newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Lampa ścienna to nie tylko źródło światła, ale również część aranżacji, dopełnienie wizji projektanta lub osoby samodzielnie aranżującej swoją łazienkę. Nasza oferta pozwala na dobór oświetlenia do różnych styli aranżacyjnych. Różne materiały, wykończenia, kolory i kształty – zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszymi produktami.

Dobór kinkietu łazienkowego - co wziąć pod uwagę?

Kupując kinkiet łazienkowy musisz wybrać ten, który jest dedykowany do tego pomieszczenia oraz warunków w nim panujących. Każda lampa w niej umieszczona będzie narażona na wysoką wilgotność po kąpieli czy prysznicu. Nieszczelna oprawa może spowodować jego uszkodzenie, włączając w to instalację elektryczną.

Sama wilgotność panująca w łazience jeszcze nie jest tak niebezpieczna jak możliwe zachlapania i kontakt ze strumieniami wody. Zakup kinkietu bez ochrony IP może grozić nawet porażeniem prądem. Dotyczy to zarówno miejsca montażu jak i wyłącznika. Lampy łazienkowe powinny mieć odpowiednią szczelność, która zapobiegać będzie korozji. Ta pojawia się najczęściej dopiero po 2 latach od zakupu. Niestety to moment, w którym gwarancja producenta nie będzie już obowiązywać, co narazi Cię na dodatkowe koszty związane z jego wymianą. Zardzewiały kinkiet nie będzie prezentował się zbyt ładnie. Możesz jednak tego uniknąć wybierając odpowiednie materiały z jakich jest wykonany. Polecanymi są najczęściej: stal nierdzewna, stal chromowana, drewno i tworzywo. Klosze powinny być natomiast wykonane ze szkła lub tworzywa, w innym wypadku będą uciążliwe do mycia i utrzymania ich w czystości.

Stopień szczelności IP w łazience - ochrona

Producenci nie bez powodu oznaczają swoje produkty stosując symbole takie jak: IP44, IP 55, IP65, IP67. Określają to, w jakich warunkach można wykonać montaż oświetlenia. Najniższy i polecany stopień szczelności to IP44, gdzie pierwsza cyfra 4 oznacza to, że lampa jest chroniona przed ciałami stałymi o średnicy od 1,0 mm, zaś druga cyfra, która określa ochronę przed bryzgającą wodą z dowolnego kierunku. Należy przez to rozumieć poziom szczelności dzięki, któremu do środka nie dostanie się woda, nawet podczas uciążliwego chlapania. Każde wyższe stopnie ochrony IP zapewniają jeszcze wyższą ochronę, pozwalając nawet na całkowite zanurzenie lampy w wodzie. Nie sensu przesadzać z parametrami IP (wybierać wyższe) bowiem mają wpływ na cenę, a to jest nieuzasadnione ekonomicznie.

Kupując kinkiet do łazienki ze stopniem ochrony IP 44 i wyższej, masz pewność, że wytrzyma on próbę czasu oraz uciążliwe warunki. Gdyby jednak stało się tak, że pomimo tego ulegnie uszkodzeniu, możesz domagać się jej zwrotu na zasadzie rękojmi, czyli niewywiązanie się producenta z zapewnianych właściwości modelu.

Lampy do lustra łazienkowego - jak i gdzie je mocować?

Podstawowym wyposażeniem w łazience jest lustro przy, którym wiele osób spędza na prawdę dużo czasu. Codziennie wykonywane są przy nim takie czynności jak mycie rak, twarzy, nakładanie makijażu, golenie i mycie zębów. Bez odpowiedniego oświetlenia czynności te będą zdecydowanie utrudnione, dlatego najczęściej w tym celu stosuje się jeden kinkiet mocowany nad lustrem lub dwa kinkiety mocowane obok lustra. Dzięki nim twarz jest dobrze oświetlona i pozwala dokładniej wykonywać wiele czynności.

Przy montażu oświetlenia przy lustrze łazienkowym, należy wziąć pod uwagę wysokość jego zawieszenia. Lampa nie może ani razić w oczy, ale być zamontowana zbyt wysoko lub nisko. To niekiedy problematyczne, gdy z łazienki korzystają osoby o różnym wzroście. Dodatkowo warto pamiętać, że wymagane jest odpowiednie przygotowanie przewodów, do których połączone zostaną lampy ścienne. Obecnie dostępne są rozwiązania pozwalające na montaż oświetlenia bezpośrednio na lustrze. W tym przypadku lampa musi posiadać specjalnie przystosowany adapter, który nie spowoduje uszkodzenia samego lustra. Wywiercony w nim otwór będzie odpowiadał za naprężenia, a ostatecznie doprowadzić to może do pęknięcia szkła i tafli lustra.

Dobór kinkietów łazienkowych na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty, lecz w rzeczywistości należy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale także i jakość wykonania. To pozwoli na bezpieczne i długie korzystanie z oświetlenia w tym pomieszczeniu.