newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jakie będą najlepsze lampy wodoszczelne pod prysznic?

Zanim zdecydujesz się na konkretne modele lamp, sprawdź ich klasę szczelności IP na pudełku. To właśnie ona klasyfikuje stopień wodoszczelności oprawy. W kwestii lampy, która będzie umieszczona na suficie nad kabiną prysznicową, należy zamontować oprawę, której stopień będzie wynosił IP54. Uchroni to urządzenia od bryzgów wody, które mogą na nie paść podczas użytkowania kabiny. Natomiast w wypadku montażu lamp na ścianach, w podłodze lub innych miejscach, gdzie jest stały kontakt z wodą, należy wybrać oświetlenie z oznaczeniem co najmniej IP65.

Funkcjonalność opraw oświetleniowych w kabinie prysznicowej

Ważne jest również to, by pamiętać, że oświetlenie kabiny prysznicowej ma służyć użytkownikowi, a nie mu przeszkadzać. Dlatego w kwestii montażu lamp na suficie należy wybierać zgrabne i niezajmujące wiele miejsca urządzenia. W przypadku lamp w ścianie lub podłodze najpopularniejsze są oprawy typu oczko wpuszczane. Dzięki temu nie wystają one poza ściany i podłogi, stając się widoczne dopiero po zapaleniu światła. Pozostaje oczywiście kwestia stylu i designu.

Lampy sufitowe pod prysznic - plafony, oczka i spoty

Jeśli zależy Ci na oświetleniu prysznica od góry, najlepszym rozwiązaniem są lampy i oczka sufitowe oraz plafony i spoty. Choć teoretycznie w takim miejscu powinna wystarczyć klasa szczelności IP44 to pamiętaj, że niektóre prysznice są bardzo wysokie. W zamkniętej kabinie kumuluje się też para wodna, która z pewnością sięgnie oprawy lub żarówek. Z tego powodu warto zastanowić się nad oprawą o wyższej klasie szczelności – na przykład IP65.

Jaka będzie najlepsza lampa pod prysznic?

Zwracaj uwagę nie tylko na aspekty wizualne i dekoracyjne. W tym przypadku ważniejsze są względy bezpieczeństwa podczas kąpieli. Wybierz taką, która posiada wysoką szczelność na strumienie wody, wilgoć, zachlapania, całkowicie hermetyczną. Należy wziąć pod uwagę to, że gorąca woda wytwarzać będzie parę, która pokryje lampę. W takim przypadku światło będzie rozproszone i tłumione, dlatego źródłem światła powinna być żarówka o większej mocy lub lampa LED. W innym wypadku warto decydować się na dwie, a nawet trzy oprawy.