Żyrandole

Wybierając piękny żyrandol do pokoju możemy być pewni, że będzie on stanowił niezwykłą dekorację. Można zdecydować się na model z metalu, z kutymi zdobieniami i miejscami na żarówkę stylizowanymi na tradycyjny świecznik, można też wybrać model nieco bardziej stonowany, na przykład kremowy klasyczny żyrandol w opływowym kształcie, z delikatnymi, białymi abażurami. W sprzedaży dostępnych jest także mnóstwo żyrandoli zdobionych pięknymi detalami, wisiorkami i innymi stylowymi dodatkami.

Oprócz tych z materiałowymi abażurami można trafić także na funkcjonalne modele, których klosze wykonane są ze szkła transparentnego lub mlecznego. Tego typu model to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią tradycyjny design, ale też praktyczne rozwiązania – szklane bowiem jest łatwo utrzymać w czystości.

Jaki będzie idealny żyrandol do salonu?

Znów powraca moda i kreują się nowe trendy na zdobienie wnętrz pięknymi kryształowymi żyrandolami. Na uwagę zasługują te zdobione kryształami i szklanymi kulami. To często połączenie klasyki z ciekawymi abażurami w bardziej nowoczesnych wykończeniach.

Przyjęło się, że żyrandol najlepiej pasuje do salonu, ale to dlatego, że w naszych polskich warunkach to pomieszczenie było najczęściej największym w całym mieszkaniu. Ciężko bowiem dobrać jest żyrandol do małego pokoju czy małej sypialni. Dopiero teraz, gdy coraz częściej stawiamy na duże domy, salony połączone są z jadalniami - mamy miejsce do popisu z doborem odpowiedniego żyrandola w salonie. Na jakie modele warto postawić?

Czym większy jest Twój salon, tym większy żyrandol możesz wybrać - 7, 9, a nawet 11 ramienny. Sama kolorystyka musi wpisywać się w pozostałe elementy wykończenia, ale to srebro i złoto nadal pozostaje w uznaniu osób, które chcą wnieść do swojego domu odrobinę klasyki. To materiały i elementy, które pozostają modne przez bardzo długi czas. Zastanów się nad artystycznymi świecznikami bądź materiałowymi abażurami, które będą zdobić całe pomieszczenie w nieco mniejszym blasku.

Salon to nie jedne miejsce, gdzie warto powiesić żyrandol. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na żyrandol w sypialni, kuchni, a nawet w łazience. W tym przypadku ważne jest to by nie wybrać zbyt dużego i rozłożystego modelu, który przytłumi pozostałe dodatki i dekoracje.

Jaki żyrandol dobrać do małego pokoju?

Żyrandole pokojowe nie powinny być zbyt masywne, rozłożyste, a dodatkowo muszą posiadać możliwość regulacji zawieszenia. Zbyt nisko zawieszony egzemplarz może dać odwrotny efekt do zakładanego. Wybierając żyrandol do małego pokoju kieruj się pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza jak meble i szafy. Prawdopodobnie idealnym miejscem do jego umieszczenia będzie centralna część sufitu, gdzie w przypadku innych pomieszczeń tak być nie musi. Czasami jeśli pokój jest bardzo duży, postawić możesz nawet na 2 żyrandole w jednym pomieszczeniu, np. w jadalni nad stołem i w strefie wypoczynkowej.

Jak podłączyć klasyczny żyrandol?

Zanim kupisz konkretny żyrandol czy to do salonu czy pokoju, musisz wiedzieć, że niektóre modele możesz podłączyć na dwa sposoby. Pierwszy to taki, że naciskając na włącznik zapalasz wszystkie żarówki jednocześnie. Drugi to taki, że zapalasz tylko część żarówek jednym włącznikiem, a pozostałe drugim włącznikiem. Do tego jednak celu musisz mieć przystosowany i sam żyrandol jak i instalację elektryczną. Do rozdzielenia żyrandola na podwójny włącznik musisz mieć do dyspozycji 4 kable w instalacji. W przypadku, gdy jednak masz 3 kable wystające z sufitu - świecić musi cały żyrandol jednocześnie. Dokładniej opisaliśmy to w poradach dostępnych tutaj: Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie?.

Żyrandole DIY z drewna i gałęzi – zrób to sam

Nie każdy chce podążać za modą i trendami z pism czy katalogów wnętrzarskich. Są osoby, które lubią spędzić czas tworząc coś własnoręcznie. Dziś zaprezentujemy pomysły na żyrando(...)

Żyrandol nad stół – jak go poprawnie dobrać?

Coraz więcej osób decyduje się na duże przestrzenie w swoich mieszkaniach. Najczęściej są to salony połączone z kuchnią, gdzie dodatkowo wydziela się specjalną strefę jadalną ze stoł(...)

Pomysły na żyrandol – inspiracje i aranżacje

Przyjęło się, że jest tylko jedno i jedyne słuszne miejsce do powieszenia żyrandola – salon. To pewna naleciałość oraz moda ubiegłych lat, która od pewnego czasu szybko uległa wie(...)

Kute żyrandole – do jakich wnętrz będą pasować najbardziej?

W dawnych czasach kute żyrandole przeznaczone były jedynie do użytku w pałacach, zamkach i kościołach, czyli miejscach dystyngowanych i cieszących się szacunkiem. Zwykły, „szary” czło(...)

Komplety lamp wraz z żyrandolem – przegląd kolekcji oświetlenia

Sypialnia jest miejscem, w którym chcemy czuć się komfortowo. To tutaj chowamy się w poszukiwaniu błogiej ciszy, odpoczywamy i regenerujemy się przed kolejnym dniem. Bardzo ważne jest by wsz(...)

Eleganckie oświetlenie – żyrandole ze świecznikami i abażurami – jakie wybrać?

Jakiś czas temu wydawało się, że żyrandole na stałe odejdą w zapomnienie, ale już po chwili wróciły do współczesnych aranżacji ze zdwojoną siłą i nie ma w tym nic dziwnego. Piękny,(...)

Ekskluzywne żyrandole – spojrzenie na luksusowe modele lamp

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele pięknych modeli żyrandoli oświetlenia w różnych stylach, wykonanych z przeróżnych materiałów. Niekończenie musi być wykonana z czystego złota. (...)