newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Do jadalni możesz wybrać plafon z transparentnym lub otwartym ku dołowi kloszem, który idealnie oświetli poziomą powierzchnię. Do pokoi o niskich sufitach możemy zaproponować lampy z otwartym ku górze kloszem. Takie oświetlenie nie tylko równomiernie oświetla sufit, ale też optycznie wydłuża ściany.

Rodzaje lamp sufitowych

Jeszcze kilka lat temu lampy sufitowe kojarzyły się głównie z plafonami lub niewielkimi kloszami mocowanymi przy suficie. Zwykle było to wymuszone naszym polskim standardem mieszkaniowym, czyli niskimi pomieszczeniami. Ciężko bowiem dobrać pokaźną i dużą lampę do niewielkich salonów czy pokoi gościnnych. Obecnie wybór i oferta stale się powiększa, ale i nasze budownictwo weszło w nowe trendy wnętrzarskie. Polacy pokochali duże łączone przestrzenie, wysokie pomieszczenia na poddaszu czy otwarte kuchnie. Takie rozwiązania pozwalają na szerokie zastosowanie nowoczesnych lamp sufitowych, zarówno tych dużych jak i mniejszych.

Obecnie w modzie są złote lampy molekularne czy wiele typów plafonów jak tych w stylu glamour czy modern classic. Polecane są zarówno do kuchni jak i salonów, gdzie sprawdzą się zamiast typowego rozłożystego żyrandola. To także wiele rodzajów spotów i downlightów, które stanowią mogą ciekawą dekorację całego pomieszczenia.

Lampy sufitowe w technologii LED

Z rynku dochodzi coraz więcej sygnałów, że oświetlenie led w 2025 roku stanowić będzie aż 95% całego rynku. Nie dzieje się tak bez powodu bowiem wraz z niższym zużyciem energii, projektanci otrzymują dużo więcej możliwości designerskich. Modele lamp mogą być dzięki temu coraz mniejsze, ale nadal w 100% spełnią swoją funkcję. Na co jednak zwracać uwagę dobierając oświetlenie sufitowe LED?

Przede wszystkim zwróć uwagę na barwę światła, która emitować będzie lampa. W przypadku modeli ledowych, wyboru dokonać musisz już na wstępie bowiem nie będziesz mieć szansy wymienić samych diod po pewnym czasie użytkowania. Do wyboru masz dwie barwy - ciepłą i zimną jednak wielu producentów posiada egzemplarze o barwie neutralnej. Z uwagi na możliwości regulacji natężenia światła, zastanów się nad wyborem plafonów do sypialni, które pozwolą zadbać o miłą i klimatyczną atmosferę przed snem. Kupuj lampy od sprawdzonych firm, które oferują przedłużoną gwarancję na swoje produkty.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się lampy sufitowe?

Wszystko zależy od wielu czynników takich jak: wielkość pomieszczenia, wysokość, kształt, układ, uwarunkowania i przeznaczenie, czy styl. Lampy sufitowe do kuchni są dobrym rozwiązaniem z uwagi na charakter i warunki jakie w niej panują. To pomieszczenie wilgotne, narażone na zabrudzenia, dlatego żyrandole czy inne lampy wiszące w jej centralnej części będą niefunkcjonalne.

Aranżując sypialnię również pojawia się wiele problemów co do wielkości oświetlenia, dlatego wiele osób decyduje się na lampy sufitowe do sypialni, które są mniejsze i mogą zawisnąć w centralnym punkcie tego pomieszczenia.

Lampy sufitowe do salonu również będą dobrym rozwiązaniem, jeśli pomieszczenie jest zbyt niskie lub posiada nieregularny układ. W przypadku małych salonów, inną opcją mogą być różnego typu plafony do salonu, które nie przytłoczą pomieszczenia, a zarazem dobrze go oświetlą.

Plafon czy lampa sufitowa?

Plafony to również bardzo ciekawa opcja na oświetlenie wielu pomieszczeń. Idealnie nadają się do łazienek, korytarzy, przedsionków czy na klatki schodowe. Jednak najczęściej zamocowane są w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Odpowiednio dobrane plafony do łazienki zapewnią równomierne oświetlenie całej przestrzeni, ale będą także bardzo proste w utrzymaniu je w czystości. Ze spokojem będzie można go wyczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń pochodzących z kąpieli i kurzu.

Podobnie jest z plafonami w kuchni, które narażone są na opary pochodzące z gotowania. Dodatkowo zbyt wiele szafek i innych urządzeń jak okapy, mniejszy model lampy jak plafon będzie w tym przypadku bardziej odpowiedni, niż duża rozłożysta lampa sufitowa.

Dobierając lampy sufitowe do swojego domu, zwracaj uwagę na rozkład pomieszczeń i ich wielkość. Nie powinny być zbyt małe, ale i zbyt duże. Jest to dość istotne, jeśli znajdą się tam inne typy oświetlenia.