newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Poradnik doboru oświetlenia łazienkowego

Odpowiednie oświetlenie w łazience nada jej gustu i delikatności. Lampy po dwóch stronach lustra dokładnie i równomiernie oświetlają twarz. Światło ogólne zastępuje światło naturalne i dekoruje wnętrze. Właśnie dlatego warto wybrać dużą oprawę z wieloma źródłami światła, najlepiej przysłoniętymi, tak by żarówka nie raziła, kiedy ktoś będzie leżał w wannie. Nie można zapominać też o oświetleniu dekoracyjnym, które sprawdzi się doskonale podczas relaksacyjnych i romantycznych kąpieli. Dobre oświetlenie ułatwi korzystanie z łazienki i sprawi, że będzie wydawać się większa i bardziej przestronna. Zadbaj o ozdoby i szczegóły przy wyborze konkretnego modelu lampy. Nawet najmniejsze detale mają ogromne znaczenie. Poznaj nasze ekskluzywne produkty w wielu stylach.

Jak dobrać oświetlenie łazienkowe?

Oświetlenie powinno być starannie zaprojektowane już na etapie samej budowy lub przed jej remontem. Jest to ważne, gdyż przebudowie powinna być poddana także instalacja elektryczna, która dla wielu osób jest sporym ograniczeniem przy wyborze konkretnych lamp. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia należy zwrócić uwagę również na kilka ważnych aspektów jak:

  • stopień ochrony IP
  • ilość światła oraz ilość punktów świetlnych
  • liczba stref oświetlenia oraz sama dekoracja pomieszczenia

Odpowiednio dobrane modele lamp mogą również optycznie powiększyć to pomieszczenie, gdy nie jest ono zbyt przestronne.

Stopień ochrony IP w łazience

Lampy łazienkowe bardzo często odróżniają się znacząco od tych montowanych w pozostałych pomieszczeniach domu. Najczęściej są wykonane ze szkła oraz stali zaś klosze są zamknięte i pełne. Jest to podyktowane podwyższoną wilgotnością pomieszczenia, która nasila się podczas kąpieli w wannie czy braniu prysznica. Dodatkowo lampy z pełnymi kloszami są odporne na zachlapania oraz zalanie. To znacznie minimalizuje lub nawet eliminuje możliwość uszkodzenia lampy lub samej żarówki. W tym celu powstało specjalne nazewnictwo oraz symbole, które powiedzą nam o odporności oraz ochronie lampy przed konkretnymi czynnikami jak np. zalanie.

Wybierając lampę do łazienki zaleca się by posiadały klasę szczelności rzędu IP 44 i 54. Tę informację znajdziesz w karcie produktu tworzonej przez producenta. Lampy ze stopniem IP 44 i 54 będą odporne na podwyższoną wilgotność i pojedyncze krople, które mogą ewentualnie na nią spaść. Jeśli jednak zamierzasz montować lampę pod prysznicem lub w miejscu gdzie będzie możliwość jej całkowitego zalania - wybierz stopień IP 65 i 66. W tym przypadku modele będą odporne na działanie silnych strumieni wody pod ciśnieniem. Uchroni to zarówno urządzenia, ale i domowników przed ewentualnym porażeniem. Wyższe stopnie ochrony IP stosuje się przy lampach całkowicie zatapialnych, np. w basenach czy oczkach wodnych.

Ile światła zapewnić i jaką barwę wybrać do łazienki?

Ilość światła zależy od kilku czynników:

  • wielkości pomieszczenia - powierzchni
  • rozkładu pomieszczenia - kształt prostokątny czy może litera "L"
  • dodatków w pomieszczeniu - wielkość i ustawienie szaf, sprzętu

W łazienkach do 10 metrów kwadratowych zalecana ilość światła to około 1800 lumenów. Tę ilość zaspokoimy około 4 żarówkami LED o mocy 5W lub 3 żarówkami tradycyjnymi o mocy 60W. Nic nie stoi na przeszkodzie by światła było jeszcze więcej, ale podana wartość nie powinna być zaniżana. Mając informację o tym ile żarówek możesz zamontować, dobierz odpowiednie modele lamp - na jedną lub więcej żarówek.

Co do samej barwy światła, w większości przypadków łazienki są jasne i dobrze oświetlone. Zaleca się wybór barwy zimnej (przypominającej światło dzienne) co jest pomocne podczas wykonywania porannej toalety, golenia czy nakładania makijażu. By wprowadzić jednak nieco klimatu np. podczas zażywania kąpieli w wannie, postaw na jeden punkt z barwą ciepłą. Pamiętaj, że barwę możesz zmienić stawiając na modele wyposażone w żarówki. Przy wyborze lampy LED, tę decyzję musisz podjąć już na etapie zakupu.

