newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Dobór właściwego żyrandola LED

Decydując się na żyrandol LED, musisz dostosować jego barwę oraz strumień świetlny (moc i ilość emitowanego światła). Wyróżnia się barwy ciepłe, zimne oraz neutralne. W przypadku mocy wyrażanej w watach [W], dostępne są lampy w zakresie 30W - 100W. Czym większa moc tym więcej energii elektrycznej będzie zużywał żyrandol. Sama barwa światła również jest istotna ponieważ należy ją dobrać odpowiednio do pozostałego oświetlenia w pomieszczeniu.

Jeśli nie wiesz na jaką barwę światła i moc się zdecydować, wybierz neutralną oraz średnie zużycie energii, np. 50W. Mając obawy, zawsze możesz wybrać typowe żyrandole, gdzie źródłem światła są żarówki LED. Te w każdej chwili możesz wymienić na większej mocy i innej barwie. Pamiętaj jednak, że żyrandole ledowe posłużyć mogą nawet 25 000 godzin i wytrzymają niekiedy 100 000 włączeń i wyłączeń.

Żyrandole LED z pilotem w zestawie

O ile technologia w lampach LED w oświetleniu wewnętrznym znana jest nam już przeszło kilka lat i stale się rozwija, o tyle coraz częściej poszerza się jej możliwości o zastosowanie różnego typu sterowania. Najczęściej w tym przypadku mowa o pilotach, którymi można sterować żyrandolami LED, ale także o aplikacjach, które udostępniają producenci oświetlenia. O ile piloty do oświetlenia działają na sygnale podczerwieni IR, tak aplikacje sterują lampami przy użyciu sygnału Wi-Fi lub Bluetooth.

Aplikacje są zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż poniekąd przestarzałe już piloty do żyrandoli. Dodatkowo oprócz sterowaniem pojedynczą lampą, aplikacja często pozwala sterować i podpinać do urządzenia wiele punktów świetlnych - nie tylko jeden żyrandol LED w salonie. Wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać i jak funkcjonalne ma być oświetlenie pomieszczenia.

Okrągłe żyrandole LED ring na linkach

W latach ubiegłych jednymi z najbardziej popularnymi żyrandolami LED, była lampa ring - specjalne okręgi z taśmami i diodami. Najczęściej w zestawach po 1,2 lub 3-okręgach na jednym żyrandolu. W przypadku, gdy mówimy o jednym ringu LED, częściej taki model odpowiada bardziej lampie wiszącej LED. Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 będzie nadal sprzyjał temu typowi oświetlenia w salonie.

Na uwagę zasługuje sam sposób montażu okręgów LED. Są one bowiem montowane na stalowych linkach, które można regulować - skracać lub wydłużać. Dzięki temu okręgi ledów nie musza być ułożone w jednej linii, a być chaotycznie rozmieszczone sprawiając, że żyrandol przypomina poniekąd trajektorie ruchu planet po orbicie. Wyróżniać się mogą dodatkowo średnicą okręgów, ich szerokością orz wysokością. Dostępne są w odcieniach złota, srebra czy czerni.