, że jest praktyczne.

Co do samej lampy jaką można wybrać, są do tego dedykowane modele. Najczęściej nad obraz wybiera się podłużną lampę led na niedługim ramieniu. Na jego końcu zamocowany jest podłużny klosz skierowany bezpośrednio na dzieło sztuki lub zdjęcia w ramce. Dzięki takiemu podejściu oświetla się dodatek, a nie całą przestrzeń wokół obrazu. Z pewnością nad obrazem nie powiesimy lampy wiszącej czy sufitowej. W żaden sposób nie spowoduje to urozmaicenia aranżacji zarówno w salonie czy korytarzu.

Reflektory nad obraz

Innym rozwiązaniem oświetlenia obrazu mogą być kinkiety na wysięgniku lub reflektorki ścienne oraz sufitowe. Raczej rzadziej oczka z możliwością obracania - te zbytnio rozpraszają światło wokół dzieła sztuki. Decydując się na reflektorek, jest kilka możliwości jego zamocowania. Pierwsza to sufit i skierowanie go na obraz, druga to przeciwległa ściana oraz odpowiednie jego ustawienie, a trzecia to montaż bezpośrednio nad obrazem. W przypadku wybrania kinkiety nad obraz z długim wysięgnikiem, również może to być sufit. Drugim rozwiązaniem będzie ta sama ściana, na której wiszą ozdoby, ale np. w nieco dalszej odległości. Jednak te rozwiązania przewidziane są głównie w aranżacjach nowoczesnych, styl klasyczny to przede wszystkim prostota, ład i porządek. W nim najlepszym wyborem będzie lampa powieszona 20-30 cm nad samym obrazem.

Przed zakupem kinkiety lub reflektora nad zdjęcia czy ramki, musisz zwrócić uwagę na to czy jego montaż odbywa się bezpośrednio do przewodu w ścianie, czy też do gniazdka elektrycznego. Spora część kinkietów może mieć włączniki na kablu co spowoduje, iż oświetlenie obrazu będzie wymagało każdorazowego podłączania lampy do zasilania. Taka aranżacja i rozwiązanie nie koniecznie będzie dobrze wyglądać czy to w salonie czy w korytarzu.

Kinkiety LED nad dzieła sztuki

Do niedawna osoby lubiące i posiadające wiele obrazów w swoim domu miały problem z oświetleniem swoich dodatków powieszonych na ścianach. Mało atrakcyjnie wyglądały bowiem wielkie lampy, które w wielu przypadkach przysłaniały cały obraz. W raz z rozwojem technologii LED, powstało wiele nowych i ciekawych rozwiązań. Są nimi właśnie podłużne lampy LED, gdzie źródłem zasilania są pojedyncze diody umieszczone na listwie o długości 30 - 50 cm. Dzięki temu lampa nie jest zbyt duża i nie zasłania tego co chcemy wyeksponować. Są one minimalistyczne i mało widoczne właśnie po to by eksponować malowidła, a nie same lampy.

Kolorystyka opraw w lampach ledowych tego typu nie jest zbyt wielka. Najczęściej są to lampy brązowe do stylu klasycznego, oraz złote, srebrne, czarne i białe do stylu nowoczesnego. Mniej spotykane są lampy z kloszami ze szkła - te zbytnio rozpraszają światło wokół obrazów, a to z kolei jest niepożądane.