newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Zastanawiasz się nad zakupem ledów? Poznaj nasz poradnik na temat oświetlenia i lamp LED, który wyjaśni Ci wiele zarówno o tym jak działa ta technologia oraz to czego możesz spodziewać się w przyszłości. Przeczytanie tych prostych porad zajmie Ci kilka minut, ale może być pomocne przy zakupach.

Czy warto kupić model LED?

Jeszcze kilka lat temu nie brakowało sceptyków co do oświetlenia w technologii LED. Minęło zaledwie kilka lat, by to właśnie ten typ źródła światła stał się standardem. Lampy LED jak i same żarówki niosą za sobą dużą ilość zalet, które należy rozpatrywać globalnie. Czy warto mieć w domu lampę LED?

Zalety dla posiadaczy oświetlenia LED:



  • mniejsze zużycie i oszczędność na energii elektrycznej do 90%,
  • dłuższa żywotność lamp i żarówek (nawet do 30 000 godzin),
  • wydłużona gwarancja na produkty,
  • wiele inteligentnych rozwiązań do sterowania i polepszania komfortu życia,
  • możliwość zmiany natężenia i  barwy światła,
  • do użytku wewnętrznego i zewnętrznego,
  • ciekawy design produktów i większe możliwości aranżacyjne,
  • stały rozwój technologii LED zapewnia niższą cenę i wyższa jakość.

Zalety globalne wynikające z zastosowania oświetlenia LED:

  • niższe zużycie energii elektrycznej to niższa emisja zanieczyszczeń CO2 do atmosfery,
  • niższe zużycie energii elektrycznej przez urządzenia RTV, AGD, samochody, maszyny,
  • produkcja nie wymaga użycia rtęci i innych szkodliwych pierwiastków,
  • lepsza kontrola nad oświetleniem,

Listy zalet są długie i stale się powiększają, zaś wad stale ubywa. Nie ważne czy posiadasz w swoim domu żarówkę czy lampę LED. Obie formy niosą za sobą wiele zalet i mają ogromny wpływ na ekologię.

Jak działa oświetlenie LED?

Źródłem światła w obu przypadkach są diody LED. Te w przeciwieństwie to tradycyjnych żarówek wynalezionych przez Thomasa Edisona, nie zamieniają energii elektrycznej na ciepło, a tylko na światło. W odróżnieniu od lamp fluorescencyjnych oraz żarówek wolframowych, technologia LED bazuje na elektroluminescencji. To zjawisko pozwala na ograniczeniu emisji ciepła, a wyzwoleniu promieniowania w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Mówiąc prostymi słowami – energia elektryczna zamieniana jest na światło, a nie na ciepło i światło.

Działanie ledów to także szybkie uzyskanie 100% jasności i sprawności, w odróżnieniu od żarówek tradycyjnych, które musiały się przez pewien czas nagrzewać do wysokich temperatur. To z kolei niosło za sobą wysokie prawdopodobieństwo poparzenia, pożarów czy awarii (żarówki tradycyjne bardzo szybko ulegały uszkodzeniu).

Czy w każdym pomieszczeniu sprawdzi się światło ledowe?

Użycie lamp ledowych w mieszkaniu będzie bardziej funkcjonalne niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Każde pomieszczenie w założeniu powinno mieć barwę światła dostosowaną do jego przeznaczenia. Barwy zimne, które mają pobudzać do pracy i działania powinny być stosowane w kuchniach, salonach, łazienkach, biurach – podczas pracy, nauki, gotowania, wykonywania makijażu. Natomiast barwy ciepłe sprawdzą się podczas odpoczynku, wyciszenia, relaksu czy w celu stworzenia ciepłej i romantycznej atmosfery.

Dzięki nowoczesnemu oświetleniu ledowemu masz możliwość wyboru lub sterowania oświetleniem według własnego uznania. Tradycyjne źródła światła emitowały tylko jedną barwę, gdzie rozpraszanie strumienia świetlnego odbywało się przez różnego typu szklane mleczne klosze czy abażury. Tutaj na etapie kupna lampy LED lub żarówki te problemy w dużej liczbie przypadków nie występują.

Jakie produkty wybrać?

W ofercie wielu sklepów masz szeroki wybór lamp LED, gdzie źródłem światła są zintegrowane panele LED lub miejsce na żarówki LED z wieloma typami trzonków i gwintów. Część z nich będzie wyglądać jak tradycyjne lampy, w których wkręcano żarówkę do gniazda, ale znajdziesz szeroką gamę produktów, gdzie diody LED ukryte są i wbudowane w oprawę lampy. Są to:

  • Lampy wiszące LED
  • Żyrandole LED
  • Lampy sufitowe LED
  • Kinkiety LED
  • Lampy biurkowe LED
  • Oczka i spoty LED
  • Wiele innych.

