Lampy wiszące

Nowoczesne lampy wiszące mają na celu nie tylko oświetlanie pomieszczenia, ale również podkreślenie stylu pokoju czy całego domu. Doskonale nadają się do oświetlenia strefy wypoczynkowej, jak również idealnie spełnią swoją rolę w strefie jadalnej, gdzie oświetlają duży stół czy wyspę. Jeśli potrzebujesz oświetlenia wiszącego nad blat lub do jadalni - sprawdź nasze produkty.

Poradnik doboru lamp wiszących

Jeśli szukasz ciekawego oświetlenia wiszącego do swojego mieszkania, zapoznaj się z naszym poradnikiem doboru lamp. To krótko zawarte informacje, które pozwolą Ci na udane zakupy i mniej rozczarować po wykonaniu montażu.

Jak dobrać lampę wiszącą?

Dobrów lamp wiszących zależy od tego w jakim pomieszczeniu mają być zamocowane. Inne lampy sprawdzą się w salonie, inne będą ładnie wyglądać w kuchni, a jeszcze inne w sypialni czy łazience.

W przypadku oświetlenia salonu nie ma zbyt wielu ograniczeń. Ważna jest jedynie wielkość samego pomieszczenia jak i samej lampy. Lampa nie może być z byt wielka, nie powinna przysłaniać i zajmować zbyt wiele miejsca. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia, gdzie zbyt niski sufit może wymagać krótkiego zwisu, a to z kolei może zepsuć wygląd i aranżację.

W przypadku sypialni, lampy wiszące pełnią tutaj funkcję oświetlenia nocnego, dlatego nie powinny być zbyt jasne i zbyt duże.

Łazienka to również miejsce mało funkcjonalne dla lamp wiszących, dlatego powinna pełnić funkcję dekoracyjną, a nie oświetleniową. Pamiętaj - ważna jest wielkość lampy, wielkość pomieszczenia i jego przeznaczenie. Sam styl oraz wygląd zależy już od Twojego gustu. Nic nie stoi na przeszkodzie by lampy były klasyczne czy też nowoczesne. Obie formy posiadają znakomite egzemplarze, które rozświetlą i udekorują mieszkanie.

Gdzie powiesić lampę wiszącą?

Najbardziej popularnym miejscem do powieszenia oświetlenia wiszącego są salony, jadalnie, kuchnie oraz sypialnie. Najczęściej jednak wiesza się je nad stołami i wyspami kuchennymi. To miejsca eksponowane, gdzie często przyjmujemy gości. Dobrze oświetlony stół w jadalni czy salonie będzie tworzył miłą atmosferę podczas posiłków. Dodatkowo lampa wisząca nad stołem podkreśli jego wygląd i dodatkowo go wyeksponuje. Sama lampa też może być tutaj głównym dodatkiem, który ma przyciągać wzrok od innych dodatków. Innym pomieszczeniem gdzie można powiesić lampę jest sypialnia. W tym przypadku najczęściej mocowane są zamiast kinkietów nad szafkami nocnymi. By mieć jednak taką możliwość, trzeba wcześniej odpowiednio przygotować instalację elektryczną wypuszczając przewody zasilające. Jest to niewątpliwie ciekawy dodatek i dekoracja sypialni, szczególnie jeśli ma być przytulna czy romantyczna.

Coraz częściej spotyka się również lampy wiszące w łazienkach, gdzie ich funkcją nie jest zapewnienie dostatecznej ilości światła, a dekoracja i design. Zwykle mowa tutaj o niewielkich lampach ze szklanymi kloszami, które będą proste i łatwe w czyszczeniu.

Jakie lampy wiszące wybrać nad sół lub wyspę?

