Lampy do sypialni

Dekoracja ścian w sypialni

Wybrane lampki nocne

Oświetlenie sufitowe sypialni

Proponowane modele wiszące

Poradnik doboru oświetlenia

Oświetlenie sypialni to nie tylko lampy nastrojowe i dekoracyjne. Nieraz sypialnia zawiera kącik do czytania, który także warto oświetlić gustowną lampą, która doda jej uroku i zapewni punktowe i intensywne światło, tam gdzie jest potrzebne. Zamieszczaj źródła światła w różnych miejscach, aby optycznie powiększyć i równomiernie oświetlić sypialnię. Możesz użyć do tego wielu ozdobnych lamp w różnych rodzajach, o różnym kształcie i budowie.

Zwracaj uwagę na materiały i wykonanie lamp. Niektóre będą pochłaniać światło, a niektóre je rozpraszać - zastanów się jakie strefy będą jaśniejsze, a które ciemniejsze w sypialni.

Zapoznaj się z naszymi produktami, gdyż nadają one niepowtarzalny klimat w wielu pomieszczeniach. Lampy do sypialni to nie tylko lampy ścienne czy te montowane pod sufitem. Może to być oświetlenie na zawieszeniach, nad szafkami nocnymi, nad komodą. Przemyśl jakie czynności wykonujesz w tym pomieszczeniu oraz to jakie z nich będą wymagały dobrego oświetlenia. Tam gdzie nie jest potrzebne wyraźne i mocne światło - kup lampy, które upiększa sypialnię. W innych miejscach postaw na funkcjonalność i dobre jasne światło. W naszym sklepie dbamy o to, by wszystkie lampy były bardzo eleganckie i nastrojowe, to aspekt ważny szczególnie w sypialni, gdzie chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu. Warto tu zwrócić uwagę na szeroki wybór lamp z materiałowymi kloszami, to one pięknie rozpraszają światło.

Jakie lampy wybrać do przytulnej sypialni?

Sypialnia nie jest miejscem, w którym przebywamy tyle co w innych pomieszczeniach. To miejsce, gdzie udajemy się na wypoczynek po całym dniu lub wyciszenie w trakcie dnia. Powinna być przytulna, a lampy do niej dobrane uspokajające i niezbyt intensywne. W przypadku samych lamp, warto zadbać o wiele punktów oświetlenia i przynajmniej 2 strefy. Pierwszą i podstawową może być oświetlenie główne, bardziej intensywne, zaś drugą oświetlenie zadaniowe. W obu przypadkach warto poznać modele dekoracyjne bowiem przytulna sypialnia działa kojąco i relaksująco.

Jeśli chodzi o konkretny typ oświetlenia, obecnie stosuje się właściwie wszystkie możliwe rodzaje jak plafony, lampy sufitowe, żyrandole, lampy wiszące, oczka oraz lampy stojące. Przed zakupem warto zdecydować się od razu na to jaki efekt chcemy uzyskać.

Plafon lub żyrandol - co lepsze?

Oświetleniem głównym sypialni może być już sam plafon. To dobry wybór jeśli nasza sypialnia nie jest zbyt duża i mało w niej miejsca na pokaźny żyrandol czy lampy wiszące. Może być to dekoracyjny typ plafonu jak Art Deco czy inny bardziej nowoczesny. W przypadku żyrandola, sprawdzi się on gdy w sypialni będzie stosunkowo dużo miejsca, chodzi zarówno o powierzchnię jak i wysokość. Duży żyrandol w małym pomieszczeniu może odwracać uwagę od pozostałych elementów wyposażenia, chyba że taki efekt właśnie chce ktoś uzyskać. Ewentualnie można rozważyć montaż mniejszego bądź miniaturowego modelu. Samo oświetlenie górne nie powinno dawać zbyt dużej ilości światła, poszukaj produktów, w których źródło światła jest przysłonięte przez np. abażury czy też, których słup światła skierowany jest ku górze.

Oświetlenie zadaniowe czyli kinkiety i lampy wiszące

Ten rodzaj lamp w sypialni jest coraz bardziej popularny. Lampy wiszące mogą zastąpić same kinkiety lub nawet lampki nocne. Mogą być dekoracyjne na długich zawieszkach by nie oświetlały całego pomieszczenia, a jedynie przestrzeń nad szafką nocną. Z praktycznego punktu widzenia, jeśli lubisz czytać książki lub popracować przy laptopie leżąc w łóżku, idealnym rozwiązaniem będą kinkiety z ruchomym ramieniem. Pozwolą oświetlić dowolnie wybrane miejsce przy danej osobie, np. skierujesz światło na książkę, szafkę nocną czy inne dekoracje w sypialni. W przypadku lamp wiszących i kinkietów, wybór jest tak ogromny, że z pewnością oprócz funkcji zadaniowej, uzyskasz również ciekawą ozdobę i dekorację.

