Żyrandole

Wybierając piękny żyrandol do pokoju możemy być pewni, że będzie on stanowił niezwykłą dekorację. Można zdecydować się na model z metalu, z kutymi zdobieniami i miejscami na żarówkę stylizowanymi na tradycyjny świecznik, można też wybrać model nieco bardziej stonowany, na przykład kremowy klasyczny żyrandol w opływowym kształcie, z delikatnymi, białymi abażurami. W sprzedaży dostępnych jest także mnóstwo żyrandoli zdobionych pięknymi detalami, wisiorkami i innymi stylowymi dodatkami.

Żyrandol w pomieszczeniu nie tylko pełni rolę głównego źródła światła, ale także pięknej dekoracji, podkreślającej charakter wnętrza. Choć przyjęło się, że żyrandole sprawdzą się wyłącznie w przestronnych, wysokich pomieszczeniach, to warto obalić ten mit. Szeroki wybór żyrandoli w naszym sklepie sprawia, że bez problemu można dobrać model do każdego wnętrza. Żyrandol z metalu, z kutymi zdobieniami, a może klasyczny żyrandol o opływowym kształcie z delikatnymi, białymi abażurami?

Idealny żyrandol do domu

Zmienna moda i upodobania poszczególnych osób sprawiają, że słowo „idealny” jest niezwykle płynnym pojęciem. Każdemu przecież może podobać się zupełnie coś innego. To, co dla jednego będzie szczytem piękna, może zostać uznane za ledwie ładne przez kogoś innego. Jednak dzięki temu, że wybór żyrandoli jest naprawdę szeroki, z pewnością każdy znajdzie swój ideał. Szukasz żyrandola 7-, 9- czy może 11-ramiennego? Klasyczny czy glamour? A może nie do końca wiesz jak dobrać żyrandol do wnętrza? Chętnie pomożemy.

Jak dobrać żyrandol?

Aranżując oświetlenie domu i mieszkania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą miały znaczenie przy wyborze odpowiedniej lampy. W przypadku żyrandola istotna jest wielkość i wysokość pomieszczenia. Im bardziej przestronne jest wnętrze, tym większy żyrandol możesz wybrać. Ilość źródeł światła (w przypadku żyrandola tzw. ramion) wpływa na dokładne doświetlenie każdego zakątka pokoju. Lepiej jednak nie przesadzać. Największe i najbardziej rozłożyste modele, emitujące jasne, intensywne światło warto pozostawić do wnętrz komercyjnych jak hall w hotelu.

Innym istotnym czynnikiem jest styl, w jakim urządzone zostało mieszkanie. Podobnie jak meble, tak i lampy można skategoryzować według aranżacji wnętrza. Żyrandol glamour nie sprawdzi się w surowym industrialnym stylu, podobnie jak nie wszystkie nowoczesne żyrandole będą pasować do wnętrz rustykalnych. Staraj się dobierać żyrandol do estetyki całego wnętrza.

Większość pomieszczeń w domu wymaga innego rodzaju oświetlenia. O ile w kuchni i jadalni można postawić na jasną, białą lub neutralną barwę światła, o tyle w salonie i sypialni warto postawić na nieco cieplejsze tony. O tym, jakie światło emituje żyrandol LED lub żarówka poinformują Cię oznaczenia na opakowaniu.

Żyrandol do salonu – nowoczesny czy klasyczny?

Salon to pomieszczenie, do którego najchętniej wybieramy właśnie żyrandole. Nic dziwnego, w architekturze przyjęło się bowiem, że to salon jest największym i najbardziej przestronnym pomieszczeniem w całym domu. Do tego często pełni funkcję reprezentacyjną, a nic lepiej nie ozdobi pomieszczenia gościnnego niż piękny żyrandol.

