newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Oświetlenie łazienki można podzielić na kilka etapów, w których jednym z ważniejszych jest odpowiednie oświetlenie lustra. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ to właśnie łazienkowe lustro pomaga w codziennej pielęgnacji. To od odpowiednio oświetlonego lustra zależy czy codzienny makijaż będzie wyglądał schludnie i estetycznie. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych zasad, o których należy pamiętać wybierając kinkiety do łazienki. Jeśli tylko zastosujesz się do tych kilku praktycznych rad, Twoje lustro z pewnością będzie doskonale oświetlone i pomocne każdego dnia.

Jak dobrać kinkiet nad lustro?

Kinkiet w łazience to ważny element wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu. Dobierając odpowiednie oświetlenie lustra zwracaj uwagę nie tylko na funkcjonalność lampy, ale także bezpieczeństwo. Jak dobrać odpowiedni?

Oświetlenie łazienkowe powinno cechować się odpowiednią klasą szczelności, która zabezpieczy elektryczne elementy przed szkodliwym działaniem wilgoci. Z powodzeniem powinna wystarczyć klasa IP44 lub wyższa. Poza szczelnością, ważna jest także barwa światła – dobrą opcją są lampy LED z możliwością regulowania natężenia i barwy światła.

Zwróć także uwagę na rozmiar lustra – ważne by kinkiet równomiernie oświetlał całą jego powierzchnię. Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości miejsca bezpośrednio nad lustrem, zawieś dwa kinkiety po bokach. Zadbaj jednak o wybór takich lamp, które będą ładnie oświetlać taflę lustra.

Oświetlenie łazienkowe, tak jak i każde inne, należy dopasować również do stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze.

Czy oświetlenie lustra w łazience jest ważne?

Łazienka powinna posiadać co najmniej dwa źródła światła – główne, które będzie oświetlało całe pomieszczenie (najczęściej są to lampy sufitowe i plafony) oraz funkcyjne. Oświetlenie funkcyjne odpowiada za odpowiednie doświetlenie miejsca, w którym spędza się sporo czasu, i które wymaga jednocześnie odpowiednio strumienia świetlnego. W łazience takim miejscem bez wątpienia jest obszar przy lustrze. Z tego powodu bardzo istotnym jest, by lampa w łazience była jak najlepiej dobrana. Ogromną rolę odgrywa barwa światła, która powinna przypominać światło słoneczne. Dlaczego? Najczęściej oświetlenie lustra potrzebne jest do wykonania przez kobiety makijażu (a mężczyzn golenia), które będą widoczne przede wszystkim w świetle dnia. Zdarza się, że makijaż przy sztucznym oświetleniu prezentuje się inaczej niż przy naturalnym świetle słonecznym. By zapobiec temu zjawisku, warto dobrać odpowiedni kinkiet z wysokim współczynnikiem oddania barw (CRI).

Okrągłe lustro z kinkietami - jak je oświetlić?

Duże i małe, kwadratowe, prostokątne lub okrągłe – lustra łazienkowe mogą przyjmować różne formy, a do każdej z nich warto wybrać inny rodzaj oświetlenia. Przede wszystkim należy przyjąć zasadę, że całe zwierciadło powinno być równomiernie doświetlone, dlatego nad lustro wybieraj kinkiety o szerokości co najmniej takiej samej jak szerokość lustra. Do okrągłych luster łazienkowych nie pasują zazwyczaj podłużne kinkiety. Takie połączenie zaburza estetykę wnętrza, prezentuje się nieco chaotycznie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zawieszenie nad nim pojedynczego kinkietu jak na przykład srebrny kinkiet Bay – zestawienie go z łazienkowym lustrem prezentuje się zjawiskowo. W przypadku dużych okrągłych luster, można postawić na dwa pojedyncze kinkiety z możliwością regulacji (lub rozpraszające światło) po obu stronach lustra, Najlepiej zawiesić je na wysokości mniej więcej górnej krawędzi lustra i nakierować tak, by światło ładnie oświetlało całą taflę. Idealnie sprawdzi się tu piękny kinkiet Tacoma Single. Jeśli marzy Ci się zaś okrągłe lustro z możliwością regulacji natężenia światła, wybierz gotowy produkt ze wmontowanym oświetleniem LED jak HomeSpa Mirra z funkcją ogrzewania – zaparowane lustro już nigdy nie będzie Twoim problemem.