newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jakie lampy wybrać do kuchni - gdzie je montować?

Dawniej kuchnie były oświetlane najczęściej jedną dużą lampą sufitową lub plafonem. Wynikało to z faktu, że wybór oświetlenia był bardziej skromny, ale i polskie kuchnie były bardzo małe, wąskie lub mało ustawne. Obecnie projektanci i architekci wnętrz stawiają na wiele punktów oświetleniowych - oświetlenie główne na suficie, lampy nad wyspą, stołem, blatem lub pod szafkami. Sposobów i możliwości jest dużo, ale wszystko zależy od takich rzeczy jak wielkość kuchni, jej wysokość, rozstaw oraz ilość wyposażenia.

Nowoczesne lampy sufitowe do kuchni - oświetlenie główne

To najczęstszy i popularny wybór, ponieważ są różnorodne pod względem stylu i funkcjonalności. To zwykle lampy z diodami LED, które są energooszczędne i dają jasne, równomierne światło. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, od prostych paneli po bardziej ozdobne. Lampy sufitowe do kuchni wykonane z aluminium, szkła, tworzyw sztucznych lub innych materiałów, będę dobrze oświetlać i ozdabiać przestrzeń. Lampa LED z możliwością regulacji kierunku i intensywności światła będzie najbardziej praktyczna, ponieważ umożliwi dostosowanie światła do różnych zadań, takich jak gotowanie czy jedzenie.

Lampy nad wyspę w kuchni - zastosowanie dekoracyjne i praktyczne

Osoby, które posiadają wszelkiego rodzaju blaty robocze, mogą wybrać lampy nad wyspę kuchenną, które będą dobrze oświetlać strefę roboczą, ale staną się również atrakcyjną dekoracją w kuchni. Najlepsze do tego są lampy wiszące, które wiesza się w odległości około 80 cm nad blatem. Można zamontować nad nią jedną podłużną lampę z 3-kloszami lub trzy pojedyncze lampy wiszące obok siebie - na całej długości wyspy kuchennej. Powinny być wykonane z trwałych materiałów takie jak szkło lub metal, dzięki czemu łatwo je wyczyścić. Jeśli nie masz miejsc ana lampę wiszącą, wybierz natynkowe tuby sufitowe, które zajmują o wiele mniej miejsca, ale też będą prezentować się pięknie.

Funkcjonalne plafony LED do kuchni - najbardziej popularne

Nie zawsze w kuchni można powiesić lampy wiszące lub lampy sufitowe. Jeśli jest ona mała, postaw na nowoczesne plafony do kuchni. Charakteryzują się kompaktową budową, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Możesz wybierać spośród plafonów kwadratowych i okrągłych. Są to najcześciej lampy LED, które dobrze oświetlą całą przestrzeń w kuchni - płaska oprawa powoduje dobre rozprzestrzenianie się światła. Koniecznie wybierz model o dużej mocy i białej temperaturze barwowej. Ułatwi wykonywanie wszelkich prac podczas gotowania i przyrządzania posiłków.

Designerskie lampy nad stół w kuchni - idealne także do jadalni

Kuchnie i jadalnie bardzo często wyposażone są w stoły przy, których spotyka się rodzina. Tutaj podobnie jak w przypadku wyspy, możesz wybrać lampy nad stół, które zadbają o oświetlenie całej przestrzeni kuchennej, ale mogą też dekorować sam stół. Jeśli jest on bardzo duży i jedna lampa wisząca będzie za mała, alternatywą będą żyrandole kuchenne. To często niewielkie lampy, które posiadają szklane klosze w kształcie kuli, które dobrze rozpraszają światło i nie oślepiają domowników (można je również łatwo wyczyścić). Żyrandol nad stołem w kuchni powinien zawisnąć nieco wyżej, by nie przeszkadzał podczas siadania i wstawania od stołu. Jego wielkość powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia oraz szerokości stołu.

Lampy wiszące do kuchni nad blat - światło robocze

Wybierz lampy wiszące do kuchni, które powiesisz nad blatem roboczym. Niekiedy mogą to być kinkiety regulowane na wysięgniku, jeśli nad blatem nie ma szafek, a jest ściana, do której można go zamocować. Innym rozwiązaniem oświetlenia blatów kuchennych będą lampy podszafkowe jak oczka i taśmy LED. W tym przypadku skorzystaj z pomocy profesjonalisty lub elektryka, który odpowiednio zaprojektuje instalację i przeprowadzi montaż oświetlenia podszafkowego.

Czarna lampa do kuchni w stylu loft

Czarna lampa w stylu loft to doskonałe rozwiązanie, które wprowadzi kontrastujący akcent do przestrzeni. Jej metalowa konstrukcja nie tylko pasuje do estetyki loftowej, ale także jest łatwa w czyszczeniu, co ułatwia utrzymanie czystości w kuchni. Wykorzystanie żarówek dekoracyjnych dodaje industrialnego uroku i przytulnej atmosfery, tworząc niepowtarzalny nastrój. Dzięki małym rozmiarom lampa doskonale sprawdzi się nad kuchenną wyspą lub stołem. Jej czarna kolorystyka zapewnia elegancki kontrast w stosunku do białych ścian lub blatów. Dzięki temu rozwiązaniu kuchnia zyska nowoczesnego wyglądu, który zachwyci każdego miłośnika loftowych wnętrz.

Pytania i odpowiedzi - FAQ

Jak rozplanować oświetlenie w kuchni?

Najpierw wydziel strefy oświetlenia. Pierwszą powinna być ta główna, która przeznaczona jest do poruszania się po kuchni i sięgania po wszelkie przedmioty. Druga to oświetlenie zadaniowe do konkretnych czynności jak gotowanie, krojenie, siekanie, przygotowywanie potraw na wyspie, czy zmywanie. Oświetleniem głównym są lampy sufitowe i plafony zaś zadaniowym mogą być lampy wiszące nad wyspą lub blatem kuchennym, oświetlenie pod szafkami w kuchni i reflektory z kierunkowym źródłem światła.

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Dobrze oświetlona kuchnia to odpowiednia ilość lumenów dostarczona przy pomocy jednego lub kilku źródeł światła. Na każdy 1m2 kuchni musisz dostarczyć około 450 lumenów. Kuchnię o powierzchni 10m2 oświetlisz 5 żarówkami LED o mocy 10W.

Jaka barwa w kuchni - ciepła czy zimna?

Kuchnia to miejsce pracy kucharza, dlatego lampy i żarówki powinny w niej dostarczać zimną lub neutralną barwę światła - od 3500 do nawet 6500 kelwinów. Światło powinno być intensywne i bardzo jasne.

Jeśli nadal potrzebujesz pomocy przy wyborze oświetlenia do kuchni, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta.