Jakie lampy ogrodowe wybrać?
Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma jeszcze oświetlenia, powinno się odpowiednio zaprojektować lub bynajmniej zaplanować jego montaż. Przedtem należy określić ile lamp ogrodowych będzie potrzebnych, w jakim dokładnie miejscu powinny się znaleźć, a ostatecznie określić to czy będą to lampy solarne czy może też ledowe, podłączone do instalacji elektrycznej. Instalację pod oświetlenie również wypada przygotować przed zakupem i montażem oświetlenia ogrodowego.
Zastanów się jaki typ lamp w ogrodzie będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli jest on duży, z wieloma alejkami, przejściami, schodkami i bogatą roślinnością, postaw na wiele typów i modeli. Lampy możesz podłączyć do instalacji lub kupić modele solarne, które energię do wytwarzania światła czerpać będą ze światła dziennego i słońca. Znajdziesz wiele lamp ogrodowych takich jak: najazdowe, do montażu w ziemi, wiszące, kinkiety ogrodowe, słupki czy lampy kule. Nie przesadzaj z ilością lamp, zawsze możesz dokupić i rozbudować oświetlenie w ogrodzie na wypadek, gdyby było go zbyt mało. Duża ilość lamp ogrodowych to znaczące wydatki na energię elektryczną czyli wyższe rachunki. Nie doprowadź do tego, że po pewnym czasie oświetlenie ogrodu przestanie być używane.
Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Przy wyborze zewnętrznych lamp ogrodowych musisz zwrócić uwagę na ich jakość wykonania. Te lampy przez 365 dni w roku będą miały styczność z uciążliwymi warunkami atmosferycznymi jak deszcze, mróz czy śnieg. By maksymalnie wydłużyć czas działania oświetlenia, kupując je zwracaj uwagę na stopień i klasę szczelności - IP 44, IP 54, IP 55, IP 65. Dzięki niej lampy będą odporne na wszelkie możliwe uszkodzenia.
Zwróć uwagę na udogodnienia, które mogą zapewnić lampy ogrodowe. Wybieraj te, które sterować można telefonem i aplikacją, te posiadające czujniki ruchu i czujniki zmierzchu, nowoczesne i energooszczędne wyposażone w ledy od znanych marek i producentów. Decydując się na oświetlenie solarne, po ich zakupie zatrzymaj paragon lub fakturę. Niekiedy zdarza się, że lampa ulegnie uszkodzeniu, a dzięki temu będziesz mieć możliwość reklamacji. Lampa do ogrodu najczęściej wiąże się z większym kosztem zakupu niż ta wewnętrzna przeznaczona do domu. Kupując tanie produkty, musisz mieć świadomość tego, że ich jakość nie będzie zbyt duża. To dotyczy zarówno użytych materiałów jak i akcesoriów do ich budowy.
Co i jak można oświetlić w ogrodzie?
Zanim kupisz jakąkolwiek lampę ogrodową, zaplanuj ich odpowiednie rozmieszczenie. Podziel oświetlenie na strefy, które oświetlać będą różne części ogrodu, a nie cały jednocześnie. Alejki ogrodowe mogą oświetlić słupki, duże drzewka oświetlą reflektorki, miejsca w pobliżu domu mogą oświetlić kinkiety ogrodowe. Zamiast słupków możesz kupić ledowe kule, które umieścisz właściwie wszędzie.
Decydując się na typowe lampy zasilane prądem, masz pewność, że w czasie pochmurnych dni, będzie ono działać zawsze. Lampy solarne do ogrodu mogą niekiedy odmawiać posłuszeństwa. Warto tutaj poznać opinie osób, które mają już dany typ lampy. Dodatkowo rozważ możliwość zakupu modeli z czujnikami ruchu oraz czujnikiem zmierzchu. To znacznie zwiększy funkcjonalność lamp oraz pozwoli na większe oszczędności gotówki na rachunkach za prąd. Na końcu można zastanowić się nad oświetleniem dekoracyjnym jak girlanda ogrodowa, która ozdobić może przejścia lub tarasy, pergole i inną małą zieloną architekturę.