Lampy do kuchni i jadalni

Coś wiszącego nad stoły i wyspy

Propozycje szklane i kryształowe

Modele w stylistyce nowoczesnej

Propozycje lamp sufitowych

Lampy do kuchni - poradnik doboru oświetlenia

O oświetlenie w kuchni trzeba zadbać, szczególnie wtedy, gdy jest połączona z salonem lub mieści się w strefie dziennej i pełni także funkcje reprezentacyjną. Zadbaj o światło ogólne, które równomiernie oświetli kuchnię. Ciekawym, stylowym rozwiązaniem jest zamieszczenie nad blatem kuchennym kilku powieszonych nisko źródeł światła. Ważne by lampy w kuchni były zharmonizowane estetycznie, a oprawy stylowe lub designerskie. Nie bój się eksperymentować z różnymi aranżacjami i kolorami lamp. Kuchnia to miejsce, w którym spędza się bardzo wiele czasu z rodziną, a także przyjaciółmi.

Zastanów się nad oświetleniem wyspy lub blatów kuchennych, może lampy z regulowanymi ramionami? Oprócz lamp w typowej stylistyce, znajdziesz tu także lampę ścienną z ledowymi źródłami światła. Wszystkie stworzone tak, by czas spędzony w dobrze oświetlonej kuchni był miły i przyjemny. Wybierając kuchenne oświetlenie, pamiętaj o tym, że ma być ono zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Zamiast jednej lampy, wybierz kilka mniejszych, które dokładniej oświetlą każdy zacieniony zakamarek. Pomyśl o zamontowaniu kilku lamp, a na parapecie postaw małą lampę stojącą, która stworzy przytulny nastrój. Nie zapominaj też o tym, że design lamp powinien zgrywać się ze stylistyką całej kuchni.

Jakie lampy wybrać do kuchni?

Wiele lat temu nasze polskie kuchnie były oświetlane najczęściej jedną dużą lampą sufitową. Wynikało to często z faktu, że wybór oświetlenia był bardziej skromny, ale i nasze kuchnie bardzo często były małe, wąskie lub mało ustawne.

Obecnie projektanci i architekci wnętrz stawiają na wiele punktów oświetleniowych. Cały czas popularne będą tutaj lampy sufitowe, plafony, ale częściej montujemy już oczka, spoty, downlighty i lampy wiszące. Dziś nie ma ograniczeń co do ilości oświetlenia. Lampy powinny być dobrane i dostosowane do wielkości kuchni, rozmieszczenia mebli, wyspy, czy blatu kuchennego. To jakie lampy wybierzesz, zależeć będzie od ilości stref, które zaplanujesz w tym pomieszczeniu.

Stwórz 3 strefy oświetlenia

W kuchni wydzielić możemy 3 strefy oświetlenia. Pierwsza to oświetlenie główne, które używane jest zarówno podczas gotowania jak i w przypadku, kiedy sięgamy po coś do lodówki. Druga strefa to oświetlenie zadaniowe. Tutaj można montować lampy do wykonywania konkretnych czynności - gotowania, przygotowywania potraw na wyspie, zmywania, czy jedzenia. Oświetleniem zadaniowym mogą być lampy wiszące nad wyspą lub blatem kuchennym, oświetlenie pod szafkami w kuchni, kinkiety i reflektory z kierunkowym źródłem światła. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego już wcześniej musisz wiedzieć w jakich miejscach będą wykonywane poszczególne czynności.

Ostatnia strefa to oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe. Bardzo często są to lampy wiszące z zakrytym kloszem powieszone nad wyspą lub stołem.

Ile lamp do kuchni wybrać?

Nie ma konkretnych zasad co do ilości lamp. Wszystko zależeć może od jej wielkości, wysokości, ustawienia mebli kuchennych i przedmiotów, które się w niej znajdują - mikrofalówka, ekspres do kawy, czy toster. Na początku postaw na jedną główną lampę, która rozświetli całe pomieszczenie. Może to być lampa sufitowa lub plafon. W kolejnym etapie projektowania oświetlenia kuchennego wybierz modele zadaniowe. Tutaj sprawdzą się wspomniane wcześniej lampy wiszące nad blatem lub oczka i taśmy LED montowane pod szafkami. Mogą być to też kinkiety na wysięgniku z możliwością regulacji lub reflektory, tuby i downlighty, gdzie budowa lampy ograniczy padanie światła do konkretnie wybranego miejsca. W ostatnim kroku postaw na oświetlenie dekoracyjne. Jeśli miejsca jednak masz zbyt mało, wybierz dekoracyjne lampy zadaniowe.

Gdzie montować lampy?

Wspomnieliśmy już o kilku miejscach w jakich to najczęściej mocuje się lampy w kuchni, ale rozważ je raz jeszcze:

  • oświetlenie wiszące nad blatami, stołem czy wyspą kuchenną
  • oświetlenie podszafkowe i wewnątrzszafkowe
  • oświetlenie sufitowe w centralnej części pomieszczenia
  • oczka, spoty i reflektory w dowolnie wybranych miejscach jako elementy dekoracyjne
  • kinkiety na ścianach (idealne do kuchni w których nie ma szafek wiszących)
  • lampy szynowe z możliwością regulacji - 3 strefowe

Jaka barwa światła do kuchni będzie najlepsza?

