Żyrandole

Wybierając piękny żyrandol do pokoju możemy być pewni, że będzie on stanowił niezwykłą dekorację. Można zdecydować się na model z metalu, z kutymi zdobieniami i miejscami na żarówkę stylizowanymi na tradycyjny świecznik, można też wybrać model nieco bardziej stonowany, na przykład kremowy klasyczny żyrandol w opływowym kształcie, z delikatnymi, białymi abażurami. W sprzedaży dostępnych jest także mnóstwo żyrandoli zdobionych pięknymi detalami, wisiorkami i innymi stylowymi dodatkami.

Idealny żyrandol

Znów powraca moda i kreują się nowe trendy na zdobienie wnętrz pięknymi kryształowymi żyrandolami. Na uwagę zasługują te zdobione kryształami i szklanymi kulami. To często połączenie klasyki z ciekawymi abażurami w bardziej nowoczesnych wykończeniach. Przyjęło się, że żyrandol najlepiej pasuje do salonu, ale to dlatego, że w naszych polskich warunkach to pomieszczenie było najczęściej największym w całym mieszkaniu. Ciężko bowiem dobrać jest żyrandol do małego pokoju czy małej sypialni. Dopiero teraz, gdy coraz częściej stawiamy na duże domy, salony połączone są z jadalniami - mamy miejsce do popisu z doborem odpowiedniego żyrandola w salonie. Na jakie modele warto postawić? Czym większy jest Twój salon, tym większy żyrandol możesz wybrać - 7, 9, a nawet 11 ramienny. Sama kolorystyka musi wpisywać się w pozostałe elementy wykończenia, ale to srebro i złoto nadal pozostaje w uznaniu osób, które chcą wnieść do swojego domu odrobinę klasyki. To materiały i elementy, które pozostają modne przez bardzo długi czas. Zastanów się nad artystycznymi świecznikami bądź materiałowymi abażurami, które będą zdobić całe pomieszczenie w nieco mniejszym blasku.

Jak dobrać żyrandol?

Żyrandole pokojowe nie powinny być zbyt masywne, rozłożyste, a dodatkowo muszą posiadać możliwość regulacji zawieszenia. Zbyt nisko zawieszony egzemplarz może dać odwrotny efekt do zakładanego. Wybierając żyrandol do małego pokoju kieruj się pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza jak meble i szafy. Prawdopodobnie idealnym miejscem do jego umieszczenia będzie centralna część sufitu, gdzie w przypadku innych pomieszczeń tak być nie musi. Czasami jeśli pokój jest bardzo duży, postawić możesz nawet na 2 żyrandole w jednym pomieszczeniu, np. w jadalni nad stołem i w strefie wypoczynkowej.

Jak podłączyć żyrandol?

Zanim kupisz konkretny żyrandol czy to do salonu czy pokoju, musisz wiedzieć, że niektóre modele możesz podłączyć na dwa sposoby. Pierwszy to taki, że naciskając na włącznik zapalasz wszystkie żarówki jednocześnie. Drugi to taki, że zapalasz tylko część żarówek jednym włącznikiem, a pozostałe drugim włącznikiem. Do tego jednak celu musisz mieć przystosowany i sam żyrandol jak i instalację elektryczną. Do rozdzielenia żyrandola na podwójny włącznik musisz mieć do dyspozycji 4 kable w instalacji. W przypadku, gdy jednak masz 3 kable wystające z sufitu - świecić musi cały żyrandol jednocześnie. Dokładniej opisaliśmy to w poradach dostępnych tutaj: Jak podłączyć żyrandol?