newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jakie lampy do oświetlenia podbitki dachowej?

Wybrane modele powinny być odporne na zewnętrze warunki atmosferyczne - od upałów po mrozy, ulewne deszcze i silny wiatr. Nikt nie chce, by po pierwszej zimie żarówki były do wymiany, dlatego najczęściej stosowanymi oprawami są zewnętrzne oczka LED (dają punktowe źródło światła). Mają tę zaletę, że ładnie się prezentują – nie wystają poza podbitkę. Ich montaż jest stosunkowo prosty i zapewniają dużą ilość światła przy niewielkim zużyciu prądu. Inną opcją są zewnętrzne spoty i tuby (downlighty). Dzięki nim nie musisz wykonywać otworów, a lampę po prostu przykręcasz do podbitki.

We wszystkich przypadkach należy brać pod uwagę tylko lampy LED, które są niezawodne i posiadają niskie zużycie prądu. Jest to szczególnie ważne, gdy mają być włączone przez całą noc. Dodatkowo nie nagrzewają się, co jest istotne w domach, które posiadają podbitkę wykonaną z tworzywa lub drewna.

Jakie IP do lamp w podbitce dachowej?

Lampy zewnętrzne powinny być szczelne, a nawet hermetyczne. Nie chodzi tylko o wodoodporność, ale również ochronę przed pyłem i kurzem. Minimalnym zalecanym poziom w tym wypadku są oprawy z oznaczeniem IP44. Wyższą klasę szczelności zapewnią modele oznaczone IP54 i IP65 (te będą nieco droższe, ale bardziej niezawodne). Dzięki temu sprawdzą się w ekstremalnych warunkach - deszcz, mróz, śnieg.

Oświetlenie podbitki a barwa światła

Wybierając oprawy zewnętrzne LED zwróć uwagę na barwę światła oraz ich moc. W nowoczesnych domach sprawdzają się te o zimnej i neutralnej barwie, a w domach klasycznych - o ciepłej. Oznaczenie znajdziesz w danych technicznych produktu lub na opakowaniu (to wartość wyrażona w stopniach Kelwina).

Moc oświetlenia odpowiada za natężenie światła. Nie może być ono zbyt intensywne z kilku powodów. Światło odbijane od białej elewacji będzie rozpraszać się po całej okolicy. Może być uciążliwe dla sąsiadów, ale także dla Ciebie - odbite światło będzie wpadać również do środka. Sprawi problem, gdy nieopodal znajduje się Twoja sypialnia, co utrudni Ci zasypianie.

W naszym sklepie znajdziesz wiele opraw do użytku zewnętrznego. Dzięki nim oświetlisz i wyróżnisz swój dom w całej okolicy!