Na ile stref oświetlenia postawić w łazience?

To jedna z bardziej istotnych i kluczowych spraw przy projektowaniu oświetlenia łazienkowego. Zwykle stawia się w tym przypadku na 3 strefy:

  • oświetlenie główne - najczęściej górne
  • oświetlenie funkcyjne - do wykonywania konkretnych czynności
  • oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie główne to najczęściej plafony oraz lampy sufitowe. Zapewniają podstawowe źródło światła podczas codziennych czynności. Drugie w kolejności jest oświetlenie funkcyjne jak np. lampy do lustra, lampy do kabiny prysznicowej, lampy do nakładania makijażu. Ostatnim, które ma za zadanie stworzenie klimatu jest oświetlenie dekoracyjne. Tutaj często stawia się na ciekawe kinkiety, oczka LED czy lampy wiszące.

Mając do dyspozycji 5 punktów świetlnych możesz postawić na opcję:

  • plafonu jako oświetlenia głównego
  • dwóch kinkietów do oświetlenia lustra
  • dwóch oczek LED lub jedno oczko oraz lampę wiszącą

Pamiętaj jednak, że możesz natknąć się na ograniczenia jak ilość włączników w światła. Nie ma sensu montowania pięciu lamp, jeśli wszystkie zapalisz jednym włącznikiem. Kinkiety mogą mieć własny włącznik podwójny zlokalizowany przy lustrze, zaś drugi może włączać plafon, oczka LED. Zanim dokonasz zakupu, poproś o poradę elektryka - unikniesz problemów z montażem.

Jak wykonać oświetlenie lustra łazienkowego?

Lampy do oświetlenia lustra odgrywają znaczącą rolę w całym pomieszczeniu i bez nich trudno będzie wykonać wiele czynności. Pomaga nie tylko w nakładaniu makijażu czy goleniu, ale także mogą powiększyć wizualnie całe wnętrze. W tym celu potrzebna będzie duża tafla lustra oraz lampy z odkrytymi kloszami, które rozpraszać będą światło po całym pomieszczeniu. Mogą to być również oczka sufitowe zamontowane nad lustrem czy umywalką. Złym wyborem w tym wypadku będą ciemne szklane klosze czy długie lampy wiszące skierowane w dół.

Dobrym wyborem będą kinkiety mocowane bezpośrednio na samym lustrze. Tutaj jednak należy przewidzieć to przed wklejaniem tafli lustra, bowiem niezbędne otwory na kinkiety należy wykonać wcześniej. Wiercenie w zamocowanym lustrze grozi jego uszkodzeniem. Należy też zadbać o odpowiednie poprowadzenie przewodów elektrycznych oraz zakup adapterów, które posłużą jako mocowanie lamp na szkle.

Oświetlenie wanny oraz kabiny prysznicowej

W przypadku oświetlenia wanny możesz postawić na lampy dekoracyjne, które wprowadzą relaksacyjny i romantyczny nastrój podczas zażywania kąpieli. Pomocne będą tu oczka LED, czy też lampy wiszące mocowane nieopodal wanny. Jeśli jednak chodzi o oświetlenie kabiny prysznicowej - nie zapomnij o wspomnianym już stopniu szczelności IP. Postawić możesz w niej na oczka sufitowe LED lub oczka zabudowane w podłodze odporne na całkowite zanurzenie i zalanie wodą. W łazience nie stosuje się kinkietów z włącznikiem na przewodzie, podłączanych bezpośrednio do gniazdka. Wystarczy chwila nieuwagi - mokre dłonie lub zalanie - kontakt z takim włącznikiem może zagrażać życiu zarówno dorosłych jak i młodych domowników.

Postaw na lampy dekoracyjne

W ostatnim czasie architekci wnętrz oraz projektanci stawiają na dekoracyjne lampy wiszące. Zwykle mocowane są obok umywalek i wanien. Najczęściej są to niewielkie modele o smukłych i niedużych kloszach szklanych czy kryształowych. W tym wypadku jednak wszystko zależy od pozostałych dodatków i kolorów płytek czy mebli. Równie ciekawymi modelami są plafony z wbudowanym głośnikiem. To super rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie nastrój bowiem z lampą/głośnikiem łączymy się za pomocą telefonu. Mając połączenie Bluetooth, można puszczać swoją ulubioną muzykę i zażywać długich kąpieli relaksacyjnych. Jeśli chcesz poznać ciekawe aranżacje oświetlenia, wejdź na nasz blog. Często publikujemy tam ciekawe nowości oraz rozwiązania, które być może będą pomocne i dla Ciebie.