Stylistykę żyrandola warto dopasować do aranżacji wnętrza, ale nie tylko. Należy także zwrócić uwagę na inne dekoracje, które znajdują się w salonie. Jeśli zdecydowałeś się na liczne poduszki, wzorzyste dywany i obrazy na ścianach, lepiej wybrać minimalistyczny, nowoczesny żyrandol, który nie wprowadzi do wnętrza dodatkowego chaosu. Przy bardziej eleganckim wnętrzu możesz postawić także na prosty, klasyczny żyrandol, który nie zakłóci harmonii pomieszczenia. Bogato zdobione, rozłożyste żyrandole z kryształami warto pozostawić do salonu w stylu glamour, gdzie przepych i blichtr grają pierwsze skrzypce.

Pamiętaj przy tym, że żyrandol najlepiej prezentuje się w centralnej części pokoju. Takie położenie sprawi, że światło równomiernie oświetli każdy kąt salonu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy wielkość pomieszczenia wymaga zawieszenia dwóch żyrandoli (np. w salonie połączonym z kuchnią). Wówczas salon podziel na dwie strefy i zawieś lampę w centralnym punkcie każdej z nich.

Żyrandol ledowy do kuchni – czy to dobry wybór?

Skoro zaś o kuchni mowa, jaki żyrandol wybrać do tego pomieszczenia? Tutaj również warto kierować się stylistyką wnętrza, ale także ergonomią i funkcjonalnością. W kuchni potrzebne jest bowiem nieco jaśniejsze światło niż w salonie. Do tego lampa narażona będzie na działanie różnych temperatur, pary i innych zanieczyszczeń. Z tego powodu warto postawić na proste, łatwe w czyszczeniu modele. Doskonale sprawdzi się nowoczesny żyrandol LED dopasowany do aranżacji kuchni. To wybór nie tylko funkcjonalny, ale również ekonomiczny – żarówki i lampy LED pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne odpowiedniki, co w przypadku żyrandoli ma duże znaczenie.

Jeśli kuchnia połączona jest z innym pomieszczeniem, warto wybrać taki żyrandol, który będzie pasował także do lampy i stylu sąsiedniego pokoju.

Żyrandol do sypialni. Praktyczne porady

Najważniejszą funkcją sypialni jest regeneracja i odpoczynek jej domowników. Z tego powodu bardzo często wybiera się do niej niewielkie lampy wiszące o delikatnym, ciepłym świetle. Ale w sypialni nie trzeba rezygnować z żyrandola. Co prawda lepiej sprawdzą się mniejsze, delikatniejsze modele, dzięki którym sypialnia nie straci na przytulności. Warto także zadbać o odpowiednie sterowanie oświetleniem – z pewnością przyda się podwójny wyłącznik światła, dzięki któremu będziesz mieć możliwość zapalenia tylko niektórych żarówek. Innym rozwiązaniem jest wyłącznik z regulacją natężenia światła, który pozwoli zyskać nastrojowe oświetlenie z żyrandola LED i nie tylko.

Jaki żyrandol do małego pokoju?

Coraz częściej poszukuje się żyrandola do małego pokoju. To, co jeszcze kiedyś wydawało się ekstrawagancją, teraz staje się codziennością. Wszystko dzięki temu, że w asortymencie naszego sklepu poza rozłożystymi, zdobionymi żyrandolami do salonu, znajdziesz także mniejsze i bardziej stonowane modele. Żyrandole pokojowe nie powinny być zbyt masywne, rozłożyste, a dodatkowo powinny posiadać możliwość regulacji zawieszenia. Zbyt nisko zawieszony egzemplarz może dać odwrotny efekt do zakładanego. Wielkość lampy dobierz do wielkości i rozłożenia mebli w pomieszczeniu. W małym, zastawionym szafami pokoju żyrandol może dodać wrażenia bałaganu. Lampy tego typu lepiej sprawdzą się w małych, ale minimalistycznie urządzonych wnętrzach.