Dobór lampy wiszącej nad stół nie zawsze bywa prosty. Należy wziąć pod uwagę wiele cech stołu, pomieszczenia jak i samej lampy. To co zawiśnie nad stołem musi być uzależnione od jego wielkości. Najczęstszym wyborem jest umieszczenie jednej dużej lampy na pojedynczej podsufitce, jednej potrójnej lamp na szerokiej podsufitce lub 3 mniejsze rozmieszczone obok siebie. Jeśli stół jest duży, postawić możesz właśnie na trzy mniejsze modele, a jeśli stół jest mały - na jedną dużą.

Podobne zasady panują w przypadku montażu lamp nad wyspą kuchenną jednak w 80% przypadków są to 3 mniejsze lampy wiszące z niewielkimi kloszami. Pozostała część to jedna podłużna lampa z trzema zawieszeniami. Tutaj również znaczenie ma to czy wcześniej przygotowana pod nie instalację elektryczną. Jeśli mamy jeden przewód w suficie, lepsza opcją będzie podłużna lampa wisząca z 3 kloszami. Jeśli w suficie są 3 kable - kup 3 mniejsze lampy z małymi kloszami.

To co jeszcze należy przewidzieć montując lampy nad stołem w kuchni, salonie czy nad wyspą, to materiał z jakiego wykonana jest lampa wisząca lub jej klosz. Kuchnia czy stół w jadalni to miejsca, które narażone są na parę wodną, opary tłuszczu czy kurzu. To wszystko będzie miało wpływ na utrzymaniu w czystości zakupionych lamp. Lepiej nie stawiać na materiałowe abażury, gdyż te szybko stracą swój urok.

Lampa wisząca i wysokość montażu klosza

Przed zakupem oświetlenia wiszącego musisz wiedzieć na jakiej wysokości zamontowany zostanie klosz. Najlepsza wysokość na jakiej zostanie umieszczony klosz lampy wiszącej to minimum 80 cm. Dotyczy to zarówno stołów jak i wysp kuchennych. Nie będzie to problemem jeśli dobierzesz lampę z długim zawieszeniem i możliwością jego regulacji. Jednak możesz nie przewidzieć tego, że dana lampa będzie wyglądać źle, jeśli wysokość klosza od sufitu będzie zbyt mała. Może stracić swój urok i wiązać się z wymianą oświetlenia.

Wysokość na jakiej zostanie zawieszona lampa uzależnij od kilku warunków: - czy nie będzie przeszkadzać podczas spożywania lub przygotowywania posiłków, - czy nie będzie przeszkadzać podczas poruszania się (wstawanie, siadanie), - czy dostatecznie oświetli blat (zbyt nisko zawieszona lampa oświetli mniej powierzchni stołu)

Sama wysokość zależy również od rodzaju użytego klosza - materiał, budowa, źródło światła. To również należy wziąć pod uwagę przy montażu lampy nad stołem czy wyspą w kuchni.

Jakie klosze do lamp wiszacych będą najlepsze?

Lampę wiszącą powinno dobierać się nie tylko na podstawie jej wyglądu, ale także rodzaju klosza. Tych jest bowiem wiele i każdy spełniać będzie inne zadanie.

Klosz szklany i transparentny oświetli nie tylko sam stół, ale również i znaczącą część jadalni - łącznie z sufitem i podłogą wokół. Klosz zamknięty będzie oświetlał tylko część powierzchni pod lampą przez co sama strefa jadalna może być ciemniejsza. Przy tym kloszu ważna jest również wysokość zawieszenia lampy - jeśli będzie zbyt nisko, oświetli tylko środek stołu.

Dodatkowo ważne jest utrzymanie kloszy i lamp w czystości. Para oraz tłuszcz, który może się osadzać na kloszu, będzie trudny w usunięciu jeśli zdecydujesz się na abażur materiałowy. Bardziej funkcjonalne będą tutaj lampy wiszące z kloszami szklanymi czy tymi z tworzywa. Mogą to być również lampy boho z drewna i wikliny.

