newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Czym wyróżniają się kinkiety boho?

Wszystkie ozdoby i dekoracje we wnętrzach w stylu boho powinny cechować się naturalnością i pozorną przypadkowością. Różnorodność struktur i barw to cecha charakterystyczna nurtu, który wywodzi się wprost od francuskiej bohemy. Stąd dodatki i oświetlenie boho powinno symbolizować swobodę, wolność luz i podążanie za wszystkim co naturalne, najlepiej ręcznie robione. Takie też powinny być kinkiety boho. Na szczęście szeroki wybór lamp w naszym sklepie nie zmusza do własnoręcznego wykonania oświetlenia, to jednak od naszych propozycji wieje naturalnością i bezpretensjonalną formą wykonania.

Styl boho lubi tak zwany „artystyczny nieład” dlatego we wnętrzu możesz mieszać ze sobą różne barwy czy tekstury, pamiętając przy tym jednak o zachowaniu najważniejszych cech nurtu. Boho bardzo blisko do nieco bardziej poukładanego i nowoczesnego stylu skandynawskiego, dlatego kinkiety boho sprawdzą się także w tym nurcie.

Aranżując oświetlenie w stylu boho nie obawiaj się nieoczywistych rozwiązań jak efektowny kinkiet Abaca Aplique, którego design przypomina nieco afrykańskie klimaty. Klosz lampy wykonany został z trawy dzięki któremu podkreślisz naturalny, ekologiczny charakter pomieszczenia.

Szukając kinkietu boho nie spodziewaj się oczywistego wzornictwa czy geometrycznych wzorów. Tu nie ma miejsca na symetrię. Jeśli jesteś fanem bardziej prostych rozwiązań, ale zamkniętych w nieco nieoczywistej formie, możesz postawić na zwierzęce motywy, nieobce boho. Przykładem jest niesamowity kinkiet Abby, którego podstawa ma kształt zebry. Wykończenie stanowi prosty, beżowy abażur.

Jak dobrać kinkiet boho do salonu lub sypialni?

Urządzając nowoczesne wnętrze boho postaw na łagodne kolory ziemi – wszelkie brązy, zielenie i błękity. Proste drewniane meble powinny stanowić jedynie tło etnicznych ozdób, naturalnych dodatków i oryginalnych wykończeń. Kiedy już zdecydujesz, jak ma wyglądać przestrzeń w Twoim salonie lub sypialni, możesz zacząć wybierać dopasowane kinkiety boho.

W salonie i sypialni urządzonych delikatnie i stonowanie, akcent boho możesz podkreślić za pomocą fascynującego, designerskiego kształtu kinkietu lub lampy wiszącej. Doskonałym przykładem może być tu na przykład kinkiet Clava Up Wood M z drewnianych lameli. Ta dekoracyjna lampa w kształcie koła przyciąga spojrzenie nie tylko zapalona wieczorem, ale także sprawia wrażenie dekoracji ściany gdy jest wyłączona. Ciekawy design lampy tworzy niesamowity efekt świetlny przypominający promienie słoneczne.

Innym ciekawym i mocno designerskim przykładem jest lampa shingle, która zgodnie z tradycją boho posiada ręcznie woskowane topolowe gonty, które tworzą niecodzienny klosz. Ponieważ kinkiet posiada wygięte ramię, lampa doskonale sprawdzi się nad szafką w salonie lub komodą w sypialni.

W sytuacji, gdy w swoich czterech kątach postawisz na mnogość detali, mnóstwo tekstur i materiałów, zrezygnuj z bogato zdobionych lamp. Boho lubi chaos, ale jest to chaos celowy, zamierzony i daleki od bałaganu. Przykładem doskonałego kinkietu boho do takiego wnętrza jest delikatna lampa Minimal, której cały urok zawarty jest w okrągłej, drewnianej formie koła. Całość wieńczy sznurkowy wyłącznik. Doskonale sprawdzi się w sypialni boho przy łóżku.

Inna propozycja to kwadratowy kinkiet Cremona emitujący delikatne, ciepłe światło. Doskonale sprawdzi się w jasnym, kremowym salonie lub w towarzystwie wszelkich brązów. Prosta, drewniana forma tego kinkietu sprawia, że doskonale odnajdzie się ona w każdym wnętrzu, nie wprowadzając nadmiernego chaosu.

Kinkiet z wikliny, rattanu czy materiału?

Francuska bohema w swoich mieszkaniach wykorzystywała przedmioty z naturalnych materiałów jak wiklina, rattan lub ogólnie dostępne tkaniny i materiały. Także współczesne kinkiety boho wykonane mogą być z wymienionych materiałów, a wybór któregokolwiek z nich najczęściej uzależniony jest od indywidualnego gustu i wrażliwości. Warto jednak wiedzieć, że lampy tego typu wymagają odpowiedniego, delikatnego czyszczenia, by nie niszczały.

Uwaga: pamiętaj, że mycie kloszy i lamp wodą wykonuje się po zdjęciu klosza z lampy lub przy wyłączeniu zasilania w skrzynce rozdzielczej. Nie zalewaj lampy ani klosza i dokładnie wysusz przed montażem klosza do lampy!

Czyszczenie kinkietu wiklinowego zależy od tego, czy klosz wykonany jest z lakierowanej czy nielakierowanej wikliny. W pierwszym wypadku sprawa jest niezwykle prosta – wystarczy regularne odkurzanie i przecieranie wilgotną ściereczką. Jeśli natomiast jesteś posiadaczem kinkietu z nielakierowanej wikliny, powinieneś wykorzystać jeden z prostych sposobów.

Pierwszy polega na przetarciu klosza plasterkiem cytryny, a następnie zmyciu go za pomocą ciepłej wody (np. szczotką ryżową). Innym sposobem jest mycie nielakierowanej wikliny roztworem wody i octu (1 łyżka octu na litr wody).

Klosze z rattanu wystarczy natomiast przecierać suchą szmatką. Jeśli to nie wystarczy można wykorzystać bardzo lekko zwilżoną wodą ściereczkę z niewielkim dodatkiem mydła. Pamiętaj, że rattanu nie można moczyć czy czyścić z użyciem myjki parowej – może to uszkodzić materiał.

Klosze z materiałów i tkanin przed myciem należy zawsze zdemontować. Następnie za pomocą gąbki lub szmatki maczanej w wodzie z mydłem delikatnie czyścimy lampę. Gdy uzyskasz pożądany efekt spłucz klosz czystą wodą i dokładnie wysusz w taki sposób, by nie powstały brzydkie zacieki. Gotowe – klosz możesz zamontować teraz na kinkiecie.

Pamiętaj, że ten sposób nie dotyczy kloszy płóciennych i pergaminowych, które nie lubią kontaktu z wodą! Obydwa materiały wymagają częstego odkurzania z kurzu za pomocą specjalnej miotełki. Ewentualne przybrudzenia na pergaminowym kinkiecie możesz usunąć gumką do ścierania.