Lampy dekoracyjne do romantycznej sypialni

Romantyczna sypialnia to przede wszystkim odpowiednie oświetlenie. Zarówno jeśli chodzi o design jak i ilość światła. By była przytulna, postaw na większą ilość dekoracyjnych lamp, ale dających mniejszą ilość światła. Rozważ zakup lamp wiszących z koszami skierowanymi w dół lub reflektorów dzięki którym oświetlisz wybrane elementy wyposażenia jak zdjęcia, obrazy, ścianę z cegły czy tapetę. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakupi niewielkich lamp stołowych z abażurem lub też podłogowych. Te w ostatnim czasie stale znajdują się na liście bestsellerów.

Do czego przydadzą się lampki nocne?

Lampki nocne w sypialni spełniają 3 podstawowe zadania. Pierwszym będzie możliwość wyciszenia przed samym snem. Postawiona na szafce nocnej pozwoli również poczytać ulubioną lekturę i nie zmusi nas do wstawania, gdy zdecydujemy się już na sam sen. Jeśli dobrana będzie odpowiednio, pozwoli nam przy niej zasnąć. Również kluczowym elementem będzie tutaj klimat i atmosferę jaką stworzy. Może uczynić sypialnię bardziej klimatyczną i romantyczną. Modele bardziej designerskie stanowić będą dodatkowe dekoracje w przypadku, gdy nie możecie pozwolić sobie na zbyt wiele punktów oświetleniowych. To dobre rozwiązanie dla osób, które w instalacji elektrycznej nie przewidziały przewodów na kinkiety w ścianie. Lampki nocne zasilane są głównie z gniazdka co wyeliminuje niepotrzebne remonty.

Jaka temperatura barwowa najlepsza?

Barwa światła w sypialni odgrywa rolę kluczową przy zakupie oświetlenia. Jest to szczególnie ważne przy zakupie oświetlenia LED ze zintegrowanymi źródłami światła. Jeśli Twoja sypialnia ma być przytulna i romantyczna, postaw na barwę ciepłą i neutralną. Jeśli chcesz by była ciemniejsza i uspokajająca, wybierz tylko ciepłą. Barwa zimna najbardziej przypomina światło dzienne, które ma dodawać sił do działania czy pracy. Barwa ciepła z kolei wycisza i relaksuje. Jeśli nie chcesz by sypialnia była zbyt ciemna, oświetlenie górne może emitować barwę neutralną, zaś oświetlenie dekoracyjne i nocne jak kinkiety, lampki nocne czy lampa podłogowa - barwę ciepłą i nastrojową. Warto dodać, że barwy ciepłe nie są koniecznością i jeśli ktoś lubi jasne sypialnie za dnia i w nocy, może wybrać barwę zimną. W przypadku, gdy lampy posiadają wymienne żarówki, w późniejszym czasie można dokonać ich wymiany na to co ostatecznie będzie nam odpowiadać.

Przypomnijmy, że barwa ciepła to zakres 2700 – 3200 kelwinów, a zimna to 4600 – 6500 kelwinów. Wartości środkowe przedziałów dają nam neutralną temperaturę barwową.

Ile lamp i lumenów przyda się w sypialni?

Nie warto kupować zbyt mocnych źródeł światła do sypialni bowiem wg norm i opinii ekspertów, sypialnia potrzebuje jedynie 1800 lumenów na każde 10 metrów powierzchni pomieszczenia. Wartość możesz zwiększać zachowując stosunek do powierzchni. Jeśli jednak sypialnia jest mniejsza, zachowaj wspomniane 1800 lumenów by pomieszczenie nie było zbyt ciemne. Taką ilość lumenów można dostarczyć przy pomocy 3-5 żarówek led. Zatem jeśli zechcesz mieć 5 punktów oświetlenia, uzyskasz je stosując np. plafon, dwa kinkiety, lampę stołową oraz podłogową. Dobrym wyborem będzie również lampa sufitowa na 2 żarówki, 2 lampy wiszące i lampa podłogowa.