newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Rodzaje oświetlenia solarnego

Na zewnątrz domu, w ogrodzie czy na tarasie można użyć kilku typów lamp solarnych. Wszystko zależy od tego jakie zadania m spełniać oświetlenie - czy ma być elementem bardziej dekoracyjnym, czy jednak bardziej użytecznym i funkcjonalnym.

Wybierać można spośród kilku typów i są to:

  • kinkiety ścienne na elewację domu i budynków
  • naświetlacze LED
  • słupki solarne do montażu przy alejkach i ścieżkach
  • ogrodowe reflektory wbijane w ziemię
  • oczka do montażu w gruncie (taras, kostka brukowa, ziemia)

Kinkiety solarne świetnie sprawdzą się do montażu na elewacji domu. Będzie to oświetlenie zadaniowe i funkcyjne, którego zadaniem będzie oświetlać przejścia wokół samego domu.

Podobnie będzie również z naświetlaczami LED, które najczęściej montuje się nad bramami garażowymi, bramami wjazdowymi czy drzwiami. To jedne z najbardziej polecanych typów oświetlenia bowiem nie wymagają ciągłego świecenia, a spełniają swoje zadanie w 100% dzięki długiej żywotności akumulatora.

Słupki solarne to drugi typ funkcjonalnego oświetlenia ogrodowego po naświetlaczach. Ich zadaniem jest rozświetlanie alejek, chodników, przejść czy niekiedy stref w samym ogrodzie. Spełniają swoją rolę znakomicie bowiem posiadają czujniki ruchu oraz zmierzchu dzięki czemu przy pełnym naładowaniu, mogą oddawać światło nawet kilka dni.

Ostatni typ oświetlenia solarnego to oczka oraz reflektory. Mają one zadanie głównie dekoracyjne. Oświetlają krzewy, drzewa, rośliny, schody czy tarasy. W tym wypadku jednak warto zaopatrzyć się w produkty markowe o długim czasie świecenia i dużej trwałości solarów i akumulatorów wbudowanych w lampy.

Jak długo świeci lampa solarna?

Nie ma prostej odpowiedzi ponieważ jest wiele czynników, które za to odpowiadają:

  • wielkość akumulatora wbudowanego w lampę (wielkość lampy)
  • moc i natężenie światła jakie generuje lampa
  • tryb świecenia oraz współistniejące funkcje - czujnik ruchu i zmierzchu
  • dostęp do promieni słonecznych i czynniki pogodowe

Przy optymalnych warunkach (słoneczna pogoda) są lampy LED, które świecą w trybie ciągłym nawet 30 godzin, co pozwalałoby w lecie zapewnić światło w ogrodzie przez 3 kolejne noce. Są jednak produkty, które posiadają wbudowane czujniki zmierzchu i ruchu, dzięki, którym lampy włączają się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. To powala na jeszcze dłuższe użytkowanie lampy.

Bez wątpienia czas świecenia jest bardzo istotny. Dzięki obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej, niemalże każdy producent stara się znaleźć możliwie najlepsze rozwiązania, które pozwolą ten czas świecenia wydłużyć, ale zachowując przy tym stosunkowo niskie koszty produkcji oraz minimalny wpływ na środowisko.

Zalety lampek solarnych

ogrodowa lampa solarna

Lampy solarne to urządzenia, które bez wątpienia są niezwykle przydatne i funkcjonalne. Sprawdzą się w każdym ogrodzie, a w szczególności w miejscach, w których nie ma możliwości poprowadzenia przewodów elektrycznych. Świecą nieco słabiej od standardowych, ale przekładają się znacząco na ekologię i oszczędności w późniejszym czasie. Dodatkowo ogród i elewacja nocą nie potrzebuje tak intensywnego światła jak się wydaje wielu osobom. Jest to niekiedy problem z uwagi na przeszkadzającą jasność za oknem w sypialni czy pokojach dziecięcych. W porównaniu do sieciowych lamp wiele zalet. Między innymi:

  • brak konieczności układania kabli elektrycznych na działce
  • oświetlenie ogrodu nawet podczas awarii zasilania zakładu energetycznego
  • akumulatory zapewniają zasilanie bateryjne w pochmurne dni lub deszczową pogodę;
  • stosunkowo tani, łatwy i prosty montaż;
  • oszczędność na energii elektrycznej;
  • nowoczesne lampy solarne to udoskonalone źródło światła – LED bez migotania i z większą jasnością;
  • instalacja bez ryzyka porażenia prądem (przecięcie kabla, podtopienia, itd),
  • nowoczesny i estetyczny wygląd.

