Poza tym lampa ścienna to nie tylko źródło światła, ale również część aranżacji, dopełnienie wizji projektanta lub osoby samodzielnie aranżującej swoją łazienkę. Nasza oferta kinkietów pozwala na dobór lamp do różnych styli aranżacyjnych. Różne materiały, wykończenia, kolory i kształty – zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszą ofertą.
Dobór kinkietu łazienkowego - co wziąć pod uwagę?
Kupując kinkiet łazienkowy musisz wybrać ten, który przystosowany będzie do takich pomieszczeń oraz to w jakich panują nieco odmienne i uciążliwe warunki. Kinkiet łazienkowy oraz każda inna lampa tu umieszczona będzie narażona na wysoką wilgotność po kąpieli czy prysznicu. Nieszczelna oprawa kinkietu może spowodować jego uszkodzenie, a w tym uszkodzenie żarówki, instalacji lub innych części, w który został wyposażony kinkiet.
Sama wilgotność panująca w łazience jeszcze nie jest tak niebezpieczna jak możliwe zachlapania i kontakt ze strumieniami wody. Mocowanie kinkietu z ominięciem ochrony IP oraz ogólnych warunków i wymagań technicznych do jego montażu, może powodować nawet porażeniem prądem. Dotyczy to zarówno miejsca montażu kinkietu jak i wyłącznika. Lampy łazienkowe powinny mieć zapewnioną odpowiednią ochronę IP, która uchroni kinkiet również przed samą korozją, która pojawia się najczęściej dopiero po 2 latach od zakupu. Niestety to moment, w którym gwarancja producenta nie będzie już obowiązywać, a co narazi Cię na dodatkowe koszty związane z jego wymianą. Zardzewiały kinkiet w łazience nie będzie prezentował się zbyt ładnie. Możesz jednak tego uniknąć wybierając odpowiednie materiały z jakich jest wykonany. Polecanymi są najczęściej: stal nierdzewna, stal chromowana, drewno i tworzywo. Klosze powinny być natomiast wykonane ze szkła lub tworzywa, w innym wypadku będą uciążliwe do mycia i utrzymania ich w czystości.
Stopień szczelności IP w łazience - ochrona
Producenci nie bez powodu oznaczają swoje produkty stosując symbole takie jak: IP44, IP 55, IP65, IP67 i wiele innych. Zadaniem tych stopni szczelności jest określenie tego w jakich warunkach mocowane mogą być kinkiety w łazience. Najniższy i polecany stopień szczelności to IP44, gdzie pierwsza cyfra 4 oznacza to, że lampa jest chroniona przed ciałami stałymi o średnicy od 1,0 mm, zaś druga cyfra, która w tym przypadku jest bardziej istotna, określa ochronę przed bryzgającą wodą z dowolnego kierunku. Należy przez to rozumieć, iż kinkiet, a bardziej jego oprawa będzie na tyle szczelna, że nie dostanie się do niego woda nawet podczas uciążliwego chlapania. Każde wyższe stopnie ochrony IP zapewniają jeszcze wyższa ochronę pozwalając nawet na całkowite zanurzenie lampy w wodzie. Nie ma też sensu przesadzać co do ochrony i parametrów IP kinkietu bowiem podnosić one będą cenę, a co z kolei nie jest potrzebne.
Kupując kinkiet do łazienki ze stopniem ochrony IP 44 i wyższej, masz pewność, że wytrzyma on próbę czasu oraz uciążliwe warunki. Gdyby jednak stało się tak, że lampa pomimo tego ulegnie uszkodzeniu, możesz domagać się jej zwrotu na zasadzie rękojmi, czyli niewywiązanie się producenta z zapewnianych właściwości modelu.
Lampy do lustra łazienkowego - jak i gdzie je mocować?
Podstawowym wyposażeniem w łazience jest lustro przy, którym wiele osób spędza na prawdę dużo czasu. Codziennie wykonywane są przy nim takie czynności jak mycie rak, twarzy, nakładanie makijażu, golenie i mycie zębów. Bez odpowiedniego oświetlenia czynności te będą zdecydowanie utrudnione, dlatego najczęściej w tym celu stosuje się jeden kinkiet mocowany nad lustrem lub dwa kinkiety mocowane obok lustra. Dzięki nim twarz jest dobrze oświetlona i pozwala dokładniej wykonywać wiele czynności.
Przy mocowaniu kinkiety przy lustrze łazienkowym należy wziąć pod uwagę wysokość jego zawieszenia. Kinkiet nie może ani razić w oczy, ale też być zbyt wysoko czy nisko. To niekiedy problematyczne, gdy z łazienki korzystają osoby o różnym wzroście. Dodatkowo warto pamiętać, że wymagane jest odpowiednie przygotowanie przewodów, do których połączone zostaną kinkiety łazienkowe. Obecnie stosuje się rozwiązania pozwalające mocować kinkiety bezpośrednio na lustrze. W tym przypadku lampa powinna mieć specjalnie przystosowany do tego adapter, który nie spowoduje uszkodzenia samego lustra. Wywiercony w nim otwór będzie odpowiadał za naprężenia, a ostatecznie doprowadzić to może do pęknięcia szkła i tafli lustra.
Jak możesz zauważyć, dobór kinkietów do łazienki na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty, lecz w rzeczywistości należy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale także i jakość wykonania. To pozwoli na bezpieczne i długie korzystanie z oświetlenia w tym pomieszczeniu.