Kinkiet w przedpokoju lub korytarzu nie powinien być ani zbyt duża, ani mały. Jeśli masz więcej miejsca, możesz pokusić się o zakup większych modeli, bardziej rozłożystych i dekoracyjnych. Jeśli są jednak małe, postaw na bardziej minimalistyczne modele na giętkim ramieniu, najczęściej spotykane w mieszkaniach wykańczanych w stylu skandynawskim. Sam kinkiet może zdobić ciekawy abażur lub nowoczesny klosz. Zainspiruj się wpisami na naszym blogu, gdzie podpowiadamy o tym jak dobrać kinkiet do korytarza lub przedpokoju.
Wybór kinkietu na nowoczesny korytarz
Szukasz oświetlenia, które sprawdzi się w twoim korytarzu? Masz bardzo szeroki wybór kinkietów, które ozdobią te zwykle puste miejsca. Zanim jednak wybierzesz i dokonasz zakupu, zastanów się nad innymi dodatkami. Bardzo często korytarze czy przedpokoje są dość puste, ściany długie i przestronne, może warto to wykorzystać?
Pomyśl nad powieszeniem w korytarzu ramek ze zdjęciami, obrazów, kwietników. Dopiero później zastanów się jaki kinkiet na korytarzu będzie dobrze wyróżniał te dodatki. Mogą się tutaj sprawdzić specjalne podłużne kinkiety nad obraz lub bardziej nowoczesne z długimi wysięgnikami niczym reflektory. Podobną dekorację uzyskasz kupując kinkiety sufitowe, a bardziej znane jako niewielkie reflektorki. Taką lampę zwrócić można praktycznie w każdym kierunku.
Jeśli w twoim korytarzu lub przedpokoju znajduje się lustro, zastanów się jak wykorzystać jego walory. Dobrze oświetlone lustro w korytarzu potrafi go powiększyć optycznie. Dodatkowo kinkiet zamocowany obok niego, będzie bardziej użyteczny. Nie przesadzaj jednak z wielkością, która może pomniejszyć cały korytarz. Postaw na kilka, ale mniejszych modeli.
Gdzie i jak powiesić kinkiet?
Niestety lampy ścienne nie są proste w montażu z bardzo ważnej przyczyny - nierówne ściany. Te po zapaleniu kinkietu na korytarzu mogą uwidocznić wszelkie dołki i rysy. Takiego efektu nie będzie widać przy lampie sufitowej lub innej, dlatego jeśli chcesz sprawdzić jak wygląda ściana w twoim przypadku, przeprowadź prosty test. Przy zgaszonym świetle poświeć latarką lub halogenem wzdłuż ściany - przyłóż ją do powierzchni. To własnie w ten sposób padające promienie światła grają na niekorzyść nawet najpiękniejszych kinkietów.
Jeśli ten problem dotyczy i ciebie, postaw na kinkiety z abażurem lub z wysięgnikiem, który będzie dobrze rozpraszał światło. Sprawdzą się tu także szklane klosze lub kule o mlecznym zabarwieniu. Jeśli pomimo to masz obawy co do położonych tynków lub gładzi w korytarzu, wybierz panele ścienne LED lub lampy sufitowe jak oczka. To powinno uchronić cię przed wszelkimi niedoskonałościami wykończeniowymi.
Ile lamp zamontować w korytarzu?
Jeśli nie masz indywidualnego projektu wnętrza, nie przesadzaj z ilością oświetlenia. Nie powinno się montować go więcej niż 1 na każde 3 m korytarza. Lepiej wyglądają aranżację, gdzie powieszone są przynajmniej 2 egzemplarze. Kwestią jest to jak długi jest ten korytarz lub jak duży jest przedpokój. Nie bez znaczenia pozostaje też styl wykończenia - klasyczny czy nowoczesny. W stylu nowoczesnym zwykle kinkiet ma jedno źródło światła, którym jest żarówka lub diody led. W stylu klasycznym jest to najczęściej żarówka z trzonkiem E27, GU10 lub żarówka przypominająca świecznik. To własnie kinkiety świecznikowe najbardziej nadają się do dekoracji korytarza i przedpokoju. Zawsze możesz wybierać pomiędzy pojedynczymi lub podwójnymi kinkietami, gdyby nie było miejsca na dwie lampy, a z kolei jedna dawałaby zbyt mało światła.
Ceny samych kinkietów również mogą znacząco różnić się od siebie. Najczęściej na cenę ma wpływ samo wykończenie. Modele z abażurami, kryształami i oprawami pomalowanymi na złoty czy srebrny kolor, będą o wiele droższe. Do najtańszych będą należały minimalistyczne kinkiety industrialne, których budowa ogranicza się do odpowiednio wygiętej lub zespawanej stali zakończonej żarówką. To prosty, ale i zarazem popularny sposób na aranżacje loftowe. Ich ceny zaczynają się już nawet od 70 zł, ale pamiętaj, że większość lamp i oświetlenia sprzedawanych jest bez źródła światła - żarówki. Wyjątkiem są kinkiety led, które posiadają zintegrowane panele.