Kinkiet z wyłącznikiem pozwala wnieść do domu trochę wygody, ale i oszczędności wynikającej z tego, że nie trzeba zapalać światła w całym pomieszczeniu - pod warunkiem, że wykonana instalacja elektryczna podłączona jest w całości pod jeden podwójny łącznik. Taką instalację da się lekko zmodyfikować kupując odpowiednie lampy. O tym, które będą najlepsze, przekonasz się czytając porady poniżej.
Gdzie pomocny będzie wyłącznik?
Wielu producentów w swoich lampach posiada specjalny wyłącznik, który pozwala zgasić lampę w każdym momencie, nawet wtedy, gdy świeci się górne światło. Druga opcja to taka, jeśli instalacja elektryczna doprowadza zasilanie do kinkietu, ale ten nie posiada oddzielnego łącznika (gniazdka do zapalania światła zamontowanego w ścianie). To własnie w takich sytuacjach i w takich pomieszczeniach tego typu lampy z wyłącznikami będą idealnym zakupem.
A w jakich miejscu i w jakim pomieszczeniu zamocować taki kinkiet? Najczęściej są to 3 typy pomieszczeń: sypialnia, salon, łazienka. W sypialni kinkiet z wyłącznikiem pozwoli nam zgasić światło, gdy poczujemy się senni. Dzięki temu nie będzie trzeba podnosić się z łóżka by zgasić światło. W salonie natomiast rozwiązanie będzie dobre wtedy, gdy zechcesz stworzyć lekko romantyczną lub klimatyczną atmosferę - oglądanie telewizji czy drzemka w popołudniowy zimowy wieczór. Z kolei kinkiet w włącznikiem w łazience stosuje się najczęściej przy lustrze. Pozwala doświetlić przestrzeń wokół lustra podczas czynności takich jak golenie, nakładanie makijażu czy mycie zębów. Światło górne w tym przypadku może być przysłaniane przez osobę stojącą obok lustra.
Jak zamontować lampę na ścianie?
Należy rozpatrzyć dwa przypadki, kiedy to można zamontować kinkiet na ścianie z wbudowanym wyłącznikiem. Pierwszy to taki, gdy w ścianie wyprowadzony jest jedynie kabel, który nie ma połączenia z innym gniazdkiem. Jest on stale podpięty pod zasilanie przez co nie byłoby możliwości wyłączenia światła. Drugim przypadkiem w jakim niezbędne będzie to rozwiązanie jest brak odpowiedniej instalacji elektrycznej, czyli wtedy,gdy chcemy oświetlić jakąś przestrzeń, ale źródłem zasilania jest jedynie gniazdko. Zakup kinkiety z włącznikiem na kablu pozwala nam tę przeszkodę ominąć. By nie wyjmować wtyczki, za sterowanie żarówką odpowiada wyłącznik na kablu.
Warto dodać, że kinkiet w wyłącznikiem można zastąpić nowoczesnymi technologiami. Jedną z nich jest żarówka sterowana telefonem i aplikacją. Wtedy również nie ma konieczności wstawania, ale pojawia się z kolei problem posiadania przy sobie telefonu. Nie zawsze tak jest, że jest on blisko nas i z pewnością wiele razy zdarzy się sytuacja, w której będziemy zmuszeni iść po telefon by wyłączyć światło np. w sypialni.
Rodzaje wyłączników i włączników do lamp
Są głównie 3 typu popularnych wyłączników, dzięki którym zgasimy lub zapalimy światło w lampie. Wszystkie są dotykowe, ale różniące się od siebie. Najbardziej popularny i klasyczny to kinkiet ze sznurkiem. Pociągnięcie takiego sznurka powoduje włączenie lub wyłączenie lampy. Problematyczne jest jednak to, że zbyt częste używanie sznureczka powodować może jego urwanie, gdzie konieczna będzie jego naprawa.
Innym rozwiązaniem jest malutki włącznik "pstryczek", który przestawia się w pozycję góra - dół. niekiedy mogą to być niewielkie pokrętła jak w radiu. To one odpowiadają za stykanie łączników i zapalenie kinkietu. Ta forma jest trwalsza i bardziej użyteczna.
Trzecie rozwiązanie to kinkiet z włącznikiem dotykowym, albo zwanym potoczniej - ściemniaczem. Posiada on specjalne miejsce, które po dotknięciu zapali lampę. Niekiedy cała obudowa lampy stanowi taki włącznik. Dodatkowo niekiedy w komplecie wmontowane są potencjometry (pokrętła), które pozwalają dodatkowo zmieniać natężenie światła - przyciemniać lub rozjaśniać światło lampy. To również bardzo ciekawe rozwiązanie dla wielu osób, a chyba najlepsze do sypialni oraz salonu. Po takie kinkiety z wbudowanymi sznurkami, włącznikami czy ściemniaczami - zapraszamy do naszego sklepu.