newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Oświetlenie halogenowe a tradycyjne

Lampy halogenowe są nowszą odmianą żarówek żarowych. Działają na takiej samej zasadzie. Ich najważniejszą różnicą jest to, że oprócz gazów obojętnych, znajdujących się w żarówkach tradycyjnych, do halogenów dodaje się pierwiastki chemiczne z grupy zwanej fluorowcami. To właśnie pozwala na wydłużenie żywotności żarówki. Dzięki tym pierwiastkom następuje tzw. cykl halogenowy, czyli odzyskiwanie traconego wolframu i ponowne osadzanie go na żarniku. Dzięki temu również, lampy halogenowe nie ciemnieją z czasem. Dzięki niewielkim rozmiarom halogenów, bardzo często wykorzystywane są one do wszelkiego rodzaju oświetlenia punktowego – z łatwością można je umieścić w małych oprawach. Sprawdzają się dobrze w tej funkcji dzięki jasnemu kolorowi światła, które emitują. Oświetlane kolory wydają się dzięki temu bardziej nasycone.

Co warto wiedzieć przed zakupem halogenów?

  • Średni czas żywotności żarówki wynosi 2000 godzin
  • Lampy halogenowe dają tyle samo światła, co żarówki tradycyjne, pobierając przy tym ok. 30% energii mniej
  • Światło halogenowe bardzo dobrze oddaje barwy naturalne
  • Częste włączanie i wyłączanie nie prowadzi do skrócenia jej żywotności
  • Żarówki halogenowe dają światło ciągłe
  • Halogeny nie lubią dotyku – pozostawiony na oprawie tłusty ślad może prowadzić do skrócenia żywotności lampy. Należy ją wkręcać za pomocą ściereczki lub w rękawiczce
  • Nie ciemnieją w trakcie użytkowania. Moc światła jest taka sama przez cały okres żywotności
  • Występują nawet w bardzo małych rozmiarach, co stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, stworzonych za pomocą światła

Na rynku dostępne są różne rodzaje opraw halogenowych, zarówno w kształcie tradycyjnej, jak również w nowoczesnych kształtach dekoracyjnych, odpowiednich do lamp z otwartymi kloszami lub z całkowicie odsłoniętymi żarówkami. Mogą być zasilane napięciem sieciowym 230V – używane głównie do centralnego oświetlenia pomieszczenia lub napięciem 12V – (konieczny jest transformator obniżający napięcie, np. wmontowany w podstawę lampy) zazwyczaj wykorzystywane do oświetlenia punktowego, np. dzieła sztuki, miejsce pracy.

Dodatkowe funkcje lamp halogenowych

  • Filtr UV – zatrzymuje szkodliwe promieniowanie, chroni oświetlane powierzchnie przed płowieniem.
  • Wbudowany bezpiecznik – chroni żarówkę przez wybuchem w momencie przepięcia w sieci elektrycznej.
  • Technologia bąbelkowa – szklana bańka stanowi część konstrukcyjną lampy, która podtrzymuje żarnik. Dzięki tej technologii lampa jest odporna na drgania.

Wadą tradycyjnych halogenów jest ich szybkie przepalanie. Jeśli chcesz całkowicie uniknąć tego ryzyka, istnieje możliwość wymiany ich na halogeny led –źródło światła ledowego, dostosowane do halogenowych opraw.