Ważna jest również wielkość kloszy, którą musisz dostosować do wielkości pomieszczenia czy blatu. Lampy wiszące zamocowane w centralnej części salonu mogą mieć większe gabaryty. Jeśli ich funkcją będzie oświetlenie całego salonu, wybierz klosze ze szkła transparentnego lub mlecznego. Postawić możesz także na lampy wiszące LED, które najczęściej posiadają listwy emitująca znaczący strumień świetlny.

Pamiętaj również o barwie światła, która zależeć będzie tylko od samej aranżacji - nowoczesna czy klasyczna. Ciepłe światło to bardziej przytulne pomieszczenie, zaś zimne będzie motywowało do pracy i efektywnego działania.

Czy warto wybrać nowoczesną lampę wiszącą?

Ponieważ tego typu dodatki nigdy nie wychodzą z mody. Rodzaje detali i wykończeń dobierane są tak, by zachwycały nas przez długi czas i cały czas pozostawały w zgodzie z aktualnymi trendami. Jest to doskonały wybór dla osób, które w swoich wnętrzach szukają ponadczasowej eleganckiej klasy.

Oświetlenie nowoczesne w postaci lamp wiszących zachwyca obecnie oraz inspiruje wielu projektantów. Gdzie nie spojrzeć, zobaczyć można lampy dekoracyjne - w kuchniach, jadalniach czy salonach. Poznaj trendy w lampach ze sklepem Ardant.

Postaw na klasyczne lampy wiszące

To odpowiednie oświetlenie do małych jak i dużych wnętrz. Długa lampa wisząca pięknie prezentuje się na otwartych schodach opartych na planie koła. Chyba nie ma miejsca, w którym niezauważalna pozostałaby lampa wisząca w klasycznym stylu.

Znajdziesz tu lampy wiszące w stylu klasycznym, Modern classic, art deco czy vintage. Piękne klosze z kolorowego szkła, materiałowe abażury i trwałe metale. Mosiądz, miedź czy nikiel pięknie prezentują się w klasycznych formach lamp. Klasyczne lampy wiszące doskonale sprawdzają się zarówno, jako główne źródło światła, jak też jako oświetlenie dodatkowe. Lampy wiszące pięknie prezentują się także we wnętrzach klasycznych, prowansalskich, a także pałacowych, w których nie trzeba obawiać się luksusowych dodatków pełnych blasku.

Lampy nad wyspę kuchenną – jak ją oświetlić?

Kuchenna wyspa to hit współczesnych aranżacji. To bardzo stylowy, efektowny, a przy tym praktyczny element kuchni, dzięki któremu mamy nie tylko dużo więcej miejsca na blatach roboczych, ale(...)

Lampy z regulowaną wysokością zwisu

Szukając odpowiedniej lampy, nasi Klienci bardzo często zwracają uwagę na długość jej zawieszenia. Jest kilka przypadków, w których ta informacja jest bardzo znacząca, dzisiaj postaramy s(...)

Lampy druciane – ciekawe kształty z cienkich drutów lub rurek

Lampy z drutu to aktualnie największy hit we wnętrzarskim świecie. To lampy bardzo często wykorzystywane przez architektów i co ciekawe, nie tylko do wnętrz industrialnych, ale także skandyn(...)

Lampy w stylu industrialnym – oświetlenie industrialne

Styl industrialny jest ostatnio bardzo modny we wnętrzarstwie. Czy wiesz, gdzie zaczęła się jego historia? Industrializm to twór powstały w latach pięćdziesiątych XX stulecia, w USA. W cza(...)

Jak zaplanować montaż lamp wiszących we wnętrzach?

Gdzie zawiesić lampę? Większość z nas odpowie, że oczywiście na środku pomieszczenia! To najczęściej stosowane rozwiązanie, typowe i dość wygodne. Obecnie jednak mnogość typów i sty(...)

5 praktycznych wskazówek jak prawidłowo powiesić lampę

Zawieszanie lampy to z pozoru łatwa czynność, która wymaga jednak od Ciebie wzięcia pod uwagę kilku aspektów, które postarałam się poniżej opisać. Między innymi długości lampy do wys(...)