newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Rodzaje i typy lamp solarnych z czujnikami ruchu

  • Lampy stojące ogrodowe (słupki LED) - to jedna z najbardziej popularnych lamp do użytku zewnętrznego przy naszych domach i posesjach. Dzięki dużej mobilności można je ustawiać i dowolnie przestawiać by zawsze miały dostęp do słońca. Idealne do oświetlenia przejść i alejek.
  • Kinkiety zewnętrzne - zyskujące na popularności lampy ścienne, które sprawdzą się na nasłonecznionych fasadach domów, budynków gospodarczych, pergoli i tarasie.
  • Lampiony solarne na ruch - najczęściej duże kule lub oprawy w formie przypominającej kosze. To lampy przenośne do wykorzystania na tarasie i ogrodzie.
  • Reflektory wbijane w ziemię - dzięki przenośnym panelom solarnym podłączonym za pomocą 5-10m przewodu mogą wykorzystywać energię słońca do oświetlenia drzew i krzewów w ogrodzie.
  • Podświetlane solarne numery domu - to tabliczki do montażu na elewacji lub ogrodzeniu, które posiadają numer domu z podświetleniem. Dzięki nim nie ma konieczności prowadzenia przewodów elektrycznych do granicy działki.

Dostępne są jeszcze duże latarnie i lampy uliczne, ale takich w naszym sklepie nie znajdziesz. Są to specjalistyczne urządzenia, które często wymagają pozwolenia na budowę.

Lampa solarna z czujnikiem ruchu - jaką wybrać?

Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej i czujników ruchu, lampy LED oferują wygodne i energooszczędne oświetlenie, idealne do ogrodów, podjazdów, ścieżek czy parkingów. Przed zakupem takiej lampy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech:

  • Panel słoneczny - dobrze jest wybierać te o wysokiej sprawności, wykonanym z wytrzymałych materiałów, takich jak krzemionka monokrystaliczna lub polikrystaliczna. Im większa powierzchnia panelu, tym więcej energii słonecznej może zostać przekształcone na energię elektryczną.
  • Baterie i akumulatory - magazynują energię elektryczną przez cały dzień, aby można było ją wykorzystać w nocy. Zwróć uwagę na ich pojemność oraz technologię. Wybierz baterie litowo-jonowe, które są zalecane ze względu na ich wysoką wydajność i długą żywotność.
  • Czas świecenia - to istotna cecha, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy dni są krótsze i mniej słoneczne. Dobre lampy solarne z czujnikami oferują kilka godzin świecenia na jednym ładowaniu, a niektóre mogą świecić nawet przez całą.
  • Czujnik ruchu - ważne jest, aby lampa miała regulację czułości i czasu działania czujnika ruchu, co wydłuży czas świecenia.
  • Wodoszczelność i trwałość - zewnętrzne lampy solarne muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Dlatego ważne jest, aby wybierać te wykonane z materiałów odpornych na wodę i korozję, posiadające odpowiednie certyfikaty wodoszczelności. Solidna konstrukcja sprawi, że lampa będzie służyć przez wiele lat.
  • Moc LEDów - im mniejsza moc tym dłuższy czas działania i na odwrót.

Najlepsze czujniki ruchu w lampach solarnych

Oczywiście, że tak! Dzięki nim lampa solarna może świecić znacznie dłużej, niż zwykłe modele dostępne w markecie. Czujnik ruchu odpowiada za włączenie się światła tylko w momencie, gdy ktoś znajdzie się blisko lampy. Z uwagi na wbudowane akumulatory, które mają ograniczoną pojemność, czujnik ruchu efektywnie steruje oświetleniem. Jest to funkcjonalne zarówno dla akumulatora jak i domowników. Gdyby lampa nie miała czujnika, prawdopodobnie świeciłaby tylko kilka godzin od zmierzchu.

Nie bez znaczenia są rodzaje czujników ruchu, w które mogą być wyposażone lampy solarne. Jeśli masz wybór, postaw na technologię PIR, czyli czujnik podczerwieni. Jest on mniej wrażliwy na pracę w ciężkich warunkach, ale nie wolno zapominać o tym, że one też potrzebują energii do działania. Czujniki mikrofalowe i IHF będą zużywać znacznie więcej energii zgromadzonej w baterii niż PIR. W oświetleniu ogrodowym nie potrzeba natomiast tak precyzyjnego wykrywania ruchu jak przy obiektach strzeżonych.