W tym przypadku wiele zależy od domowników i ich upodobań. Weź pod uwagę również to czy kuchnia jest połączona z salonem. Jeśli tak, barwa zimna może przeszkadzać osobom podczas wieczornego relaksu. Jednak by pomóc Wam przy doborze barwy światła w kuchni, postawić możecie na światło neutralne jako oświetlenie główne. Oświetlenie zadaniowe może być już zimne, zaś oświetlenie dekoracyjne ciepłe. Barwa zimna to ta najbardziej zbliżona do światła słonecznego i sprzyjająca podczas pracy, zaś barwa ciepła sprawdza się przy wyciszeniu i relaksie jak np. picie kawy lub herbaty. Najważniejsze jest to by zaplanować minimum 2 strefy oświetleniowe w kuchni co da nam możliwość wyboru. Jedna duża lampa będzie raczej słabym rozwiązaniem w kuchni.

Barwa ciepła to przedział 2700 – 3200 kelwinów.

Barwa zimna to przedział 4600 – 6500 kelwinów, natomiast wartości pomiędzy odpowiadać będą za barwę neutralną.

Ile lumenów potrzeba do kuchni?

Warto przyjąć nieco większą wartość strumienia świetlnego o jakich wspominają stare normy budowlane. Jeśli Twoja kuchnia ma powierzchnię do 10 m², zapewnij w niej minimum 4500 lumenów. Jeśli jest większa i wynosi 20 m² - zapewnij 9000 lumenów. Wartości zwiększaj o każde 4500 na każde 10 m² pomieszczenia, ale nie zaniż jej jeśli jest mniejsza od 10 m². Taka ilość światła będzie wystarczająca do pracy, porannego śniadania czy zabaw kulinarnych. Wartość 4500 zapewnisz przykładowo przez użycie 5 żarówek LED o mocy około 10 W lub 10 żarówek o mocy około 5 W. Policz swoje punkty oświetleniowe i dobierz odpowiednie żarówki. Gdy myślisz o zakupie lampy LED do kuchni, sprawdź w jej specyfikacji jaki strumień świetlny oraz barwę posiada dany model. Każdy producent może oferować inne barwy oraz moc lampy.

Wiszące szafki kuchenne – dobór i oświetlenie?

Przed montażem wiszących szafek w kuchni większość z nas napotyka kilka ważnych problemów, a dokładniej to na jakiej wysokości powinno się je powiesić, jak wykonać poprawne oświetlenie(...)

Jaki kolor lamp będzie pasował w białej kuchni? Co wybrać?

Jeśli jesteś w trakcie urządzania lub remontowania swojej kuchni, zaczerpnij kilku wskazówek, które pomogą Ci wybrać ładne, dobre i praktyczne lampy. Oświetlenie kuchenne to uzupełnienie (...)

Czym i jak czyścić drewniany blat w kuchni. Środki i sposoby na zadbany blat

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem blatu kuchennego lub masz już takie drewniany w swojej kuchni, to na pewno przyszedł lub przyjdzie czas na jego czyszczenie lub renowację. Drewno to materiał(...)

Kuchnia black&white – oświetlenie dla miłośników monochromatycznych rozwiązań

Na naszym blogu pojawiały się już teksty o stylowej i delikatnej kuchni w bieli. Pisaliśmy też już o nowoczesnych, czarnych kuchniach, na które chętnie decydują się osoby odważne. Dzisia(...)

Czarna kuchnia – trend, który wymaga oświetlenia

Po latach panowania białych kuchni nadszedł czas na nowe, odważne aranżacje w czerni. Nowoczesne, nieco designerskie i niezwykle wyraziste. Czarne kuchnie robią wrażenie i z pewnością nie n(...)

Kuchnia w bieli – top 5 aranżacji

Mawia się, że kuchnia to serce całego domu. To w niej często spędzamy czas z rodziną, tutaj odbywają się poważne rozmowy przy posiłkach lub przy wspólnym gotowaniu. Nie ma więc nic dziw(...)

6 wskazówek jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Jasne barwy Aby mała kuchnia wydawała się większa, wszystkie powierzchnie powinny być gładkie, jasne i błyszczące. Dotyczy to zarówno ścian, jak również szafek kuchennych oraz blatów. (...)

Biała kuchnia z drewnianym blatem – aranżacje i galeria

Wykańczając swoją kuchnię w końcu staniesz przed wyborem mebli oraz blatów kuchennych. Wybór w tym przypadku jest tak ogromny, że ciężko się ostatecznie zdecydować. Czy blaty mają być(...)

Oświetlenie do jadalni – jakie lampy wybrać

Jadalnia to bardzo ważne miejsce w domu. Tutaj spędzamy czas wspólnie z rodziną i z przyjaciółmi. Tutaj też często pracujemy czy odrabiamy lekcje z dziećmi. Dlatego też ważne jest, by(...)