newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Dobór żyrandola do nowoczesnego wnętrza

W pierwszej kolejności postaw na szczegółową stylistykę, którą najbardziej preferujesz. Nowoczesne modele nie zawsze muszą być designerskie, mogą to być żyrandole typu włoskiego, glamour, retro czy też industrialnego do wnętrz typu loft. Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru żyrandola jest wielkość i rozstaw pomieszczenia w którym taka lampa ma być powieszona. Bardzo często zdarza się tak, że pomieszczenie nie jest symetryczne, a posiada liczne zakamarki, słupy czy zabudowy z mebli. W tym przypadku możesz postawić na kilka źródeł oświetlenia np. salonu. W miejscu gdzie posiadasz dużą wolną przestrzeń, zaplanuj żyrandol, nad stołem lub sofą postaw na mniejszą lampę sufitową. Najważniejsze jest jednak to by oświetlenie nowoczesne i designerskie, było tym najbardziej wyeksponowanym i przyciągającym uwagę. Jeśli jednak w swoim salonie chcesz np. wyeksponować inne dodatki jak meble czy ścianę z kamienia, postaw na mniej model lampy. Zapoznaj się z wieloma aranżacjami oraz inspiracjami, które pozwolą Ci poznać bardziej własne upodobania.

Gdzie warto powiesić nowoczesny żyrandol?

Przyjęło się, że żyrandole muszą wisieć w centralnym miejscu danego pomieszczenia - na środku pokoju. Obecnie nie jest to tak popularne z uwagi na wprowadzenie kilku stref oświetlenia w danym pomieszczeniu - główne, funkcyjne oraz dekoracyjne. Żyrandole wiszące często montuje się w jadalni lub w strefach jadalnych w salonie, czyli nad stołami. To bardzo ciekawa i efektowna aranżacja właśnie modeli nowoczesnych.

Inna kwestią jest to, że nowoczesny żyrandol nie zawsze musi zawisnąć w salonie. Coraz częściej znajdują zastosowanie w sypialniach oraz łazienkach. Wszystko w tym przypadku zależy od wielkości danego pomieszczenia jak i rozmiarów żyrandola. Nie ma konieczności zakupu wielkiego modelu na 12 żarówek, niekiedy wystarczy model z 3 żarówkami, ale za to wielkimi szklanymi kloszami w kształcie kul.

Ważnym elementem montażu samego oświetlenia jest dopasowanie jego wagi do technologii w jakiej został wykończony nasz dom. Nowoczesne żyrandole z wieloma świecznikami czy abażurami mogą być bardzo ciężkie, a tym samym będzie problem z przymocowaniem ich do sufitu podwieszanego bez wcześniejszego przygotowania dokładnego miejsca montażu. Przy zakupie zwracaj uwagę na jego ciężar.

Wielkość żyrandola a wielkość pomieszczenia

Żyrandole to najczęściej główne oświetlenie w całym pomieszczeniu, dlatego zwróć szczególną uwagę na jego wielkość. Zbyt duży egzemplarz w małym pomieszczeniu odwróci uwagę od wszystkich pozostałych dodatków i jednocześnie pomniejszy bardziej pomieszczenie. To samo dotyczy wysokości danego pomieszczenia - nie kupuj zbyt wysokich modeli wiszących do niskich pokojów. Postaw na bardziej płaskie i designerskie modele o ciekawej kolorystyce i geometrii. Wielkość żyrandola to nie tylko wysokość, a także średnica. Zastanów się and tym co chcesz eksponować w salonie czy sypialni. Jeśli ma to być piękny drewniany stół, dobierz mniej designerski model. Nie bój się stylistyki glamour czy modern classic, postaw na delikatne kryształy w nowoczesnej formie.

Żyrandole w technologii LED

W ostatnim czasie coraz częściej do domów wybierane są nowoczesne żyrandole LED. Są to ciekawe i oryginalne obręcze ledowe, ringi oraz koła zawieszane na cienkich stalowych linkach. Obręcze LED mogą być pojedyncze, podwójne oraz potrójne. Zawieszane są jedne nad drugimi w poziomie, ale także mogą się przeplatać. Tworzą ciekawy nastrój, ale nadają pomieszczeniu nowoczesności oraz świeżości.

