newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Dobór plafonu do łazienki

Często wydaje się, że wybór plafonów do łazienki to sprawa drugorzędna, nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom domownicy spędzają tam dużo czasu i potrzebują odpowiedniego oświetlenia do codziennych czynności, takich jak golenie, wykonywanie makijażu czy chociażby codzienna pielęgnacja swojej skóry. Tutaj najlepiej sprawdzą się plafony jako oświetlenie centralne - szklane, które rozproszą światło równomiernie. Są to lampy mocowane bezpośrednio do sufitu z niezbyt wysokimi kloszami, które doskonale komponują się z wnętrzem.

Przy wyborze plafonu do łazienki zwróć uwagę na klasę szczelności IP. Ma ona istotne znaczenie bowiem łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym. Przez to oświetlenie może być narażone na korozję lub uszkodzenia w wyniku kontaktu z wodą. Najlepsze dlatego będą oprawy o współczynniku IP44 lub wyższym. Dzięki temu nie stracą na swoim wyglądzie i będą niezawodne przez wiele lat.

Nowoczesne plafony łazienkowe

Najczęściej wybieranymi modelami są te w technologii LED. Oprócz oszczędności energii elektrycznej, przybierają ciekawe kształty i formy, bowiem nie posiadają typowych żarówek. Mogą być płaskie o różnych barwach światła oraz wyposażone w dodatkowe urządzenia i funkcjonalności.

Plafony do łazienki mogą być wyposażone w głośniki, z których podczas kąpieli można puszczać muzykę. Inne nowoczesne egzemplarze posiadają regulację zarówno barwy jak i natężenia światła. Dzięki temu możemy stworzyć ciekawy klimat podczas codziennych czynności.

Jeszcze inne mogą być wyposażone w czujniki ruchu i zmierzchu przez co po wejściu i wyjściu z łazienki, lampa zapali i zgasi się sama. Jest to ułatwienie dla wszystkich domowników, którzy zapominają gasić po sobie światła.

Popularne plafony do łazienki

To jak dobrze jest oświetlona łazienka, ma bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie w tym pomieszczeniu. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów opraw sufitowych do łazienki są szklane lampy. Są funkcjonalne bowiem szkło w prosty sposób można wyczyścić i umyć. Dodatkowo szklane plafony dobrze izolują wilgoć, która powstaje podczas mycia czy kąpania.

Dostępne są w wielu rozmiarach, a warto pamiętać, że łazienki często są małe i nie ma w nich wystarczającej przestrzeni dla większej liczby lamp lub rozłożystych wiszących opraw. Zakup małego plafonu spełni tutaj dwie funkcje: pozwoli dobrze oświetlić pomieszczenie, a jednocześnie nie przytłoczy całej aranżacji.