
Jak oszczędzać prąd i energię elektryczną? [Poradnik]
Rachunki za energię elektryczną rosną stale od wielu lat i prawdopodobnie ten trend będzie się utrzymywał jeszcze przez bardzo długi czas. Cena jaką musimy płacić za prąd zależy nie tylko od kosztów jej produkcji i dystrybucji, ale także od tego w jaki sposób ją wykorzystujemy na co dzień. Sprawdź nasze skuteczne sposoby na oszczędzanie prądu w swoim domu i obniżaj swoje rachunki za energię elektryczną od dzisiaj. To się opłaci!
Co ma wpływ na ceny prądu i rachunki za energię?
Nie każdy ma świadomość tego, w jaki sposób regulowane są ceny za energię elektryczną i co ma wpływ na koszty produkcji. Z tych najważniejszych wyróżnić można:
- cena paliw kopalnych z jakich produkowany jest prąd w tym wydobycie i transport do elektrowni (ropa, gaz, węgiel kamienny)
- ceny emisji CO2 na rynkach,
- popyt i podaż; większy popyt – cena rośnie, większa podaż – cena spada,
- technologie używane do wytwarzania energii elektrycznej (elektrownie węglowe, gazowe, farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, itp.),
- dystrybucja energii elektrycznej (koszt budowy i modernizacji sieci do przesyłu prądu),
- marże nakładane przez dostawców energii (PGE, Tauron, inne),
- inne (awarie, taryfy, rodzaj odbiorcy – firma i klient indywidualny).

Co ma wpływ na zużycie energii elektrycznej w domu?
Gospodarstwo domowe wyposażone jest w wiele urządzeń, które przy codziennych czynnościach zużywają wiele energii elektrycznej. Są to najczęściej:
- Lampy i żarówki (oświetlenie),
- Sprzęt AGD (lodówki, zmywarki, chłodziarki, zamrażarki, czajniki elektryczne, kuchnie indukcyjne, piekarniki, roboty kuchenne, odkurzacze, itp.),
- Sprzęt RTV (telewizory, komputery, drukarki, ładowarki, tablety, telefony, monitory, projektory)
- Klimatyzatory i pompy ciepła,
- Urządzenia techniczne (piece CO, bojlery elektryczne, monitoring, systemy alarmowe)
W tym wypadku na zużycie prądu odpowiadać będzie jakość i sprzęt jaki zostanie zakupiony do naszego domu. Producenci urządzeń elektrycznych oraz źródeł światła są zobligowani do podawania tak zwanych klas energetycznych, które mają wpływ na pobór prądu. Przy ich wyborze oraz zakupie, należy wybierać sprzęt o najwyższych klasach energetycznych: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G, gdzie A+++ będzie charakteryzować się najniższym zużyciem prądu, a klasa G – najwyższym zużyciem prądu.

