Lampy do łazienki

Najpopularniejsze kinkiety łazienkowe

Wybrane lampy sufitowe

Polecane jako lampy wiszące do łazienki

Polecane bestsellery łazienkowe

Poradnik doboru oświetlenia

Oświetlamy łazienkę – jakie lampy wybrać i gdzie je zamontować. Pamiętaj, że światło w łazience to nie tylko elegancki wygląd. Lampy muszą być dostosowane do pomieszczeń o podniesionej wilgotności (IP44), tylko takie oprawy pozwolą Ci cieszyć się niemi przez długie lata. Zwróć uwagę na ich budowę oraz materiały z jakich są wykonane. Lampy zamontowane w łazience bardzo często są narażone na kontakt z wodą, dlatego dobranie odpowiedniej oprawy jest ważne również ze względu na nasze bezpieczeństwo. Łazienka to nie tylko miejsce, w którym dbamy o higienę, to także pomieszczenie, gdzie zażywamy relaksu i spokoju podczas kąpieli.

Odpowiednie oświetlenie w łazience nada jej gustu i delikatności. Lampy po dwóch stronach lustra dokładnie i równomiernie oświetlają twarz. Światło ogólne zastępuje światło naturalne i dekoruje łazienkę, właśnie dlatego warto wybrać dużą oprawę z wieloma źródłami światła, najlepiej przysłoniętymi, tak by żarówka nie raziła, kiedy ktoś będzie leżał w wannie. Nie można zapominać też o oświetleniu dekoracyjnym łazienki, które sprawdzi się doskonale podczas relaksacyjnych i romantycznych kąpieli. Dobre oświetlenie ułatwi korzystanie z łazienki i sprawi, że będzie wydawać się większa i bardziej przestronna. Zadbaj o ozdoby i szczegóły przy wyborze konkretnego modelu lampy łazienkowej. Nawet najmniejsze detale na lampach mają ogromne znaczenie. Poznaj nasze ekskluzywne produkty w wielu stylach.

Jak dobrać oświetlenie łazienkowe?

Oświetlenie w łazience powinno być starannie zaprojektowane już na etapie samej budowy lub przed jej remontem. Jest to ważne, gdyż przebudowie powinna być poddana także instalacja elektryczna, która dla wielu osób jest sporym ograniczeniem przy wyborze konkretnych lamp. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia łazienkowego należy zwrócić uwagę również na kilka ważnych aspektów jak:

- stopień ochrony IP, - ilość światła oraz ilość punktów świetlnych, - liczba stref oświetlenia oraz sama dekoracja pomieszczenia.

Odpowiednio dobrane modele lamp mogą również optycznie powiększyć to pomieszczenie, gdy nie jest ono zbyt przestronne. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem na temat tego, jak dobrać i zaprojektować oświetlenie łazienkowe.

Stopień ochrony IP w łazience

Lampy łazienkowe bardzo często odróżniają się znacząco od tych montowanych w pozostałych pomieszczeniach domu. Najczęściej są wykonane ze szkła oraz stali zaś klosze są zamknięte i pełne. Jest to podyktowane podwyższoną wilgotnością pomieszczenia, która nasila się podczas kąpieli w wannie czy braniu prysznica. Dodatkowo lampy z pełnymi kloszami są odporne na zachlapania oraz zalanie. To znacznie minimalizuje lub nawet eliminuje możliwość uszkodzenia lampy lub samej żarówki. W tym celu powstało specjalne nazewnictwo oraz symbole, które powiedzą nam o odporności oraz ochronie lampy przed konkretnymi czynnikami jak np. zalanie.

Wybierając lampę do łazienki zaleca się by posiadały klasę szczelności rzędu IP 43 i 44. Tę informację znajdziesz w karcie produktu tworzonej przez producenta. Lampy ze stopniem IP 43 i 44 będą odporne na podwyższoną wilgotność i pojedyncze krople, które mogą ewentualnie na nią spaść. Jeśli jednak zamierzasz montować lampę pod prysznicem lub w miejscu gdzie będzie możliwość jej całkowitego zalania - wybierz stopień IP 65 i 66. W tym przypadku modele będą odporne na działanie silnych strumieni wody pod ciśnieniem. Uchroni to zarówno urządzenia, ale i domowników przed ewentualnym porażeniem. Wyższe stopnie ochrony IP stosuje się przy lampach całkowicie zatapialnych, np. w basenach czy oczkach wodnych.

Ile światła zapewnić i jaką barwę wybrać?

Ilość światła niezbędnego w łazience uzależnione jest od kilku czynników:

- wielkości pomieszczenia - powierzchni - rozkładu pomieszczenia - kształt prostokątny czy może litera "L" - dodatków w pomieszczeniu - wielkość i ustawienie szaf, sprzętu

W łazienkach do 10 metrów kwadratowych zalecana ilość światła to około 1800 lumenów. Tę ilość zaspokoimy około 4 żarówkami LED o mocy 5W lub 3 żarówkami tradycyjnymi o mocy 60W. Nic nie stoi na przeszkodzie by światła było jeszcze więcej, ale podana wartość nie powinna być zaniżana. Mając informację o tym ile żarówek możesz zamontować w łazience, dobierz odpowiednie modele lamp - na jedną lub więcej żarówek (np. lampa sufitowa).

