newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Dobór oświetlenia wiszącego do wyspy zależy głównie od jego przeznaczenia. Jeśli nie posiadasz innych blatów w kuchni, musisz zadbać o dobre stanowisko pracy przy gotowaniu i przyrządzaniu potraw. Jeśli Twoja kuchnia jest duża, wyspa może stać się miejscem spotkań przy kawie lub drinku. W takim przypadku warto kupić wiszącą lampę dekoracyjną. Wyspa w kuchni to dobre miejsce zarówno do pracy jak i relaksu.

Poradnik doboru oświetlenia

Kuchenna wyspa to hit współczesnych aranżacji. To bardzo stylowy, efektowny, a przy tym praktyczny element kuchni, dzięki któremu mamy nie tylko dużo więcej miejsca na blatach roboczych, ale też więcej, tak bardzo potrzebnych w kuchni, szafek.

Jak oświetlić kuchenną wyspę?

Aby kuchenna wyspa spełniała wszystkie swoje funkcje, ważne jest jej odpowiednie oświetlenie. Jest to miejsce, przy którym jednocześnie może pracować kilka osób, bardzo ważne jest więc to, by cały blat wyspy oświetlony był równomiernie, bez miejsc zacienionych. W tym celu najlepiej oświetlić ją centralnie z góry, dodatkowym światłem punktowym. Doskonale w tym zadaniu sprawdzają się lampy wiszące z niedużymi kloszami otwartymi na dół lub sufitowe reflektorki, które można skierować w dowolnie wybranym kierunku.

Nie bez znaczenia jest także wielość wyspy. Mniejszy blat można oświetlić jedną lampą, ale nad długą wyspę należy zamontować kilka kloszy, tak by cała jej powierzchnia była dobrze oświetlona. Pamiętaj też o tym, że oświetlenie ma pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale też i estetyczną. Nie przesadzaj z wielkością lamp. Zamontowane dosyć nisko nad wyspą zwracają na siebie uwagę, więc nie powinny być zbyt duże, w innym przypadku przyćmią całą aranżację, która nie będzie wyglądała już tak elegancko.

Długość zwisu lampy nad wyspą

No właśnie, co z długością zawieszenia? Wybierając lampy nad wyspę kuchenną, warto zwrócić uwagę na to, by długość kabla można było regulować. Nie możesz kupić lampy z 50 cm kablem, może się on okazać zbyt krótki. Wybieraj lampy wiszące z długim zawieszeniem - od 1m do nawet 2m. Dzięki temu dokładnie dostosujesz ją do swojego wnętrza i swoich potrzeb. Jeśli wyspa ma pełnić funkcję stołu, przy którym jecie posiłki, lampy mogą być zamontowane nieco niżej, ale jeśli będziesz przy niej przygotowywać posiłki, zawieś lampy wyżej, tak by nie przeszkadzały Ci w pracy. Pamiętaj też, że z wyspy można korzystać z każdej strony. Jeśli osoby po dwóch stronach blatu będą chciały ze sobą porozmawiać, zbyt nisko zamontowane lampy mogą znacznie utrudnić kontakt.

Jakie klosze wybrać do wyspy?

Od tego do czego przeznaczona będzie wyspa kuchenna, musisz uzależnić dobór samych kloszy. Lampy z kloszem szklanym mogą równomiernie rozpraszać światło wokół całej wyspy. Lampy, których klosz skierowany jest w dół, będzie dawał o wiele mniej światła. To ma swoje wady i zalety. Wadą będzie to, że przy pewnych czynnościach go zabraknie, zaś zaletą będzie to, że stworzysz ciekawy klimat podczas wieczornych imprez lub spotkań. Zbyt mała ilość światła może wizualnie nawet pomniejszyć tę strefę kuchni. To na, który klosz lampy się zdecydujesz, zależeć będzie właśnie od jej przeznaczenia. Pamiętaj, że dostępne są lampy z kloszami szklanymi jak kule ball, gdzie górna część klosza może być pokryta farbą. W ten sposób oświetlisz nieco więcej przestrzeni po bokach wyspy kuchennej, ale jednocześnie sufit pozostanie bardziej klimatyczny.

