newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Lampy tuby - natynkowe oświetlenie sufitowe

Spoty sufitowe stały się dość popularne i często wypierają z wielu domów tradycyjne lampy montowane na sufitach, również tych podwieszanych. Ich funkcją jest doświetlanie pomieszczeń, kącików, zakamarków, ale mogą być użyte również jako oświetlenie główne w mniejszych pomieszczeniach jak salon, łazienka, przedpokój czy korytarz. Wybierane są przeważnie do mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym, bowiem ze względu na kolorystykę i swoją budowę, tam pasują najlepiej. To alternatywa dla równie popularnych i lubianych reflektorów sufitowych.

Zalety:

 • niewielkie rozmiary - dzięki temu idealnie nadają się do małych jak i dużych pomieszczeń.
 • designerski nowoczesny wygląd - stanowią świetną dekorację wnętrza.
 • natynkowy montaż - stanowią alternatywę dla oczek sufitowych, które mocowane są wyłącznie w sufitach podwieszanych.
 • szeroka gama kolorów: białe, czarne, złote, srebrne.
 • wysoka szczelność IP65 - wybrane produkty przeznaczone są do wilgotnych pomieszczeń jak łazienka, ale i na zewnątrz budynku.

To nie jedyne cechy tych minimalistycznych opraw natynkowych, które warto rozważyć przy zakupie oświetlenia sufitowego.

W przypadku spotów nie ma potrzeby wykonywania otworów po to, by zamocować oświetlenie. Dzięki takim rozwiązaniom, masz możliwość wymiany oświetlenia, gdy to już wyjdzie z mody. Oczko wymienić jest trudniej bowiem zostaje po nich wiele otworów w suficie podwieszanym. Po nich mieszkanie wymaga poprawek, a nawet remontu całego sufitu.

Tubki LED nie wymagają wymiany żarówek, a dodatkowo są energooszczędne. Cieszą się coraz większym uznaniem i znajdują szereg zastosowań w samym salonie lub salonie połączonym z kuchnią.

Tuba sufitowa - do każdego pomieszczenia

 • Lampy LED - to lampy sufitowe ze zintegrowanym źródłem światła, dzięki któremu mogą przybierać ciekawy wygląd (cienkie i długie)
 • Pojedyncze - lampy z pojedynczym źródłem światła (jednopunktowe) stosowane do doświetlania salonu i innych pomieszczeń.
 • Podwójne i potrójne - lampy z dwoma lub trzema źródłami światła, które można stosować jako oświetlenie główne w salonie, sypialni, łazience i przedpokoju.
 • Z regulowanym światłem (żarówką) - umożliwiają regulację, dzięki której światło padać będzie w wyznaczone miejsce.

Niezależnie od tego ile źródeł światła posiadają, mogą być długie lub krótkie, a ze względu na kształt - okrągłe, kwadratowe i prostokątne.

Lampa tuba - jaką wybrać do salonu?

Kupując nowoczesne oprawy natynkowe, koniecznie zwróć uwagę na ważne aspekty.

 1. Wybieraj te, które rzucają światło wyłącznie w dół - uzyskasz najlepszy efekt dekoracyjny.
 2. Jeśli żarówka lub ledy będą umieszczone w głębi tuby, wtedy światła będzie mniej. Jest to istotne jeśli ma być go dużo w celu oświetlenia większej części salonu.
 3. Zastanów się nad regulowanym źródłem światła, która będzie jednocześnie reflektorkiem - możesz ją przekręcać w dowolnym kierunku i oświetlać wybrane miejsce w salonie. Sam wygląd tych lamp jest również ciekawszy i bardziej oryginalny.
 4. Jeśli zdecydujesz się na tubę sufitową LED, nie popełnij błędu przy wyborze barwy światła. Inaczej nie będziesz mieć możliwości jej zmiany w przyszłości. Pomyśl czy światło w salonie ma być neutralne, zimne czy ciepłe.
 5. Kolory i kształty. Zastanów się czy do pozostałych dodatków będzie pasować lampa okrągła czy może kwadratowa. Podobnie z kolorami - czy dobra będzie biała, czy jednak czarna lub złota. W salonie warto tworzyć kontrasty montując czarne oświetlenie na białych ścianach.

Jakie lampy wybrać do salonu - białe, czarne czy złote?

Kolor oprawy jest istotny tylko ze względów dekoracyjnych. Wnętrze powinno odzwierciedlać Twoje upodobania. Jeśli lubisz czerń, wybierz czarną - będzie stanowić świetny kontrast i dekorację salonu.

Przed zakupem musisz wiedzieć jaką rolę ma pełnić lampa sufitowa. Czy ma stanowić funkcję doświetlającą żyrandol, czy może ma być samodzielnym i głównym oświetleniem wnętrza. Przy doświetlaniu pomieszczenia, można je montować nad stołem, nad strefą wypoczynkową, nad wyspą, czy przy wysokich meblach, na których leżą książki lub inne ozdoby. Jeśli lampy mają oświetlać cały salon, musisz kupić wiele egzemplarzy, które zamontowane będą w całym pomieszczeniu. Pamiętaj, że dobrze oświetlony salon o powierzchni 20-30m kwadratowych wymaga około 7000-10 000 lumenów. Taką ilość światła zapewnić może około 7-10 spotów sufitowych o mocy około 5-10W. Jeśli zdecydujesz się na ledy, zwracaj uwagę na barwę światła - czy jest ciepła lub zimna. Jeśli nie wiesz, którą wybrać, zdecyduj się na neutralną - 4000 Kelwinów. Takie informacje znajdziesz w specyfikacji technicznej lub na opakowaniu żarówki/lampy.

Zawsze warto przed zakupem obejrzeć wiele aranżacji oraz inspiracji. Trendy stale się zmieniają, dlatego warto sprawdzić co obecnie jest na czasie.

Jak zamocować i podłączyć tuby na suficie?

Podłączenie oprawy nie jest trudniejsze od podłączenia typowego żyrandola. Na pewno sprawi mniej problemów niż oczko sufitowe. Jeśli wykańczasz nowe mieszkanie, wystarczy że wywiercisz dwa otwory, a do nich przymocujesz uchwyt na śruby dostarczone w komplecie. Następnie do zamocowanego uchwytu montujesz oprawę i podłączasz przewody według zaleceń producenta.

Jeśli zmieniasz oczka sufitowe na tuby, musisz wziąć pod uwagę ich średnicę. Średnica nowej lampy musi być większa by przykryć pozostający otwór po oczku LED. Wszystkie lampy zasilane są w tym wypadku napięciem 230V, dlatego nie musisz wyposażać instalacji w dodatkowy zasilacz.

Lampy możesz również podłączyć szeregowo pod podwójny włącznik. Dzięki temu przy zapaleniu światła, świecić będą wszystkie lampy lub te poszczególne wybrane przez Ciebie. To dobre rozwiązanie by w salonie stworzyć klimatyczną atmosferę dopasowaną do konkretnych zadań - wypoczynek, praca, spotkania ze znajomymi.