Nie ma lepszych czy gorszych, a różnią się jedynie wyglądem i designem. Nowoczesne lampy LED mają natomiast bardzo ciekawe formy i kształty. To dzięki temu, że diody zajmują o wiele mniej miejsca niż żarówki, które wymagają specjalnych gniazd do ich wkręcenia.

Bardzo często lampy LED z wbudowanymi taśmami i diodami są super płaskie lub ich średnice są niewielkie. To daje większe możliwości aranżacyjne i montażowe. Można je montować w zakamarkach jak szafy, garderoby, półki, szafki czy nawet telewizory.

Trwałość i gwarancja oświetlenia ledowego

Żywotność lamp i żarówek LED stare rośnie i w obecnym momencie wynosi już nawet 30 000 godzin. Mówimy tutaj o czołowych producentach oświetlenia uznanych marek, a nie produktach niskiej jakości pochodzących z nieznanego źródła.

Jeśli zatem lampa LED średnio świeci przez około 4 godziny dziennie w ciągu roku, daje nam to rocznie czas pracy rzędu 1500 godzin. Jeśli zatem producent zapewnia nas o tym, że jego produkt działać będzie przez 30 000 godzin, taka lampa LED posłużyć powinna nawet 20 lat. A jak jest w rzeczywistości?

Dochodzi dodatkowy czynnik, taki jak ilość włączeń źródła światła. W przypadku tradycyjnych żarówek, ta ilość była bardzo niska i często przy 1000 zapaleniu ulegały zniszczeniu. W przypadku diod LED, producenci dają gwarancję nawet na 100 000 włączeń.

Trwałość LED nadal rośnie i bardzo często spotkać można produkty o wydłużonej gwarancji do 5 czy nawet 10 lat.

Jak dobrać moc LED?

Wiele osób stając przed decyzją o zakupie lampy LED, zastanawia się jakie parametry powinna spełniać. Najczęściej w przypadku tego typu oświetlenia mamy do czynienia ze specjalnymi oznaczeniami oraz jednostkami. Nie ma prostego przelicznika tradycyjnych żarówek na te LED. Omawialiśmy już to w naszej publikacji o tym jak przeliczyć moc żarówek LED. Każdy producent może gwarantować inne parametry. Na rynku jednak jest ich tak wiele, że nie stanowi to problemu w zakupie.

Warto wiedzieć jedną zasadniczą zależność, że im wyższa moc lampy LED, tym większy strumień świetlny, czyli więcej światła ona emituje. Najbardziej popularnymi na rynku są żarówki LED 4-5W, zaś lampy to najczęściej 7-10W. Wyższa moc rezerwowana jest dla źródeł światła do konkretnych zadań czy pomieszczeń.

Symbole i oznaczenie na żarówkach LED

Dzięki dostępnym rozwiązaniem możesz dokonać zakupu lampy LED na właściwie 3 sposoby. Będą to:

  • lampy z wymienialną żarówką,
  • lampy z wbudowanym LED o konkretnych parametrach (moc, barwa, strumień świetlny, żywotność, ilość włączeń, inne),
  • lampy LED z możliwością regulacji barwy, strumienia i kolorów.

O co w tym tak naprawdę chodzi? Wybierając lampę z wymienialnymi żarówkami, musisz skupić uwagę na doborze konkretnych żarówek do różnych pomieszczeń. To na nich będą symbole i oznaczenia.

Decydując się na lampę ze zintegrowanym panelem LED, już na etapie zakupu musisz wiedzieć jaką ma mieć barwę i natężenie światła.

W przypadku lamp RGB z regulacją, skupisz uwagę już tylko na żywotności i mocy. Barwy, kolory i natężenie regulujesz dzięki pilotowi lub aplikacji. W poradniku pod tytułem jakie symbole i oznaczenia na żarówkach LED można napotkać, przedstawiliśmy więcej parametrów, ale dla przypomnienia warto wspomnieć o podstawowych. Dotyczą one również lamp LED.

Na opakowaniu lub w opisie technicznym producenta lampy LED znajdziemy informacje:

  • rzeczywisty pobór mocy i odpowiednik tradycyjnej żarówki (3W, 5W, 7W, 10W, 15W, a nawet 25W w przypadku naświetlaczy)
  • żywotność – ilość godzin świecenia (do 30 000 godzin),
  • barwę światła – kelwiny (odpowiadają za barwę ciepłą, zimną i neutralną),
  • strumień świetlny – lumeny (czym wyższy tym mocniej świeci lampa)
  • ilość włączeń – liczba ma wpływ na jej żywotność (nawet do 100 000).