Reflektory sufitowe nad wyspę

Nad wyspą możesz też zamontować sufitowe reflektory, których światło skierujesz bezpośrednio na blat. Jest to rozwiązanie nowoczesne i praktyczne, dobre dla osób, które nie chcą, aby klosze lamp wiszących ograniczały ich widoczność, jeśli na przykład wyspa jest na wprost otwartego salonu. W takiej sytuacji sprawdzą się także nowoczesne oczka sufitowe, które dobrze rozświetlą tę przestrzeń.

Innym ciekawym rozwiązaniem mogą być lampy wiszące na linkach lub na szynach. Jest to o tyle praktyczne, że klosze lamp możesz dowolnie przesuwać po szynie lub lince. To pozwoli Ci dostosować oświetlenie wyspy do czynności jaką wykonujesz.

Kolejna rzecz, o której warto wspomnieć to zastosowanie światła nad wyspą. Nie kieruj się tym, że lampy powinny dobrze oświetlać całe pomieszczenie, od tego masz lampę centralną, zazwyczaj sufitową lub innego rodzaju oświetlenie. Lampy nad wyspą mają dać punktowe światło, które rozświetli wyłącznie blat. Spokojnie możesz wybrać klosze, które nie przepuszczają światła na boki. Pamiętaj też o dodatkowym włączniku, tak by można było dokładnie sterować dodatkowym oświetleniem w kuchni.

Jaką lampę wybrać do wyspy?

Zaletą wysp jest to, że pasują one do każdego wnętrza. To, jakie oświetlenie wybierzesz,  zależy więc od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja kuchnia. Do nowoczesnej kuchni możesz wybrać nieduże lampki z tworzywa, z kloszami w geometrycznych formach. We wnętrzach industrialnych wspaniale sprawdzają się ażurowe lampki z drutu i metalowych prętów, a w klasycznych piękne, szklane klosze z tradycyjnymi dekorami.

Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie lamp nad kuchenną wyspę posegregowanych ze względu na ich stylistykę. Na koniec sprawdźcie też przegląd aranżacji kuchennych wysp.

Co ile powiesić lampy nad wyspą i na jakiej wysokości?

Rozstaw lamp w kuchni może będzie zależeć od:

  • szerokości wyspy
  • wielkości samych lamp i ich kloszy
  • budowy lampy - czy jest pojedyncza, podwójna czy może poczwórna
  • wysokości pomieszczenia
  • wysokości wyspy kuchennej
Nie możesz przesadzić z wielkością lamp, jeśli wyspa jest nieduża. Musisz zachować proporcje. Jeśli jest wąska, wybierz potrójną lampę na długiej podsufitce. Jeśli jest szeroka, postaw na 3 lampy wiszące zamocowane w równych odległościach, przy czym nie powinny one wystawać poza obrys wyspy.

Odległość klosza lampy od blatu wyspy kuchennej to min. 1m. Zakładając, że wyspa ma wysokość do 1m wysokości, daje Ci to wolną przestrzeń na 2 m. Dzięki temu nie będziesz trącać lampy głową lub przyborami kuchennymi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zwróć szczególną uwagę na materiał z jakiej wykonany jest jej klosz. Kuchnia to pomieszczenie narażone na wilgoć, zachlapania, kusz czy tłuszcz pochodzący z gotowania. Nie obejdzie się bez częstego czyszczenia kloszy lamp, dlatego nie powinno się dobierać modeli z abażurami tekstylnymi. Powłoki lamp muszą być łatwe w wycieraniu lub myciu - najlepiej ze szkła lub stali.

Zastanów się także nad wykończeniem lampy. Zbyt połyskujące powierzchnie mogą przysporzyć Ci sporo problemów przy czyszczeniu. Ciężko bowiem nie zostawić na nich żadnej smugi. Wykończenie matowe będzie tutaj bardziej uzasadnione niż to w wysokim połysku jak chrom, stal nierdzewna czy srebro.

Sprawdź nasze produkty w sklepie. Posiadamy szeroki asortyment nowoczesnych lamp wiszących, które z pewnością będą pasować do Twojej wyspy kuchennej.