To zapewne nie jedyne zalety oświetlenia solarnego możliwego do montażu w ogrodzie, ale z pewnością kluczowe. W dobie wysokich cen prądu, to rozwiązanie jest świetną alternatywą by nadal cieszyć oko pięknym ogrodem w nocy.

Jakie lampy solarne wybrać na zewnątrz?

Wszystko zależy od potrzeb i tego co ma być oświetlane. By je dobrze dobrać, musisz odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • czy światło w ogrodzie ma być ciągłe?
  • jakie miejsce ma być oświetlone
  • czy musi posiadać moduł inteligentny (BT, wifi, itp)
  • jaki jest przewidywany budżet?

Jeśli światło w ogrodzie ma być ciągłe, zwracaj uwagę na pojemności akumulatorów i wbudowanych baterii. Pamiętaj jednak, że do świetlenia wjazdów, alejek czy schodów, wystarczą lampy z czujnikami ruchu i zmierzchu, które włączą i wyłącza się po pewnym czasie. Dodatkowe urządzenia inteligentne potrzebują większej ilości energii elektrycznej, a przez to będą działać krócej. Od tego jak zaawansowana ma być lampa zależy jej cena. Wraz z prostotą w parze idzie cena, która waha się w przedziale od 100 do nawet 2000 zł za jedną lampę solarną.

Lampki solarne na balkon w bloku

Wiele osób korzysta w bloku ze swoich balkonów pora wieczorową, gdy miasto cichnie i robi się chłodniej. To chwila relaksu do wypicia herbaty czy nawet zjedzenia kolacji. Problemem może być klimatyczne oświetlenie, które wymaga podłączenia źródła światła pod zasilanie - instalację elektryczną. To właśnie wtedy z pomocą przychodzą ledowe lampki solarne. Pytanie - jakie wybrać na balkon?

Propozycji jest kilka i najczęściej wybór pada na niewielkie słupki solarne oraz kinkiety ścienne. Słupki najczęściej mają wbudowany solar w górnej części oprawy zaś kinkiety mają solary połączone przewodem, dzięki czemu można go przymocować w ekspozycji na słońce, zaś sam kinkiet - na elewacji pod dachem. Która opcja jest lepsza?

Wszystko zależy od gustu - czy lampa i oprawa ma być nowoczesna i jak długo ma służyć. Polecane przez nas są kinkiety z oprawami solarnymi jak wyżej. Ich żywotność jest bardzo długa, solar można skierować bezpośrednio w kierunku słońca dzięki długiemu przewodowi. W przypadku słupków solarnych już nie jest tak prosto bowiem słupki muszą być mocowane możliwie najbliżej krawędzi balkonu, niekiedy w doniczkach czy na ścianach - co nie wygląda zbyt estetycznie.

Gwarancja i trwałość

Wiele osób sceptycznie podchodzi do oświetlenia solarnego. Bardzo często decyzja ta jest podyktowana użytkowaniem niskiej jakości lampom wbijanym w ziemię, które dostępne są w niskiej cenie w wielu marketach budowlanych. Są to niestety produkty o bardzo niskiej jakości, słabych rozwiązaniach technologicznych. Można śmiało powiedzieć, że są to niepotrzebnie produkowane produkty, które z góry uznać można jako śmieci - nie ekologiczne.

Lampy oferowane przez nasz sklep takich producentów jak Nordlux, Paulmann, czy Steinel - to liderzy wśród niezawodności i jakości. Produkowane są na możliwie najlepszych podzespołach z użyciem najnowszych rozwiązań technologicznych.

Dodatkowo producenci oferują typową 24-miesięczną gwarancję, która w przypadku wielu innych producentów, nie jest później egzekwowana. Kupując jeden z produktów wskazanych firm, masz pewność, że możesz się cieszyć ich długa i niezawodną pracą w różnych warunkach atmosferycznych panujących w ogrodzie latem i zimą.