newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jak działają inteligentne żarówki LED?

Dostępne mamy dwa rodzaje żarówek smart, które można sterować przy pomocy telefonów, tabletów czy komputerów w naszym domu. W jednym przypadku używane jest połączenie Bluetooth, a w drugim Wi-Fi. Oba posiadają niemalże identyczne funkcje. Steruje się je za pomocą aplikacji, gdzie można:

  • gasić i zapalać światło
  • zmieniać barwę i natężenie światła
  • łączyć żarówki w grupy i sterować oświetleniem w domu
  • programować oświetlenie wg własnego uznania

Żarówki można wkręcać do wszelkiego typu opraw jak lampy wiszące czy nowoczesne żyrandole. Przed zakupem należy sprawdzić jaki typ trzonka żarówki jest potrzebny oraz na jakim napięciu działa dana żarówka LED (24 czy 230 V).

Żarówki Smart sterowane przez Wi-Fi i Bluetooth

Pierwszy rodzaj to żarówki sterowane dzięki połączeniu Bluetooth. Ten typ połączenia posiada niemal każde urządzenie jak telefon, tablet czy laptop. Wadą połączenia BT jest to, że użytkownik musi znajdować się stosunkowo blisko źródła światła. Drugi typ to żarówki smart sterowane za pomocą Wi-Fi. W tym przypadku sterowanie odbywa się na tych samych urządzeniach, ale wykorzystywany jest Internet i połączenie z siecią Wi-Fi. To daje więcej możliwości bowiem, oświetleniem można sterować nie będąc w domu, ale mając połączenie z siecią domową. Zasięgi mogą być znacznie większe ze względu na mocniejszy sygnał, który zawsze można wzmocnić przy użyciu dodatkowych urządzeń.

Niezależnie od tego czy żarówka LED łączy się z urządzeniem za pomocą Wifi czy BT, sterowanie odbywa się dzięki aplikacji, która najczęściej pobrać można za darmo w sklepie Play (Android) lub z AppStore (iPhone).

Zastosowanie w domu i ogrodzie

Jest wiele zastosowań tego typu źródeł światła. Możesz sterować światłem, zmieniać jej kolory i natężenie. Dodatkowy mostek Philips Hue Bridge pozwoli na:

  • integracja wszystkich źródeł światła w domu i ogrodzie – do 50 żarówek (każda żarówka łączy się z mostkiem)
  • tworzenie harmonogramów oświetlenia. Dzięki tej funkcji możesz zaprogramować oświetlenie by np. w nocy świeciło delikatniejszym światłem w sypialni, mocniejszym w kuchni czy łazience
  • ustawienie oświetlenia nocnego np. w pokoju dziecięcym
  • synchronizacja oświetlenia z filmem lub muzyką
  • dołączenie do żarówek czujników ruchu i zmierzchu
  • sterowanie głosowe lampami, dzięki dodatkowym urządzeniom

To z pewnością przydatny gadżet, który sprawi, że oświetlenie w domu będzie bardziej funkcjonalne i klimatyczne, ale dodatkowo pozwoli na dodatkowe oszczędności energii elektrycznej. Zużycie energii można monitorować w aplikacjach co da pogląd na to, gdzie spędzają najwięcej czasu lub kto nie gasi światła w danym pomieszczeniu.

Funkcje i możliwości

W odróżnieniu od zwykłych żarówek, zarówno zmiana kolorów jak i samego natężenia światła to jedne z ciekawszych funkcji żarówek LED smart. Zwykle wiele osób ma problem z tym o jakiej mocy ma być dobrana konkretna żarówka np. do salonu, oraz to jaką barwę światła powinna mieć. Jest tutaj wiele parametrów technicznych, które warto wziąć pod uwagę bowiem inna barwa światła powinna znaleźć się w sypialni, a inna w salonie czy jadalni. O doborze barw ciepłych i zimnych już pisaliśmy w odrębnych artykule jak również i o tym jak przeliczyć moc żarówek tradycyjnych na nowoczesne LED.