Barwy ciepłe i zimne - regulacja natężenia światła

Temperatura barwowa jest dość istotna w przypadku odpowiedniego doboru ledów w mieszkaniu. Będzie miała wpływ na nasze samopoczucie, pracę i relaks. Osoby, które nie przywiązują uwagi do tych parametrów, najczęściej decydują się na barwę neutralną. Ci, którym zależy na wyższym komforcie oraz kolor światła ma wpływ na ich samopoczucie, mogą rozważyć:

  • zakup lamp o barwie neutralnej lub zimnej do biura, łazienki, korytarzy, miejsc do pracy i nauki, garaży, spiżarni,
  • zakup lamp o barwie ciepłej lub lekko ciepłej do salonu, sypialni, jadalni, innych pomieszczeń,
  • zakup lamp z możliwością regulowania natężenia i barwy światła – dostosujesz je do własnych potrzeb.

Coraz więcej produktów LED posiada właśnie możliwość sterowania oświetleniem przy użyciu aplikacji lub pilotów. Ten trend będzie rósł i za pewien czas stanie się standardem. Już dziś możesz rozważyć właśnie ten typ lamp w swoim domu.

LED RGB - zmiana kolorów światła w lampie

Oprócz natężenia oraz temperatury barwowej, na rynku dostępne są lampy LED i żarówki LED, które maja możliwość zmiany kolorów. Niektóre firmy oferują produkty, gdzie zakres kolorów to nawet 16 milionów. Oczywiście dla naszych oczu będzie ciężko wyróżnić ich aż tyle, ale z pewnością pozwoli Ci ustawić np. światło zielone, czerwone, fioletowe czy żółte. To pewnego rodzaju gadżet, który stosuje się w rozwiązaniach inteligentnych, gdzie lampy w domu połączone są z telewizorem w salonie dając dodatkowe doznania i efekty specjalne.

Czy LED może się zepsuć lub przepalić?

Lampy z diodami LED nie mogą się przepalać z jednej prostej przyczyny. Nie posiadają one typowych żarników jak było to w tradycyjnych żarówkach. Nie zmienia to faktu, że są wieczne i mogą ulec uszkodzeniu lub usterce. Diody w tym przypadku ulegają powolnemu procesowi wygaszania, ale znacznie dłuższemu niż stare modele. Mogą natomiast wystąpić inne problemy jak:

  • uszkodzenie elementu sterującego,
  • uszkodzenie transformatora/zasilacza,
  • uszkodzenie na skutek złego odprowadzania ciepła,
  • uszkodzenie na skutek złych warunków panujących w pomieszczeniu (wilgotność).

Ważne jest zatem to by kupować sprawdzone produkty uznanych marek, ale również zadbać o to by lampa do łazienki posiadała wysoką klasę szczelności IP.

Inteligentne oświetlenie sterowanie pilotem i aplikacją

Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania, możesz zaopatrzyć się w lampy LED, które sterować będziesz pilotem lub aplikacją ze swojego telefonu. Przy ich udziale ustawisz kolory, barwy czy natężenie oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Najczęściej w tym przypadku potrzebne są do tego dodatkowe urządzenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie by lampami i oświetleniem LED sterować za pomocą Internetu, sieci Wi-Fi czy połączenia Bluetooth. Są to coraz powszechniejsze rozwiązania, a ich cena stale spada. Z pewnością w przyszłości będzie to alternatywa dla inteligentnego oświetlenia domu.

Co z zepsutymi lampami i żarówkami LED?

Zepsutych żarówek i lamp LED jak i również pozostałych urządzeń elektrycznych nie wyrzuca się do śmieci. Najczęściej w danym mieście lub gminie odbywają się zbiórki selektywnych odpadów i to właśnie tam należy skierować się z uszkodzonymi lampami i żarówkami. Podobnie jest z bateriami i akumulatorami. Odbiór takich odpadów nie jest dodatkowo płatny i bardziej uciążliwy niż wywóz pozostałych odpadów, z którym mamy styczność na co dzień.

Odpowiednie zagospodarowanie elektrośmieci przyczynia się do poprawy naszego środowiska, a niekiedy można odzyskać  z nich wiele materiałów i surowców, które zostaną użyte ponownie do wytworzenia nowych produktów.

Gwarancja i reklamacje

Wiele osób nadal utwierdza się w przekonaniu, że lampy LED nie mają tak dużej żywotności jak gwarantuje to producent. Niestety nie jest to prawdą. Przekonały się o tym osoby, które kupiły produkty znanych marek istniejących na rynku wiele lat. Produkty słabej jakości pochodzące z nieznanych źródeł faktycznie mogą mieć niską jakość wykonania.

W naszym sklepie znajdziesz wielu producentów oświetlenia ledowego, którzy na swoje lampy LED wydłużają gwarancję do 5- 10 lat. To świadczy o ich jakości, zapewnieniu, przeprowadzonych testach, użytej technologii oraz materiałów. Problem wielu klientów polega na tym, że wybierają produkty najtańsze kierując się tylko i wyłącznie ceną, co w praktyce jak w każdej innej branży, nie koniecznie musi skończyć się dobrze. To z kolei utrwala i tworzy zły światopogląd i opinie na temat wszystkich produktów LED i całej branży oświetleniowej.