newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Lampy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski na stałe zagościł w naszych domach. Pokochaliśmy go za ciepło, jakie wprowadza do wnętrz, za stonowaną stylistykę, naturalne materiały i wyjątkowy design. Niezbędne uzupełnienie tak efektownego stylu to lampy skandynawskie, które także są wyznacznikiem wnętrz scandi. Czym sugerować się przy wyborze idealnej lampy skandynawskiej? Jest kilka nurtów, którymi można się kierować. Pierwszy z nich to naturalne materiały. W takim przypadku warto wybrać lampy, które stworzone zostały z drewna, naturalnych tkanin czy kamienia. Hitem ostatnich sezonów stały się lampy z marmuru, które uzupełnione o dekoracyjną żarówkę wyglądają wyjątkowo. Kolejnym kierunkiem są obłe lampy z metalu. Klosze w kształcie kuli czy półkola to idealne uzupełnienie skandynawskiej aranżacji. Zazwyczaj lampy skandynawskie dostępne są w matowych wykończeniach, jest jednak kilka wyjątków. Lampy miedziane, złote i chromowane – one również są często wykorzystywane w skandynawskich wnętrzach, a najlepiej wyglądają właśnie w pełnym połysku. Lampy w metalicznych wykończeniach doskonale kontrastują z szarą i beżową paletą barw, która, bardzo często wykorzystywana jest w skandynawskich aranżacjach.

Opisując lampy skandynawskie nie można pominąć także modnych lamp drucianych, które najczęściej da się zauważyć w skandynawskich salonach i jadalniach. Lampy z drucianymi kloszami nadają skandynawskim aranżacjom nieco wyrazistości i charakteru, a do tego dają bardzo dużo światła, co jest ważne w tym stylu. Ażurowe klosze nie zatrzymują wielu promieni, a większość z nich efektownie rozprasza się po pomieszczeniu.

Wybierając oświetlenie w stylu skandynawskim należy pamiętać o tym, że istotą tych wnętrz jest właśnie światło. Skandynawia to rejon, w którym nieczęsto można cieszyć się słońcem. Właśnie dlatego jej mieszkańcy zaczęli przenosić światło do swoich domów. Tego typu aranżacje charakteryzują się dużą ilością oświetlenia, najlepiej w ciepłym, przyjemnym dla oczu kolorze. Planując dobór lamp do skandynawskiej aranżacji należy zaprojektować je tak, by pomieszczenie było oświetlone kilkoma punktami światła. Oprócz głównej lampy - światła centralnego, którym zazwyczaj jest lampa sufitowa lub skandynawski żyrandol, należy wybrać też światło dodatkowe, na przykład lampę podłogową do salonu lub niedużą lampkę stołową, którą można ustawić nawet na parapecie. Do tego skandynawskie kinkiety (bardzo modne są te na długich ramionach) i oświetlenie w stylu skandynawskim jest gotowe. Ważne jest to, by każdy kąt został doświetlony, a wnętrze nie pozostawało w półmroku. Wybór kilku mniejszych lamp, zamiast jednej dużej, która oświetli całe wnętrze jest dużo bardziej wygodny. Dzięki temu można dowolnie sterować natężeniem światła i w razie potrzeby włączać tylko część lamp, by zbudować odpowiedni nastrój.

Warto wspomnieć też o tym, że lampy skandynawskie są bardzo wszechstronne. Ich minimalistyczny design, ponadczasowe formy, a także wykorzystanie naturalnych materiałów sprawia, że lampy te doskonale wpisują się także w inne aranżacje. Doskonałym przykładem mogą być nowoczesne, nieco bardziej surowe, lofotowe wnętrza, które oświetlone lampami w stylu skandynawskim stają się bardziej przystępne i przytulne. Podobnie jest z aranżacjami industrialnymi. Wnętrza pełne szkła i betonu, oświetlone lampą z jasnym, drewnianym kloszem lub materiałowym abażurem nabierają zupełnie innego wyrazu.