Jak prawidłowo montować oczka sufitowe w suficie podwieszanym?

Montaż oczek LED nie jest czymś trudnym nawet dla osób, które wcześniej tego nie robiły. Jeśli miałeś okazję montować inny typ lamp lub gniazdek w swoim domu, z oczkami pójdzie Ci również łatwo. Nie będziemy się tutaj skupiać na wykonaniu samej instalacji elektrycznej ponieważ to już praca dla wykwalifikowanych fachowców. Skupimy się jedynie na montażu oczek sufitowych w suficie podwieszanym.

oczka led w suficie podwieszanym gk

Wyznaczenie miejsc na oczka w suficie

otwór pod oczko sufitowe - wymiary
Otwór pod oczko sufitowe LED

Najważniejszą czynnością przed przystąpieniem do wiercenia otworów w karton-gipsie będzie wyznaczenie osi dla oczek, oczywiście jeśli jest ich więcej i wszystkie mają być w tej samej linii. Tutaj przyda się miarka oraz poziomica. Nie zawsze wystające przewody z sufitu musza być w jednej linii, dlatego należy to zweryfikować i ponownie wyznaczyć linię oświetlenia. Warto również upewnić się, że wszystkie kable z instalacji są na swoim miejscu. Najczęściej oświetlenie oczek wykonuje się szeregowo stąd przy pierwszym oczku powinny znajdować się 2 przewody, przy każdym kolejnym również dwa, a w ostatnim już tylko jeden. Jeśli to masz za sobą, możesz przystąpić do wiercenia otworów.

Wiercenie otworów pod oczka sufitowe w GK

otwornica z wiertłem do sufitu pod oczka led
Otwornica do GK pod oczka LED

Każde oczko jest inne i najczęściej średnicę otworu podaje producent na ulotce z instrukcją montażu. Najczęściej stosowane wymiary mieszczą się w przedziale 55-60 mm. Samo oczko posiada oprawkę, która skryje nam obrzeże otworu by wyglądało estetycznie. Do wiercenia otworów w karton-gipsie przydatne będzie specjalna otwornica do typowej wiertarki. Najczęściej można dostać cały zestaw o różnych średnicach, ale warto upewnić się, że znajduje się tam średnica, którą zaleca Twój producent.

UWAGA: Przed przystąpieniem do wiercenia, odłącz zasilanie w instalacji, zabezpiecz przewody zasilające oczka led przed uszkodzeniem.

instrukcja montażu oczek led - dchemat

Montaż oprawek LED w suficie podwieszanym

Oczka sufitowe najczęściej posiadają 2 sprężynki rozporowe. Należy je rozeprzeć do góry, a następnie wsunąć oprawkę do otworu. Po puszczeniu sprężyn, oczka samoczynnie osadza się na płycie kartonowo-gipsowej sufitu.

jak włożyć oprawkę oczka do sufitu podwieszanegoJeśli oprawka jest już na swoim miejscu, rozejrzyj się za kostką elektryczną do połączenia porcelanki (miejsce na wtyki żarówki) z instalacją elektryczną. Jest szansa, że kostkę masz już w zestawie. Jeśli nie chcesz użyć kostki, zawsze przewody możesz połączyć przy pomocy lutownicy.

Jeśli połączona została porcelanka z przewodami elektrycznymi, osadź w niej żarówkę i sprawdź czy wszystko jest w porządku, podłączając zasilanie i zapalając oczko LED. Jeśli jest OK, możesz wcisnąć żarówkę do oczka sufitowego, a następnie zablokować ją przy pomocy niewielkiego drucika (pierścienia), który należy ścisnąć i włożyć pomiędzy żarówkę, a oprawkę oczka. Dzięki niemu żarówka nie będzie wypadać z oprawki.

Jak widzisz, montaż oczek nie jest zbyt trudny nawet dla laika. Należy uważać na:

  • porażenie prądem (wyłącz zasilanie podczas wykonywania montażu),
  • prawidłowe i równe wywiercenie otworów (dobrze wyznacz linię LEDów),
  • prawidłowe podłączenie przewodów instalacji z porcelanką/kostką,

Uważaj również by nie zgubić „pierścienia”, który blokuje żarówkę LED. Bardzo często potrafi wystrzelić z rąk i niestety ciężko go znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *