Blog Ardant Strona główna
Kupujemy żarówki – jak czytać etykiety
27 września 2018

Kupujemy żarówki – jak czytać etykiety

Masz nową lampę, która pięknie ozdabia Twoje wnętrze? Do pełni szczęścia brakuje żarówki. To sprawa równie ważna, co wybór lampy. To żarówka może dokładnie oświetlić przestrzeń lub pomóc w stworzeniu odpowiedniej atmosfery. Warto więc wiedzieć, jaki model kupić, by osiągnąć oczekiwany efekt. Oto kilka informacji, które ułatwią Ci zakupy.

Gwint

http://el-dabex.pl

Po pierwsze rodzaj gwintu. Kupując lampę zwróć uwagę na to, do jakiej żarówki jest ona dostosowana. Bez tego zakup odpowiedniej żarówki może okazać się problematyczny.
Oto kilka najpopularniejszych trzonów:
E27 – najbardziej popularny gwint. Pasuje do większości opraw świetlnych;
E14 – mały gwint, również często wykorzystywany w świetlnych oprawach domowych. Jest on często wykorzystywany w żarówkach kulkowych oraz świecowych;
E17, E26 – odmiany tradycyjnych gwintów do żarówek wymagających niskiego napięcia 110V;
E40 – duży gwint odpowiedni do żarówek o większej mocy;
GU10 – gwint o rozstawie nóżek 10mm. Często stosowany w oprawach sufitowych oraz w oświetleniu punktowym. Popularny zarówno w wersji led, jak i tradycyjnej;
MR16 – gwint o rozstawie nóżek 5,3mm. W klasycznej wersji występuje w dwóch wariantach napięciowych – 12V oraz 230V. W wersji ledowej dostępny w wersji 12V;
G4 – trzonek o rozstawie nóżek 4mm. Dostosowany do pracy przy napięciu 12V. Często stosowany w oprawach meblowych;
G9 – mały trzonek o rozstawie nóżek 9,9mm. Wykorzystywany głównie do oświetlenia dekoracyjnego oraz do lamp biurkowych.

Napięcie

Pamiętaj, że napięcie w domowych gniazdkach elektrycznych to 230V. Właśnie do takiego napięcia powinna być dostosowana żarówka. Na rynku dostępne są również żarówki dostosowane do pracy przy mocy 12V. Jeśli wybierzesz taki model, sprawdź czy jest on wyposażony w specjalny transformator. Jeśli nie, możesz dokupić go oddzielnie.

Moc

Kiedyś nie stanowiło to problemu waty na tradycyjnych żarówkach nie stanowiły dla nikogo problemu. Dzisiaj sprawa wygląda nieco inaczej. Żarówki energooszczędne potrzebują o wiele mniej watów, ale nie oznacza to, że będą świeciły gorzej. Dzisiaj ważniejsze od watów są lumeny, czyli jednostka miary strumienia świetlnego, określają one ilość światła emitowanego przez żarówkę.
Jak wybrać odpowiednią ilość lumenów? Oto mała podpowiedź, która powinna pomóc Ci się zorientować w mocy żarówek.

Ilość watów odpowiadająca ilości lumenów (wartości przybliżone):
15W =  135LM
25W = 250LM
40W = 470LM
60W = 800LM
75W = 1055LM
100W = 1521LM
150W = 2450LM
200W = 3450LM

Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli szukasz energooszczędnej żarówki, która orientacyjnie da Ci tyle światła, co klasyczna żarówka 60W, wybierz model z oznaczeniem 800lm.
W nowoczesnych żarówkach nie sugeruj się mocą oraz przelicznikami watów podanymi przez producentów na opakowaniu. Często są one zawyżane. W tym przypadku lumeny są dużo bardziej wiarygodne niż waty.

Barwa światła

O tym dlaczego warto zwracać uwagę na barwę światła w domu możecie przeczytać tutaj https://ardant.pl/blog/dlaczego-warto-zwracac-uwage-na-barwe-swiatla/
Teraz tylko krótko nakreślimy, że warto zwracać na to uwagę przy wyborze żarówek. Ciepłe światło pomoże Ci się zrelaksować i wyciszyć. Przy zimnym łatwiej się skoncentrujesz. W codziennym użytkowaniu ma to duże znaczenie. Kupując żarówkę zwróć uwagę na ilość Kelwinów (K). Im mniejsza liczba, tym cieplejsze będzie emitowane światło. Dokładnie przedstawia się to tak:
2700K – 3600K – barwa ciepła
3700K – 4700K – barwa neutralna
4800K – 6500K – barwa zimna

Wskaźnik odwzorowywania kolorów (RA)

Czyli oznaczenie, które powie nam, czy żarówka nie będzie kłamać. Wskaźnik zamyka się w wartościach od 0 do 100. Im wyższa wartość, tym bardziej realna będzie oświetlana przestrzeń. To szczególnie ważne w takich pomieszczeniach, jak łazienka, gdzie wykonujemy codzienną toaletę i makijaż oraz w garderobie, gdzie wybieramy stroje.
100 –doskonałe odwzorowanie barw
80 – bardzo dobre odwzorowanie barw
60 – dobre odwzorowanie barw
40 – umiarkowane odwzorowanie barw
20 – słabe odwzorowanie barw

Wskaźnik RA oraz barwa światła często oznaczane są na opakowaniach, jako jeden, trzycyfrowy symbol. Np. 950 oznacza, że żarówka posiada wskaźnik RA na poziomie 90, a barwa światła równa jest 5000K.

Regulacja natężenia światła

Nowoczesne oświetlenie ma być przede wszystkim funkcjonalne. Stąd też rosnąca popularność ściemniaczy, dzięki którym lampy mogą, według potrzeb, albo dokładnie oświetlać pomieszczenie, albo stwarzać dyskretny nastrój. Niestety niektóre z żarówek nie pasują do standardowych regulatorów. Takie modele oznaczone są symbolem widocznym na zdjęciu.

Liczba cykli

Ostatni punkt w naszym zakupowym poradniku. Trwałość niektórych żarówek zależy od ilości ich włączeń i wyłączeń. Właśnie dlatego na opakowaniu powinna znaleźć się liczba mówiąca o przewidywanej ilości cykli włączeń/wyłączeń. Nie dotyczy to żarówek tradycyjnych, których trwałość liczy się w godzinach pracy, bez względu na ilość włączeń.

Najnowsze Artykuły
Popularne Artykuły