Co do samej barwy światła, w większości przypadków łazienki są jasne i dobrze oświetlone. W tym przypadku zaleca się wybór barwy zimnej (przypominającej światło dzienne) co jest pomocne podczas wykonywania porannej toalety, golenia czy nakładania makijażu. By wprowadzić jednak nieco klimatu np. podczas zażywania kąpieli w wannie, postaw na jeden punkt z barwą ciepłą. Pamiętaj, że barwę możesz zmienić stawiając na modele lamp wyposażone w żarówki. Przy wyborze lamp ze zintegrowanymi źródłami światła LED, tę decyzję musisz podjąć już na etapie zakupu lampy łazienkowej.

Na ile stref oświetlenia postawić?

To jedna z bardziej istotnych i kluczowych spraw przy projektowaniu oświetlenia łazienkowego. Zwykle stawia się w tym przypadku na 3 strefy oświetleniowe:

- oświetlenie główne - najczęściej górne - oświetlenie funkcyjne - do wykonywania konkretnych czynności - oświetlenie dekoracyjne łazienki

Oświetlenie główne to najczęściej plafony łazienkowe oraz lampy sufitowe. Zapewniają podstawowe źródło światła podczas typowych czynności wykonywanych w łazience. Drugie w kolejności jest oświetlenie funkcyjne jak np. lampy do lustra, lampy do kabiny prysznicowej, lampy do nakładania makijażu. Ostatnim, które ma za zadanie stworzenie klimatu jest oświetlenie dekoracyjne. Tutaj często stawia się na ciekawe kinkiety, oczka LED czy lampy wiszące.

Mając do dyspozycji 5 punktów świetlnych możesz postawić na opcję:

- plafonu jako oświetlenia głównego - dwóch kinkietów do oświetlenia lustra - dwóch oczek LED lub jedno oczko oraz lampę wiszącą.

Pamiętaj jednak, że możesz natknąć się na pewnego rodzaju ograniczenia jak ilość włączników w łazience. Nie ma sensu montowania pięciu lamp, jeśli wszystkie zapalisz jednym włącznikiem światła. Kinkiety mogą mieć własny włącznik podwójny zlokalizowany przy lustrze, zaś drugi podwójny włącznik może zapalać plafon oraz oczko LED na zmianę z lampą wiszącą. Zanim dokonasz zakupu, poproś o poradę elektryka i to co faktycznie możesz wykonać w swojej łazience.

Jak wykonać oświetlenie lustra łazienkowego?

Lampy do oświetlenia lustra odgrywają znaczącą rolę w całym pomieszczeniu i bez nich trudno będzie wykonać wiele czynności. Pomaga nie tylko w nakładaniu makijażu czy goleniu, ale także mogą powiększyć wizualnie naszą łazienkę. W tym celu potrzebna będzie duża tafla lustra oraz lampy z odkrytymi kloszami, które rozpraszać będą światło po całym pomieszczeniu. Mogą to być również oczka sufitowe zamontowane nad lustrem czy umywalką. Złym wyborem w tym wypadku będą ciemne szklane klosze czy długie lampy wiszące skierowane w dół.

Dobrym wyborem będą również kinkiety łazienkowe mocowane bezpośrednio na samym lustrze. Tutaj jednak należy przewidzieć to przed wklejaniem tafli lustra bowiem niezbędne otwory na kinkiety należy wykonać wcześniej. Wiercenie w zamocowanym lustrze grozi jego uszkodzeniem. Należy też zadbać o odpowiednie poprowadzenie przewodów elektrycznych oraz zakup adapterów, które posłużą jako mocowanie lamp na szkle.

Oświetlenie wanny oraz kabiny prysznicowej

W przypadku oświetlenia wanny możesz postawić na lampy dekoracyjne, które wprowadzą relaksacyjny i romantyczny nastrój podczas zażywania kąpieli. Pomocne będą tu oczka LED czy też lampy wiszące mocowane nieopodal wanny. Jeśli jednak chodzi o oświetlenie kabiny prysznicowej - nie zapomnij o wspomnianym już stopniu szczelności IP. Postawić możesz w niej na oczka sufitowe LED lub oczka zabudowane w podłodze odporne na całkowite zanurzenie i zalanie wodą. Jeśli nie wyposażono łazienki w odpowiednią instalację elektryczną, postaw na oświetlenie główne. W łazience mało zalecanymi lampami są kinkiety z włącznikiem na przewodzie podłączane bezpośrednio do gniazdka. Wystarczy chwila nieuwagi jak mokre dłonie czy zalanie. Kontakt z takim włącznikiem może zagrażać życiu zarówno dorosłych jak i młodych domowników.

Postaw na lampy dekoracyjne

W ostatnim czasie architekci wnętrz oraz projektanci stawiają na dekoracyjne lampy wiszące. Zwykle mocowane są obok umywalek i wanien. Najczęściej są to niewielkie modele o smukłych i niedużych kloszach szklanych czy kryształowych. W tym wypadku jednak wszystko zależy od pozostałych dodatków i kolorów płytek czy mebli. Równie ciekawymi modelami lamp łazienkowych są plafony z wbudowanym głośnikiem. To super rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie nastrój bowiem z lampą/głośnikiem łączymy się za pomocą telefonu. Mając połączenie Bluetooth, możemy puszczać swoją ulubioną muzykę i zażywać długich kąpieli relaksacyjnych. Jeśli chcesz poznać ciekawe aranżacje oświetlenia łazienkowego, wejdź na naszego bloga. Często publikujemy tam ciekawe nowości oraz rozwiązania, które być może będą pomocne i dla Ciebie.