newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Oświetlenie drzew w ogrodzie

Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie drzewa, których wysokość przekracza już 5 m, masz możliwość wyeksponowania ich walorów przy pomocy specjalnych lamp ogrodowych. Niezależnie od gatunku drzewa, dobrze oświetlone liście i korona, będą stanowić przepiękną dekorację całej posesji.

Do podświetlenia drzew wybrać można kilka typów oświetlenia:

  • reflektory wbijane w ziemię z możliwością regulacji kierunku padania światła
  • płaskie oczka montowane w ziemi, które nie będą przeszkodą przy chodzeniu czy koszeniu trawnika
  • girlandy LED, które wieszać można pomiędzy drzewami – np. nad hamakiem
  • lampy przenośne (mobilne) z wbudowanymi akumulatorami ładowanymi przy pomocy USB

Wybór konkretnego rodzaju uwarunkuj od tego, czy w Twoim ogrodzie została przygotowana instalacja elektryczna. Jeśli ją posiadasz, będziesz mieć większe możliwości podczas zakupu. Jeśli nie posiadasz instalacji i nie chcesz jej projektować z uwagi na problemy i konieczność rozkopywania trawników, znajdą się rozwiązania równie ciekawe lecz nieco droższe.

Lampy do podświetlania drzew - jakie wybrać?

Najprostszą lampą, którą można wykorzystać przy oświetleniu drzew jest reflektor ogrodowy wbijany w ziemię przy pomocy szpikulca. Posiada możliwość regulacji klosza dzięki obrotowej głowicy, na której jest zamocowana. Estetyczna, nowoczesna i prosta w montażu oświetli drzewa oddalone o nawet 20m. Reflektory te występują w różnych wersjach, które można sterować przy pomocy aplikacji pobranej na smartfona lub tablet. Dodatkowo mogą posiadać czujniki zmierzchu, które włączą światło po zmroku i wyłączą o świcie. Mniej popularną formą są lampy dogruntowe, które wkopuje się w ziemię na stałe. Wymagają specjalnie przygotowanej wcześniej instalacji elektrycznej.

Lampy instalowane w ogrodzie będą narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne – zalewanie, krople deszczu, mróz, czy kurz i pył. Wybieraj sprawdzonych producentów oświetlenia, którzy specjalizują się w produkcji tego typu opraw zewnętrznych.

System zewnętrzny Plug&Shine

To rozwiązanie dla osób, które mają wyprowadzone zasilanie do oświetlenia swojego ogrodu, lecz nadal nie rozprowadzono w nim pozostałych przewodów zasilających pod konkretne krzewy i drzewa. Jest bardzo prosty w montażu, działa na napięciu 24V i zasilaczu dzięki czemu jest bezpieczny, ale i energooszczędny. Z najbardziej popularnych lamp Plug&Shine wymienić można:

  • Reflektor ogrodowy Pike – Plug&Shine
  • Oczko Floor Mini – Plug&Shine

Są to reflektory i oczka gruntowe, które w 100% pięknie oświetlą wszelkie drzewa.

Jak oświetlić drzewa i ogród bez kabli i instalacji?

Na taką ewentualność firma Paulmann i Nordlux stworzyła specjalną serię lamp mobilnych i przenośnych. W łatwy sposób naładujesz je w domu przy pomocy ładowarki USB i wyniesiesz na zewnątrz. Możesz je powiesić na specjalnym stojaku nad krzewami, na drzewie, czy postawić na tarasie. Posiadają 3 tryby pracy, dzięki czemu ich żywotność to nawet 18 godzin ciągłego świecenia. To rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć fajny klimat na wypadek odwiedzin gości i spotkaniu przy grillu.

Lampy solarne są świetnym rozwiązaniem do oświetlenia drzew - nie musisz układać instalacji elektrycznej i ładować urządzeń na USB. Dostępne są solarne słupki LED lub oczka, których panel fotowoltaiczny montuje się w innym miejscu niż źródło światła.