newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Oczka ledowe czy halogenowe? Jakie wybrać?

Oczka sufitowe znane są od dekad. Dzisiaj zmieniła się jedynie technologia przy tworzeniu źródeł światła i żarówek, które mocowane są w oprawach na oczka. Są to najczęściej żarówki LED, które wkłada się do oprawy. Niegdyś były jedynie żarówki halogenowe z trzonkiem GU10, które dawały podobną ilość światła, ale pobierały około 10-krotnie większa ilość prądu elektrycznego. Oszczędność na energii wynika z użycia ledów, ale o identycznej budowie żarówki jak było to z halogenami.

Halogeny w porównaniu z ledami oprócz tego, że pobierały znacznie więcej prądu, bardzo mocno się nagrzewały przez co w wielu przypadkach szybko ulegały uszkodzeniom. Sama zasada wyglądała jak w przypadku żarówek tradycyjnych, czyli cienka nitka wolframu umieszczona była w zamkniętej oprawie z gazem szlachetnym. Dzięki przepływowi energii wytwarzana było ciepło i światło. Ostatecznie na odpowiedź co wybrać - halogeny czy ledy, oczywiście, że oczka LED (żarówki GU10)

Montaż oczek LED w suficie podwieszanym

Oczka LED to najczęściej niewielkie pojedynczne, podwójne lub potrójne oprawy sufitowe, które montuje się w suficie podwieszanym. W tym celu należy otwornicą wykonać odpowiedni otwór, gdzie zostanie umieszczona oprawa. Z uwagi na prosty montaż, wykonuje się je w płytach karton-gips. Pisaliśmy już o tym jak zamocować lampę w suficie podwieszanym, dlatego zachęcamy do zapoznania się z całym poradnikiem w tym temacie.

Jeśli jednak konstrukcja stropu jest betonowa, nie powinno się w nim wykonywać otworów czy nakłuć, które będą go osłabiać. W tym celu do wyboru masz inne lampy sufitowe, które możesz zamontować natynkowo. Są to najczęściej spoty i tuby LED, które przykręca się do sufitu na typowe kołki montażowe. Oszczędzi Ci to wiele pracy, a efekt dekoracyjny jak i samo oświetlenie będą równie efektowne.

Spoty LED i tuby LED - nowoczesne lampy sufitowe

Montowanie punktowego oświetlenia wpuszczanego może być problemem dla osób, które posiadają w swoim domu strop betonowy lub kupiły mieszkanie w starym budownictwie, gdzie nie było wcześniej sufitów podwieszanych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych GK. Dla nich ciekawym wyjściem z sytuacji mogą być spoty sufitowe oraz tuby LED.

Spoty LED to swojego rodzaju natynkowe oczka, które mogą mieć o wiele więcej ciekawych funkcji czy kształtów. Tuby sufitowe mają podobne funkcje, ale różnią się wyglądem. Oczko LED w nich jest zamontowane w tubie o różnej średnicy. Można je łączyć w zestawy, dobierać kolory do innych dodatków w domu. To cała seria ciekawych lamp designerskich, które uatrakcyjnią nowoczesny salon czy kuchnię.