newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jak dobrać lampę do oświetlenia altany?

To jaka lampa w altanie lub pergoli sprawdzi się najbardziej, uzależnione jest od kilku czynników. Jeśli Twoja altana nie posiada zadaszenia, jesteś zmuszony zrezygnować z lamp sufitowych na rzecz kinkietów lub lamp stołowych i podłogowych. Niewielkie rozmiary altany i pergoli umożliwiają oświetlenie jej za pomocą każdego rodzaju lamp, ale jeśli zamierzasz spędzać czas na zewnątrz czytając książkę, lampa wisząca może okazać się użyteczna. Wybierając lampę do pergoli, zwróć uwagę na obecność dzieci i zwierząt – zadbaj o ich bezpieczeństwo. Nie wybieraj też na zewnątrz lamp, które nie są szczelne. Nawet w słoneczny dzień urządzenie będzie narażone na działanie kurzu i pyłu w większym natężeniu niż w domu.

Kinkiety jako oświetlenie pergoli

Zdarza się tak, że jedno główne oświetlenie może nie wystarczyć. Dlatego warto się zaopatrzyć w kinkiety zewnętrzne, które można zamontować na słupach podpierających altany czy pergole ogrodowe. Dają one delikatne i klimatyczne światło. Świetnie wyglądają w przypadku małych pergoli ogrodowych, przy których nie zawsze potrzebne jest mocne oświetlenie. Ważne jest to, by przy pnących się po ściankach altan i pergoli roślinach nie montować oświetlenia, które mocno się nagrzewa, ponieważ może to negatywnie oddziaływać na rośliny. Kinkiety mogą także stanowić główne źródło światła w niezadaszonych pergolach.

Lampy solarne - na co zwracać uwagę?

Wiele osób, które szukają lamp do altanek, decyduje się na oświetlenie solarne. To doskonały pomysł pod warunkiem, że użyjesz ich w odpowiedni sposób. Przede wszystkim pamiętaj, że lampy solarne emitują mniej światła niż te podłączane do sieci. By więc zyskać porównywalne natężenie światła, musisz użyć więcej lamp. Pamiętaj też, że lampy solarne posiadają specjalny panel, czasem jako osobne urządzenie, a czasem jako wbudowane wyposażenie. W ciągu dnia powinny docierać do niego promienie słoneczne, by lampa mogła się naładować. Nie umieszczaj paneli pod meblami czy w mocno zacienionych miejscach.

Mobilne lampy podłogowe i stołowe

W altanach, gdzie nie ma ryzyka zniszczenia przez zwierzęta lub oparzenia dzieci, doskonale sprawdzą się przenośne i mobilne lampy podłogowe i stołowe. Emitują one światło, które może być wykorzystane do oświetlenia konkretnych części altanki. Zewnętrzne lampki stołowe w postaci latarni doskonale imitują światło świec, dzięki czemu możemy je zastosować jako zamiennik tego rozwiązania. Za pomocą oświetlenia punktowego możesz podkreślić charakter pergoli, ale także doświetlić schodki czy występy w taki sposób, by każdy bezpiecznie poruszał się po Twoim ogrodzie.

Reflektory i naświetlacze LED

Reflektory i naświetlacze LED, w zależności od potrzeby, mogą dawać intensywne, punktowe światło lub pełnić funkcję rozproszonego, romantycznego oświetlenia. By osiągnąć pierwszy efekt, zamontuj reflektor tuż nad punktem, który chcesz podkreślić. Jeśli chcesz zaś otoczyć pergolę miękkim, delikatnym światłem, umieść reflektor poza obiektem, a strumień świetlny skieruj w jego kierunku. Pamiętaj, że reflektorki i naświetlacze dają mocne i intensywne światło - może warto wybrać model z regulacją natężenia od firmy Steinel?

Lampa do pergoli a klasa szczelności IP

Pergola czy altana to konstrukcje, które stoją na zewnątrz i często nie posiadają ścian bocznych, a czasem także pełnego zadaszenia. Z tego powodu lampy nie zawsze są dobrze chronione przed działaniem warunków atmosferycznych i mogą być narażone na zalanie. Z tego powodu wszystkie lampy zewnętrzne powinny posiadać odpowiednią klasę szczelności. Jeśli posiadasz zadaszoną altanę możesz pozwolić sobie na lampy sufitowe o klasie szczelności IP44. W przypadku kinkietów lub lamp stołowych i podłogowych IP44 może wystarczyć, ale większą pewność bezpieczeństwa otrzymasz przy produktach o wyżej klasie szczelności jak IP54 i IP65. Zapoznaj się z naszym poradnikiem Lampy wodoszczelne – poznaj wodoodporne stopnie ochrony IP, by dowiedzieć się więcej na ten temat.