Jak można oszczędzać energię elektryczną w domu?
Oszczędność energii elektrycznej jak już wspomniano, zależeć będzie od samego sprzętu, ale także nawyków domowników oraz umiejętności obsługi urządzeń elektrycznych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sprawność urządzeń zależy od ich odpowiedniego używania oraz stanu technicznego. Największą uwagę należy zwrócić na: płyty indukcyjne, podgrzanie ciepłej wody, piekarnik, lodówkę oraz zmywarkę oraz oświetlenie.
7 sposobów oszczędzania energii elektrycznej na oświetleniu
Kilka prostych, ale ważnych sposobów na obniżenie rachunków za prąd to:
- Wymiana żarówek na energooszczędne – wybieraj te z dużą ilością lumenów, a niskim zużyciem prądu (żarówka LED ma znaczenie). O tym czym są lumeny i barwy światła pisaliśmy w artykule oznaczenia na żarówkach LED – barwy ciepłe i zimne. Dodatkowo żarówka LED może świecić nawet 50 000 godzin, a nie jak tradycyjna do 1000.
- Staraj się maksymalnie wykorzystać światło dzienne – stawiaj stoły i biurka obok okien, zadbaj o jasne barwy ścian w pomieszczeniu, nie przesadź z ilością rolet i żaluzji oraz zasłon. To najzdrowszy typ światła dla naszych oczu i samego organizmu.
- Wyłączaj światło po wyjściu z pomieszczenia. Rób to, ale tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłużej niż 30 sekund. Żarówka przy samym włączeniu może pobierać więcej energii elektrycznej niż już po rozgrzaniu. Jeśli jednak wychodzisz na minutę lub dłużej – wyłącz światło. Zadbaj najpierw o nawyki – ucz dzieci i innych domowników, że zużycie prądu ma wpływ na rachunki, ale i nasze środowisko.
- Postaw na kilka źródeł światła w swoim domu. Możesz wyposażyć salon w reflektory, żyrandole LED czy lampę stołową. Nie zawsze musisz oświetlać całe pomieszczenie, niekiedy wystarczy klimatyczna lampa stołowa.
- Na zewnętrz budynku oraz elewacji postaw na lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Wyłączą się i włączą tylko przy określonej porze dnia oraz wtedy, gdy ktoś faktycznie się przy niej znajdzie.
- Oświetl ogród za pomocą zewnętrznych lamp solarnych LED, które ładują swoje akumulatory dzięki energii ze słońca.
- Tam gdzie to możliwe – wykorzystuj technologię LED oraz czujniki zmierzchu i ruchu.
Tylko tyle i aż tyle – pamiętaj, że wszystko można zrobić małymi kroczkami. Nie musisz zmieniać dotychczasowego życia w jeden dzień. Ucz się nawyków z dnia na dzień, planuj i wymieniaj sprzęt, gdy nadarzy się do tego okazja.
Sposoby oszczędzania prądu przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych
Każde urządzenie elektryczne ma inne zastosowanie i w inny sposób wykorzystuję energię elektryczną, dlatego istotne jest to, jak korzystać z tych urządzeń. Oszczędności energii elektrycznej należy szukać zarówno w kuchni jak i w salonie czy łazience. Oszczędzanie energii elektrycznej – sprzęt AGD:
- Lodówka – nie otwieraj jej bez potrzeby, jeśli masz możliwość to ustaw jej temperaturę w przedziale +5-7 stopni C, odszraniaj lodówkę regularnie.
- Płyty i kuchenki elektryczne – utrzymuj płyty w czystości, przykrywaj potrawy pokrywką, używaj tylko niezbędną ilość wody do gotowania, dostosuj średnicę naczyń do pól grzewczych, wybieraj cienkie naczynia.
- Piekarnik – nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia, jeśli nie musisz to nie nagrzewaj go przed pieczeniem, piecz jednocześnie wiele dań, pieczenie w niższych temperaturach to o połowę mniejsze zużycie energii, wyłączaj piekarnik na 5-10 minut wcześniej, a potrawa sama dojdzie, gdy poleży w wyłączonym nieco dłużej.
- Zmywarka i pralka – zobacz, które programy wykorzystują więcej energii, wykorzystuj szybkie programy mycia i prania, zapełniaj urządzenia do pełna, nie susz naczyń i ubrań automatycznie, odkamieniaj urządzenia, używaj środków czystości najnowszej generacji.
- Żelazko – nie prasuj pojedynczych sztuk odzieży, dostosuj temperaturę do tkanin, nie nagrzewaj zbędnie żelazka przed prasowaniem.
- Odkurzacz – wykorzystaj odkurzacze nowej generacji, ustaw odkurzanie w korzystnych taryfach cenowych, wymieniaj worki regularnie, ustaw odpowiednią moc ssania.
Oszczędzanie energii elektrycznej – sprzęt RTV:
- Telewizor – wybierz telewizor w technologii LED, wyłączaj go gdy nie oglądasz, używaj programatora czasowego, ustaw tryb oszczędzania energii.
- Laptopy i tablety – wyłączaj je na czas ładowania, aktywuj tryb uśpienia, zmniejsz jasność ekranu, usuwaj kurz ze sprzętu co ułatwi chłodzenie, odłączaj ładowarki z kontaktów.
Oszczędzanie prądu na klimatyzacji:
- Nie przegrzewaj mieszkania za dnia,
- Korzystaj z rolet i żaluzji zasłaniając okna,
- Ustawiaj temperaturę nie większa niż 5 stopni C do tej panującej na zewnątrz,
Jak jeszcze można zaoszczędzić na energii elektrycznej?
Nie ma magicznych urządzeń do zmniejszania poboru prądu. Ważne są nawyki, dobrej jakości sprzęt oraz jego eksploatacja. Jeśli już te wszystkie porady udało Ci się wprowadzić w życie, zastanów się nad kolejnymi opcjami:
- Wykorzystaj fotowoltaikę do produkcji prądu z energii słonecznej (wykorzystaj dotacje na termomodernizację).
- Wykorzystaj kalkulatory cen prądu i porównaj wielu dostawców.
- Sprawdź dostępne taryfy u swojego dostawcy oraz to, w których opłaty za energię będą najniższe (taryfa nocna, weekendowa).
- Jeśli zmieniasz sprzęt lub lampy – wybieraj te o najwyższej klasie energetycznej.
- Korzystaj z urządzeń SMART.

To jak wykonujesz swoje codzienne czynności ma wpływ również na środowisko. W końcu energia elektryczna niezbędna do gotowania, prania czy oglądania telewizji, wytwarzana jest poprzez spalanie paliw kopalnych – w dużej mierze. To nie tylko oszczędności pozostające w portfelu, ale także lepszy i piękniejszy świat wokół nas.