newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Zewnętrzne lampy ścienne - jakie wybrać?

Dobierając oświetlenie do elewacji budynku musisz wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów. Nie chodzi tutaj wyłącznie o walory estetyczne i to czy lampa zewnętrzna ma być nowoczesna czy klasyczna, a dokładnie o to by była niezawodna i odporna na warunki atmosferyczne. Dodatkowo ważnym czynnikiem mogą być nawet same podmuchy wiatru. Jak zatem dobrać dobrą lampę elewacyjną?

Najbardziej istotnym szczegółem na jaki należy zwrócić uwagę przy kupnie lampy jest jej szczelność i to czy sprawdzi się podczas ciężkich warunków atmosferycznych. Lampa zamontowana na ścianie domu narażona jest na takie czynniki jak: wilgoć, deszcz, śnieg, wysokie oraz niskie temperatury (mróz i upały), oraz nawet wspomniane podmuchy wiatru. By zabezpieczyć się przed tymi pierwszymi, należy wybrać lampę o wysokiej klasie szczelności jak IP44, IP54, IP65, IP67, IP68. W przeciwnym razie lampa led może po prostu przestać działać, a nawet mieć wpływ na uszkodzenie instalacji elektrycznej lub powodować problemy w jej prawidłowym działaniu. Uszkodzone mogą zostać również źródła światła jak same żarówki co będzie wiązało się z ich częstszymi wymianami. Ostatnie ryzyko jest takie, że jeśli skorzystasz z lamp elewacyjnych z czujnikiem ruchu, silny wiatr może powodować ich samoczynne włączenie wtedy, gdy nie jest t potrzebne. By temu zapobiec należy wybrać oświetlenie sprawdzonych producentów jak Steinell czy Pulmann.

Jak dokonać montażu na elewacji domu

Nasze lampy przeznaczone są do montażu bezpośrednio na elewacji budynku - w styropianie, ale na tynku. Niekiedy producent w komplecie dodaje odpowiednie kołki do elewacji i styropianu, ale jeśli ich nie otrzymasz, wystarczy kupić odpowiednie w markecie lub sklepie budowlanym. Ważne jest to by ich długość była nieco większa niż sama warstwa ocieplenia budynku. Jeśli masz już odpowiednie kołki rozporowe, wywierć mniejszy otwór niż ich średnica. Następnie włóż je w otwory, a dopiero później zamocuj uchwyt lampy na elewacji i przykręć do niego lampę. Więcej informacji znajdziesz również w instrukcji obsługi i montażu.

Jeśli chodzi o miejsce montażu lamp elewacyjnych, możesz zrobić to w dowolnym miejscu na domu. Najczęściej podświetla się całe ściany domu jednorodzinnego, a lampę mocuje na jej środku. Nie ma bowiem sensu mocować ich co 2-3 metry lub też na końcach ścian. Odstępstwem mogą być kinkiety narożne, które mocuje się jak nazwa mówi, na każdym rogu domu. Nie ma co ukrywać, że zbyt duża ilość oświetlenia na elewacji będzie wyglądać nieelegancko, ale będzie mieć to również wpływ na większe zużycie energii. Jeśli możesz stwórz strefy oświetlenia, by w razie potrzeby zapalać tylko cześć lamp, a nie wszystkie. Szkoda by było nie korzystać z oświetlenia z uwagi na wysokie rachunki - lepiej mniej światła, które podniesie bezpieczeństwo mieszkańców.

Oświetlenie zewnętrzne do podbitki dachowej

Ostatnia możliwość oświetlenia wokoło domu to oczka, które możesz zamocować w samej podbitce dachowej. Tutaj również znajdziesz te hermetyczne i odporne na rdzę. Do jej zamocowania niezbędna będzie jednak otwornica i wykonanie nawiertów czy to w podbitce z blachy czy z drewna. Porównując ten typ oświetlenia do kinkietów na elewację - oświetlenie ściany zawsze możesz zmienić, a montaż jest dużo łatwiejszy. Wykonasz go sam na własną rękę. Montując oczka w podbitce domu, prawdopodobnie zostaną one już tam na zawsze. Poniesiesz dodatkowo koszty związane z montażem ich przez fachowców. W przypadku wymiany żarówek musisz liczyć się ze wspinaniem po drabinie co również jest meczące i problematyczne na przyszłość. To jednak do Ciebie należy wybór, jakie lampy zewnętrzne zamocujesz na swoim domu. Pamiętaj, że elewacja oświetlona pięknymi lampami pozwoli go ciekawie wyróżnić na tle pozostałych budynków w okolicy.