Wiele osób boryka się z zakupem żyrandola LED z uwagi na brak wiedzy co do jego żywotności. Obawiają się, że model w krótkim czasie przestanie działać, a żyrandol będzie musiał trafić do kosza. Nie jest to jednak prawdą, gdyż nowoczesne diody LED montowane w tych żyrandolach są trwałe i wytrzymałe - niektórzy producenci dają gwarancję działania nawet na 25000 godzin oraz przedłużają ją do 6 lat. Ten typ oświetlenia staje się na tyle popularny, że coraz większa liczba producentów zaczyna tworzyć specjalne serwisy do naprawy takich właśnie żyrandoli nowoczesnych LED (Auhilon). Jeśli żyrandol ulegnie uszkodzeniu w czasie gwarancji, producent naprawi go na własny koszt, jeśli zaś po okresie gwarancyjnym, klient dokona naprawy odpłatnie. Są to rozwiązania systemowe, gdzie taśmy i panele LED są wymienialne w bardzo prosty sposób.

Przy wyborze żyrandola LED zwracaj uwagę na długość gwarancji oraz podane przez producenta informacje dotyczące ilości włączeń/wyłączeń oraz godzin przewidzianego użytkowania. Często jest tak, że najtańsze egzemplarze mogą ich nie posiadać, co świadczyć może o tym, że diody mają krótką żywotność. Renomowani producenci przedstawiają te informacje na swoich etykietach i kartach produktu - również z barwą światła. To czyni ich bardziej wiarygodnymi oraz pozwala na dokonywanie reklamacji korzystając z prawa do rękojmi (produkt niezgodny z opisem producenta). Decydując się na tani żyrandol LED, nie zapomnij poznać opinii innych użytkowników.

Żyrandole nowoczesne z regulacją światła

Wybierając nowoczesny żyrandol w technologii LED musisz zwrócić szczególną uwagę na takie szczegóły jak barwa oraz strumień świetlny. Odpowiadają za to diody LED, które emitować mogą barwę ciepłą oraz barwę zimną. Potocznie mówi się na to - temperatura barwowa. Wybierając barwę zimną, uzyskasz światło zbliżone do tego słonecznego - jasną oraz mocną. Decydując się na barwę ciepłą, wprowadzisz do pomieszczenia więcej nastroju (barwa będzie przypominać kolor żółty czyli taki jaki był emitowany przez stare żarówki tradycyjne. Musisz wiedzieć również to, że barwa zimna będzie bardziej intensywna i motywująca do działania – będzie przypominać kolor biały/niebieski.

Kolejnym ważnym aspektem przed zakupem żyrandola LED jest strumień świetlny, czyli to jak mocno świeciła będzie wybrana lampa. Czym większy strumień (luxy/lumeny) tym więcej światła będziesz mieć w salonie. Jest to ważne wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma np. zbyt wielu okien, a ściany są ciemne bądź wytapetowane.

Żyrandole nowoczesne do sypialni

Szkło, złoto czy srebro zdobione abażurami i nietypowymi żarówkami oddają nowoczesny styl przy zachowaniu klasyki z modeli starodawnych. W ofercie nie brakuje jednak także wykończeń nowoczesnych – matowych metali czy stonowanych szarości. Znaczenie ma również ich wielkość, dlatego wpasują się nie tylko do dużych pomieszczeń, ale także do małych sypialni.

Sypialnia to miejsce w którym nie potrzebujemy na ogół zbyt wiele światła ponieważ udajemy się do niej na spoczynek lub relaks. Dzięki temu można dobrać do niej żyrandol bardziej ozdobny i dekoracyjny - z białymi szklanymi kulami. Problemem wielu osób jest najczęściej to, że sypialnie nie są jednak zbyt duże i niekiedy może pojawić się kłopot z zamocowaniem nawet małej lampy. W takim przypadku postaw na lampę sufitową, która nadal będzie przypominać żyrandol, lecz jej wysokość i wielkość będzie znacznie mniejsza.