Jak czyścić żyrandol z kryształkami i nie tylko

Są piękne, błyszczące i przyciągające spojrzenie. Żyrandole to prawdziwa ozdoba domu, dlatego nikt nie chciałby by znajdowała się na nich warstwa kurzu czy pajęczyn. Czyszczenie żyrandoli na ogół nie powinno sprawiać zbyt dużo trudności, ale w tej kwestii zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. W celu zachowania bezpieczeństwa, nigdy nie czyść włączonego żyrandola. Ważna jest także systematyczność – delikatne zamiatanie lampy miotełką do kurzu przy każdym sprzątaniu pozwoli Ci na dłuższe cieszenie się błyszczącym i czystym żyrandolem. Pamiętaj również, że nie o każdą lampę dba się w ten sam sposób, dlatego w kilku krokach podpowiadamy jak czyścić żyrandole, które najczęściej wybierają nasi klienci.

Ogólne zasady mycia żyrandoli:

Poza regularnym omiataniem kurzu, raz na – 1-2 miesiące:

 1. Wyłącz zasilanie.
 2. Jeśli to możliwe zdejmij żyrandol z zawieszenia i delikatnie rozłóż go na części, dzięki czemu mycie będzie dokładniejsze.
 3. Dokładnie umyj każdy element żyrandola stosując się do dalszych zasad (każdy materiał czyści się nieco innymi środkami)
 4. Wysusz elementy i ponownie złóż żyrandol.
 5. Możesz włączyć zasilanie.

Jak myć poszczególne elementy żyrandola:

 1. Żarówki – jeśli to konieczne poczekaj aż żarówki ostygną. Przetrzyj szklaną bańkę letnią wodą i delikatną ściereczką. Postaraj się nie zamoczyć gwintu żarówki. Przy trudniejszych zabrudzeniach możesz sięgnąć po wacik nasączony alkoholem.
 2. Elementy szklane i kryształowe zawsze myj letnią wodą i delikatną ściereczką (np. z mikrofibry). W celu uniknięcia zacieków, opłucz je następnie wodą z dodatkiem octu. By wydobyć jak największy blask z kryształów przetrzyj je na koniec wacikiem nasączonym alkoholem.
 3. Metalowe części żyrandola możesz umyć wodą z dodatkiem mydła, a następnie opłukać wodą z octem. Dzięki temu na konstrukcji nie pozostaną smugi, a dodatkowo będą się pięknie błyszczeć. Elementy z żelaza kutego należy myć szmatką nasączoną naftą.
 4. Drewniane elementy lampy najlepiej czyścić przy użyciu specjalnych preparatów przeznaczonych do drewna. Na koniec nie zapomnij ich wypolerować!
 5. Mosiężne żyrandole warto pielęgnować wodą z dodatkiem spirytusu.
 6. Plastikowe elementy lampy można przecierać wilgotną ściereczką – sprawdzi się tu woda z płynem do naczyń. By uniknąć smug po umyciu od razu przetrzyj element suchą szmatką.

Zachowaj szczególną ostrożność przy myciu i montowaniu szklanych i kryształowych elementów, które łatwo mogą się potłuc.

Jak podłączyć żyrandol?

Zanim kupisz konkretny żyrandol czy to do salonu czy pokoju, musisz wiedzieć, że niektóre modele możesz podłączyć na dwa sposoby: z wykorzystaniem pojedynczego lub podwójnego wyłącznika światła. W pierwszym naciskając na włącznik zapalasz wszystkie żarówki jednocześnie. W drugim zapalasz tylko część żarówek jednym włącznikiem, a pozostałe drugim. Do tego jednak celu musisz mieć przystosowany zarówno żyrandol jak i instalację elektryczną. Do rozdzielenia żyrandola na podwójny włącznik musisz mieć do dyspozycji 4 kable w instalacji. W przypadku, gdy jednak masz 3 kable wystające z sufitu - świecić musi cały żyrandol jednocześnie. Dokładniej opisaliśmy to w poradach dostępnych tutaj: Jak podłączyć żyrandol?