newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Od lat pozostaje jednym z bardziej popularnych rozwiązań w polskich domach i mieszkaniach. Oprócz oświetlenia, uwagę należy zwrócić na dobór mebli, podłóg, koloru ścian czy zasłon. Decyzja o zakupie powinna wynikać również z wielkości i wysokości salonu, jego kształtu, koloru drzwi czy okien. Warto wcześniej poznać inspiracje w stylu klasycznym lub skorzystać z porad projektanta wnętrz. Eleganckie żyrandole klasyczne to niekiedy wydatek kilku tysięcy złotych, dlatego powinien być dobrze przemyślany.

Klasyczne lampy do salonu od zawsze w modzie

Styl klasyczny to coś co nie przeminie i stale będzie przyciągać wielu zwolenników. Szczególnie ma to znaczenie wśród starszych osób, którym nowoczesne aranżacje nie do końca są na rękę i idą w parze. Z wiekiem każdy z nas wylatuje z wszelkich nowinek technicznych i mało kiedy na nimi nadąża. Mówiąc o oświetleniu, dla nich zawsze najlepszym wyborem będą lampy klasyczne. Jest ich tak wiele, mają zróżnicowane kształty, ozdoby, kolory i materiały z jakich mogą być wykonane - jest z czego wybierać.

Czym powinien charakteryzować się dobrze dobrany klasyczny żyrandol do salonu? Nie ma tutaj reguły, ale w klasyce najcześciej popularne są żyrandole z wieloma ramionami 3,5, 7, a nawet 9-cio ramienne. Każde ramię może być zakończone jedynie żarówką, szklanym kloszem lub materiałowym abażurem. Jego wielkość nie powinna być stanowcza, a wysokość zwisu nie powinna przeszkadzać domownikom przy poruszaniu się. Warto zwrócić uwagę na to, czy żyrandol będzie miał możliwość podłączenia na podwójny łącznik. Dzięki temu nie zawsze będzie trzeba zapalać wszystkie żarówki, a jedynie te wybrane - to zarówno wygoda jak i oszczędność.

Co wybrać zamiast klasycznego żyrandola w salonie?

Nie każdy salon jest tak ustawny i spełnia warunki, by powiesić w nim rozłożysty żyrandol. Może to być kwestia wielkości pokoju, wysokości sufitu czy rozstaw pomieszczenia. Jeśli Ty zmagasz się właśnie z takim problemem, możesz postawić na inne lampy klasyczne, jak chociażby te sufitowe. Odróżniają się tym, że nie są tak duże i nie zajmują tyle miejsca, a dodatkowo nie pomniejszają całego salonu, jeśli i tak już jest mały. Dobrym rozwiązaniem może być klasyczny plafon. On również zachowa klimat pomieszczenia, ale nie będzie nad wyraz przytłaczający.

Jeszcze innym zamiennikiem dla klasycznego żyrandola w salonie może być niewielkie, ale zdobione oświetlenie wiszące. Wystarczy, że dobierzesz do tego dodatkowo dwie lampy ścienne w tym samym komplecie i Twój salon nabierze zupełnie nowego blasku. Pamiętaj jednak, że klasyka lubi odpowiednie kolory oraz materiały. Lampy klasyczne najcześciej powinny być wykonane z mosiądzu oraz ze stali. Wykończenia kloszy to przede wszystkim szkło, zaś abażurów to materiały w lekko brązowych lub jasnych kolorach. Znajdzie się także odrobinę miejsca na kryształowe zdobienia, ale jednak nie możesz z nimi przesadzać by nie uzyskać efektu glamour.

Lampy klasyczne jak żyrandole, z pewnością jeszcze na długo gościć będą w naszych domach i mieszkaniach. Jeśli ten styl Ci się podoba, nie rezygnuj z uwagi na opinię innych osób. Z pewnością jeden udany zakup, zdobić będzie mieszkanie przez wiele, wiele lat. Styl nowoczesny zmienia się szybciej i to on musi nadążać za tym klasycznym o wiele bardziej.