newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jak oświetlić spiżarnię?

Spiżarnia to często niewielkie, dość ciasne pomieszczenie, dlatego warto zadbać o funkcjonalne oświetlenie, które będzie pomagać, a nie przeszkadzać. Niska spiżarnia w schowku pod schodami powinna być oświetlona z wykorzystaniem kinkietów lub oczek LED. Jeśli jest wysoka, możesz pozwolić sobie na lampy wiszące. To, czy zdecydujesz się na oświetlenie punktowe czy jedno źródło światła, powinno zależeć od jej rozmiaru i kształtu. Regularne pomieszczenia można oświetlić jedną lampą sufitową lub wiszącą, choć bardziej funkcjonalne może okazać się osobne doświetlenie poszczególnych regałów. Wybierz lampy LED, które po pierwsze nie emitują ciepła, a po drugie są bardziej trwałe. Częste włączanie i wyłączanie, nie zaszkodzi im też w takim stopniu, jak świetlówkom czy tradycyjnym żarówkom.

Lampy wiszące i sufitowe do spiżarni – jakie wybrać?

Lampy wiszące to przede wszystkim dobry wybór do wysokiej spiżarni w piwnicy lub garażu, gdzie wiszące elementy nie będą przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się. Warto przemyśleć rozwiązanie, jakim są lampy sufitowe z regulowaną wysokością, które znajdą zastosowanie także w nieco niższych pomieszczeniach. Decydując się na lampy wiszące w spiżarni zadbaj o to, by światło docierało do każdego zakątka pomieszczenia, co ułatwi utrzymanie czystości. Niekiedy do produktów schowanych na regale bliżej ściany nie dociera światło, dlatego warto pomyśleć o kilku źródłach oświetlenia.

Lampy punktowe w spiżarni – ledy i oczka

Oczka nad szafkami lub taśmy LED to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko oświetli dokładnie każdy kąt, ale także nada nowoczesnego designu. Oczka możesz umieścić tuż nad półkami lub na ścianach za nimi w taki sposób, że będą dokładnie oświetlać dalej położone artykuły spożywcze. Świetnym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu, które są łatwe w montażu i uruchomią się za każdym razem, gdy wejdziesz do środka. To opcja dla oszczędnych, którzy nie chcą trzy razy sprawdzać, czy aby na pewno wyłączyli światło. Lampki z czujnikiem ruchu wyłączą się same – najczęściej po trzydziestu sekundach.

Doświetlenie regałów i półek

W spiżarni dominuje duża liczba regałów i półek, dlatego światło z lampy wiszącej czy kinkietu, nie zawsze wszędzie dociera. Warto wówczas zastanowić się nad oświetleniem poszczególnych regałów. Zapewni to niesamowity efekt wizualny, ale będzie też praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym poruszanie. Do oświetlenia półek najłatwiej użyć taśm LED, które można umieścić w dowolnym miejscu. Montaż ledów jest niezwykle prosty, możesz wykorzystać również taśmę RGB, dostosowując barwę światła do designu wnętrza.