newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Wystarczy zapoznać się z ofertą i wybrać model odpowiedni do swojego salonu. Warto pamiętać też o tym, że kinkiety służą nie tylko do dekoracyjnego, delikatnego rozświetlenia wnętrza, to także światło, które może doświetlić przestrzeń podczas pracy przy komputerze, czytania książki czy oglądania telewizji. Wybierać można spośród niewielkich kinkietów lub modeli na kilka żarówek, które dają naprawdę sporo światła.

Jakie kinkiety wybrać do salonu?

Jeśli stoisz przed wyzwaniem kupna nowych kinkietów do salonu w remontowanym lub świeżo wybudowanym domu, musisz zastanowić się nad ogólną stylistyką całego mieszkania. Zdecyduj ostatecznie o stylu - klasyczny czy nowoczesny? W przypadku gdy wybierzesz klasykę, będziesz mieć dużo łatwiejszy wybór niż w przypadku stylu nowoczesnego. Kinkiety do salonu w stylu klasycznym to najczęściej kilka opcji: kinkiety świecznikowe, kinkiety z abażurami, kinkiety ze szklanymi kloszami. Różnić się dodatkowo mogą ilością żarówek, które posiadają - pojedyncze, podwójne oraz potrójne.

Istotne jest jednak to jaką funkcję ma pełnić kinkiet w salonie. Jeśli tylko dekoracyjną, zastanów się nad pięknymi złotymi kinkietami ozdobionymi abażurami na 2 żarówki. Jeśli jednak pomieszczenie ma stosunkowo mało światła, wybierz kilka punktów świetlnych ze szklanym kloszem. Ten typ lampy będzie dawał więcej światła niż kinkiet okryty abażurem. Dodatkowo ładnie rozproszy promienie i oświetli większą powierzchnię salonu.

Jeśli urządzasz salon nowoczesny, będziesz mieć dużo większy problem z wyborem kinkietu. Styl nowoczesny dzieli się na wiele innych podstyli ,które bardzo różnią się od siebie - skandynawski, industrialny, loft, vintage, glamour. W tym wypadku polecamy zapoznać się z różnego typu zdjęciami aranżacji, które pozwolą dostrzec Ci różnice. Zaletą jest jednak to, że nowoczesne kinkiety do salonu znaleźć można po dość niskich cenach jak chociażby kinkiety industrialne.

Gdzie zamocować kinkiet w salonie?

Miejsce montażu kinkietu powinno być uzależnione od jego funkcji w salonie. Jeśli są w nim miejsca ciemne, które wymagają doświetlenia, tam należy rozważyć jego powieszenie, oczywiście gdy zostało wcześniej przewidziane odpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej. W innym wypadku jedynym rozwiązaniem może być użycie kinkietu z kablem z wtyczką do gniazdka. Zwykle na każdej ścianie przewiduje się chociażby jeden kontakt, który zapewnia źródło zasilania.

Jeśli natomiast kinkiet w salonie ma mieć wyłącznie wartość estetyczną i dekoracyjną, zamocować go można praktycznie wszędzie. Najczęściej ozdabiane są w tym wypadku obrazy, dzieła sztuki, kredensy lub inne miejsca, na które chcemy zwrócić uwagę i przyciągnąć wzrok odwiedzających. Ostatecznie warto jedynie zwrócić uwagę na ich wielkość i wysokość montażu. Nie powinny być zawieszane, ani zbyt nisko ani zbyt wysoko. Jeśli jednak istnieją inne problemy, które stoją na przeszkodzie z montażem kinkietu w salonie, do dyspozycji zostają lampy stołowe oraz podłogowe. Posiadają te same funkcje wskazane powyżej.

Nowoczesne kinkiety - LED, USB, RGB, BT

Jeśli w salonie zagościć ma styl nowoczesny, warto poznać możliwe rozwiązania i nowinki technologiczne, które zawierać mogą kinkiety. Jest ich całkiem sporo, ale na największa uwagę zasługują kinkiety LED, które są obecnie jednymi z najbardziej popularnych rozwiązań. Niewielkie diody używane w ich budowie pozwalają miniaturyzować lampy i ich wygląd. Niegdyś każda lampa posiadała duże gabaryty z uwagi na jeden typ żarówek z trzonkiem E27. Obecnie nowoczesne kinkiety led do salonu mogą mieć wielkość samej żarówki, być chowane w ścianie, mieć giętkie ramie czy zmieniać kolory dzięki diodom RGB. Innym rozwiązaniem może być sterowanie samą lampą - gaszenie i zapalanie przy pomocy aplikacji, która łączy się poprzez BlueTooth lub za pomocą pilota.

Dobrą opcją są również kinkiety z gniazdem USB, które pozwoli doładować telefon czy podłączyć urządzenie do czytania książek lub głośnik. Nie brakuje także samych kinkietów z głośnikiem, ale raczej nie jest to rozwiązanie polecane do salonu.

Czym więcej rozwiązań i opcji, tym wyższa cena, ale i większa awaryjność kinkietu. Dobierając je zwracaj uwagę na gwarancję oraz trwałość ledowego źródła światła. Często nie ma możliwości wymiany panelu co wiąże się z wymianą całego kinkietu, a w najgorszym wypadku pozostaje on uszkodzony przez bardzo długi okres czasu - do następnego remontu.