newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Lampy wpuszczane w sufit do niskich pomieszczeń

Ten typ opraw stosowany jest głównie wtedy, gdy w pomieszczeniu nie da się zainstalować innego rodzaju oświetlenia. Zwykle są to płaskie plafony sufitowe lub oczka i spoty. Są dedykowane do takich pomieszczeń jak korytarze, przedpokoje i kuchnie. Są świetnym źródłem światła, ale i dekoracją wnętrz wykańczanych w stylu nowoczesnym. Warto jednak wziąć pod uwagę istotną cechę charakterystyczną tego oświetlenia - ingerencja w konstrukcję sufitu. Ich montaż jest możliwy tylko wtedy, gdy posiadasz sufity podwieszane wykonane z karton gipsu. Ciężko sobie wyobrazić wiercenie otworów w stropie betonowym, a to sprawia, że stają się tutaj bezużyteczne i potrzebne są inne alternatywne rozwiązania jak kinkiety ścienne.

Wymagania dla oświetlenia podtynkowego

Muszą być do tego dedykowane z dwóch względów. Po pierwsze, ich budowa musi umożliwiać wpuszczenie lampy w sufit - nie ma sensu przerabiać tańszych modeli bo będzie to ekonomicznie nieuzasadnione. Po drugie, każda włączona lampa nagrzewa się po pewnym czasie, dlatego muszą posiadać odpowiednią wentylację. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza, lampa może nadmiernie się nagrzewać co będzie skutkować jej uszkodzeniem, a w najgorszym przypadku wystąpi ryzyko wystąpienia pożaru. To dlatego najczęściej wystepującymi lampami podtynkowymi są te zasilane diodami LED. Mają nie tylko niskie zużycie prądu, ale także nie wydzielają tyle ciepła co tradycyjne żarówki i oprawy halogenowe.

Zadbaj o odpowiedni montaż

Musi być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta. W tym celu wykonuje się najczęściej odpowiednie otwory w suficie. Złe naniesienie wymiarów może spowodować, że lampa będzie z niego wypadać lub wyglądać nieestetycznie. Równie istotny jest dobór żarówek, jeśli nie są to oprawy LED. Ich moc musi być zgodna ze specyfikacją techniczną dołączoną przez producenta - żarówka o zbyt dużej mocy będzie nagrzewać oprawę.

Jeśli nie zajmujesz się fachowo instalacją tego typu oświetlenia sufitowego, warto skorzystać z pomocy fachowca. Nikt nie chce zostać zbyt dużym otworem w suficie, który oszpeci całe pomieszczenie.