Lampy do pokoju dla dzieci

(352 produktów)

Projektując pokój swojego dziecka myślisz o kolorze ścian, o meblach czy dodatkach. Niestety bardzo często zapominasz, że bardzo ważne w tym wszystkim jest oświetlenie pokoju dziecinnego. To w tym pomieszczeniu Twoja pociecha spędza najwięcej czasu. Jest to dla niej nie tylko sypialnia, ale też bawialnia, plac treningowy, gabinet i miejsce odpoczynku. Dziecięcy pokój spełnia wiele funkcji, a do każdej z nich potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Dlatego zadbaj o odpowiedni dobór lampy sufitowej, kinkietu czy lampki biurkowej. W tej kategorii znajdziesz ciekawe dziecięce lampy wiszące w pastelowych kolorach oraz lampki nocne dla dziewczynki i chłopczyka. Pamiętaj jednak, że lampa dla dziecka to nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność, barwa i natężenie światła.

Oświetlenie sufitowe w pokoju dziecka

lampa do pokoju małej dziewczynki
https://www.instagram.com/3elfenkinder/

To sprawa bardzo ważna. Wybrane przez Ciebie źródło światła ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim skutecznie rozjaśniać całe pomieszczenie. Lampa powinna dawać dobrze rozproszone światło, które nie pozostawi w pokoju ani jednego zacienionego miejsca.
W przypadku oświetlenia sufitowego, bardzo ważne jest to, by wybierać lampy z przysłoniętymi żarówkami. Wyobraź sobie, że Twoje niemowlę leży wygodnie, a w oczy cały czas razi go światło. To nie tylko bardzo niekomfortowe, ale też niezdrowe. Małe dzieci jeszcze nie powiedzą, że coś jest nie tak, ale z pewnością nie będą z tego zachwycone, co dadzą poznać swoim zachowaniem. Właśnie dlatego wybrane lampy powinny mieć całkowicie zamknięty klosz, który dobrze rozproszy promienie. Dobrze sprawdzą się tu klosze z mlecznego szkła. Ewentualnie możesz wybrać plafon otwarty ku górze. Wtedy światło będzie kierowało się w stronę sufitu, a dopiero później, odbite od niego, oświetli cały pokój. W pokoju małej księżniczki sprawdzi się lampa Eos z białym kloszem, w pokoju młodzieńca błękitna Carmina, która pięknie rozproszy światło.

Oświetlenie sufitowe to jednak nie koniec. Jak już wspominaliśmy, pokój dziecka to jego centrum dowodzenia, w którym robi bardzo wiele rzeczy. Od swobodnej zabawy, po trudną i czasochłonną naukę. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by oświetlenia pokoju dziecięcego nie kończyć na jednej lampie centralnej. Potrzebne jest także światło odpowiednie do nauki oraz światło nocne, które wprowadzi maluch w senny klimat.

https://i.pinimg.com

Oświetlenie dodatkowe

Równie ważne, co oświetlenie centralne. Powinno dorastać z wiekiem dziecka i dostosowywać się do jego potrzeb. Po pierwsze. Delikatne światło nocne. Lampa, która pozwoli maluchowi w spokoju zasnąć, a Tobie przeczytać bajkę na dobranoc. Może to być tradycyjna lampa nocna, ale też subtelny kinkiet. To rozwiązanie jest dobre, jeśli Twój maluch ma dużo energii i klasyczna lampa często mogłaby spadać ze stolika. Takie światło powinno być bardzo delikatne, powinno tworzyć półmrok, który pozwoli wyciszyć się maluchowi.

UWAGA: bardzo ważne, by nie zostawiać włączonego światła na całą noc. Jeśli maluch lubi zasypiać przy lampce, wyłącz ją, kiedy już będzie spał. Całkowita ciemność pozwala na lepszy wypoczynek, a w przypadku niemowlaków jest wręcz niezbędna, ponieważ pozwala na odpowiedni rozwój wzroku. Jeśli Twoje dziecko często wstaje w nocy i boisz się, że po ciemku zrobi sobie krzywdę, zachęcamy do przeczytania artykułu o świetle nocnym, w którym znajdziesz ciekawe rozwiązania tej sytuacji.

https://i.pinimg.com

W przypadku większych dzieci, ważne są lampy, które oświetlą biurko małego naukowca. Tutaj bardzo ważne jest, by jasne światło oświetlało cały blat biurka. Dlaczego nie wystarczy światło centralne? Zazwyczaj biurko stoi przodem do ściany, więc światło zostaje za plecami ucznia. W ten sposób cały blat jest niedostatecznie doświetlony. Pamiętaj też o takich detalach jak strona, na której ustawisz lampę. Dla ucznia praworęcznego, lampę ustaw z lewej strony i odwrotnie. Tak by światło nie było zasłaniane ręką, którą dziecko pisze. Tutaj najlepiej sprawdzają się klasyczne lampki biurkowe, takie jak Vanila, Hitchock czy Arigato.

Nie zapominaj też o takich drobiazgach, jak książki czytane w łóżku. W pewnym wieku, delikatne światło lampki nocnej warto zamienić na nieco bardziej intensywne, które pozwoli maluchowi czytać bez szkody dla wzroku. Można też pomyśleć o zamontowaniu ściemniacza, którym na bieżąco będzie kierowane natężenie światła.

Barwa i natężenie światła w pokoju dziecinnym

Każde z zadań wymaga innego rodzaju światła. Światło centralne powinno być jasne, ponieważ używane jest podczas zabawy. Dzieci malując czy układając puzzle potrzebują oświetlenia prawie równie dobrego, co dorosły człowiek podczas pracy biurowej. Warto wybrać żarówki dające jasne (300LX), ale ciepłe bądź naturalne światło. Dzieci mają zazwyczaj sporo energii, więc zimne światło, które pobudza do działania, nie jest tutaj konieczne. Barwy białej możecie z kolei użyć przy biurku, gdzie odrabiane są lekcje, tutaj żarówka może mieć nawet 500 lx.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest barwa światła. Powinno ono mieć współczynnik RA nie mniejszy niż 80. Dzieci dopiero poznają świat, dlatego realność kolorów jest bardzo ważna dla ich percepcji, to szczególnie ważne przy kolorowaniu czy układaniu puzzli. O tym, jaką żarówkę wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie, możesz przeczytać tutaj.