newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Lampion solarny działa na zasadzie przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną, którą następnie wykorzystuje do zasilania diod LED. Jest wyposażony w panel słoneczny, który zbiera promieniowanie słoneczne i przekształca je w energię elektryczną. Panele te zazwyczaj wykonane są z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, a energia wytworzona przez panel jest przekazywana do akumulatora. Akumulator może być litowo-jonowy lub litowo-polimerowy - pozwala na przechowywanie energii na późniejsze wykorzystanie. Kiedy zaczyna się zmierzch lub gdy lampion zostaje włączony, energia zgromadzona w akumulatorze jest wykorzystywana do zasilenia diod LED, które emitują światło. Dzięki temu procesowi lampy solarne mogą działać w sposób samowystarczalny i niezależny od zasilania zewnętrznego, co sprawia, że są one popularnym i ekologicznym rozwiązaniem oświetleniowym.

Jak wybrać lampion solarny na taras?

Wybierając lampę solarną musisz wziąć pod uwagę wiele parametrów, dzięki którym zapewnisz nie tylko dekorację, ale światło przez możliwie najdłuższy czas. Tymi parametrami są:

  • Pojemność akumulatora - im większa, wym więcej energii zgromadzi solar do późniejszego wykorzystania.
  • Moc - natężenie światła ma wpływ na pobór energii, a co za tym idzie - długość świecenia.
  • Wielkość panelu solarnego - im większy lampion, tym większy panel solarny może naleźć się na jego obudowie. Dzięki temu szybciej naładuje akumulator, nawet w pochmurne dni.
  • Tryby świecenia - warto by lampion posiadał kilka trybów świecenia (z różnym natężeniem światła)
  • czujnik ruchu i zmierzchu - dzięki nim lampa będzie świecić tylko po zmierzchu lub, gdy wykryje ruch w pobliżu.
  • Ochrona IP44, IP54, IP65 - wybieraj modele z wysoką klasą szczelności, która zagwarantuje możliwość używania lampionu na zewnątrz, przez cały rok - nie tylko w lecie.

Te wszystkie parametry znajdziesz na kartach produktu. Dopiero ostatnim decydującym o wyborze powinien być wygląd i design. W naszym sklepie staraliśmy się zapewnić wysoką jakość produktu, ale i ciekawy design.

Przenośne lampiony solarne - nie tylko na taras

Kupując lampion nie musisz ograniczać jego używania jedynie do tarasu. Jeśli wybierzesz model z ochroną IP65, sprawisz sobie oświetlenie całosezonowe. Będzie można używać go na zewnątrz, ale i w domu, w altanie, przy pergoli i każdym innym miejscu. Lampiony mają tę zaletę, że można je przenosić. Ważne by posiadały uchwyt lub rączkę, za którą można go podnieść i przenieść. Niestety niektóre modele ich nie mają, przez co taki lampion musi stać przez cały rok w tym samym miejscu.

Takie rozwiązanie sprawdzi się również na balkonie. Wystarczy, że Twoje mieszkanie skierowane jest na nasłonecznioną stronę, dzięki czemu zapewnisz możliwość ładowania baterii. by wieczorem cieszyć się pięknym światłem przy filiżance herbaty.