Czy można zamontować kinkiet lub lampę bezpośrednio na lustrze?

Nie każdy z nas jest w stanie zaplanować wszystkiego na etapie budowy i wykończenia łazienki. Tak jest w przypadku oświetlenia, które montuje się właściwie na samym końcu. Jeśli w Twoim projekcie wcześniej nie przewidziano kinkietu mocowanego bezpośrednio na lustrze, a urzekła Cię jakaś aranżacje, gdzie to właśnie lampa ścienna zamocowana była bezpośrednio na tafli lustra, masz jeszcze szansę by temu podołać. Rozwiązań jest kilka i nie są zwyczajnie trudne, ale zapewne wymagać będzie dodatkowych prac. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zobacz jak zamocowac kinkiet na lustrze.

elegancki kinkiet do łazienki, srebrny, mleczne szkło - aranżacja łazienka czarno-biała

Mocowanie kinkietu na lustrze

Jeśli w Twojej łazience jest już lustro przyklejone do ściany przez profesjonalną firmę lub szklarza, nie ma szansy na jego odklejenie bez tłuczenia. Dodatkowym problemem jest wpuszczenie zasilania do kinkietu – instalacja elektryczna z włącznikiem. Bez tego ani rusz, więc w każdym przypadku pozostaje Ci „demontaż” lustra. Dopiero po tym kroku niewielkie poprawki w instalacji elektrycznej, zamówienie kolejnego lustra już z odpowiednio wywierconym otworem na kinkiet.

Jeśli zdecydowano się na tak drastyczne kroki, należy zadbać o właściwy montaż kinkietu bowiem jeśli będzie on wykonany nieprawidłowo, istnieje szansa, że przy uderzeniu w kinkiet, uszkodzeniu ulegnie również i lustro łazienkowe. Z kolei nikt nie chce wiercić dużych dziur w lustrze i wypełniać tego fugą lub sylikonem. Do tego by kinkiet wyglądał dobrze i był mniej narażony na potencjalne zniszczenia, niektórzy producenci oferują tak zwane adaptery.

Adapter do mocowania kinkietów na lustrze w takim przypadku dobierany jest do konkretnego modelu lampy bowiem nie wszystkie są przystosowane do pracy w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Tego typu rozwiązanie znajdziesz u producenta lamp Astro Lighting.

Jak zamocować adapter na lustrze

Wiercenie otworu w lustrze na kinkietprzeprowadzenie kabla w lustrze pod kinkietNa początku zaznaczmy, że mówimy tutaj konkretnie o tym adapterze. W tym przypadku producent posiada instrukcję obsługi i montażu adaptera. Oczywiście do jego montażu powinno się wcześniej przygotować lustro. Jeśli go jeszcze nie zamówiono, warto zlecić szklarzowi wykonanie otworu o średnicy 60 mm. Adapter bowiem ma średnicę 80 mm, więc w całości skryje otwór.

Wiercenie w warunkach domowych jest możliwe, ale nie polecamy robić tego na własną rękę bez jakiegokolwiek doświadczenia. Szklarzowi nie sprawi to zbyt wiele kłopotu, a Wy unikniecie zbędnych kosztów i kłopotów. Sam zakup odpowiednich wierteł będzie tutaj zapewne droższy niż praca fachowca.

Masz już lustro z otworem na kinkiet – zostaje przewód

Oprócz otworu w lustrze, należy również przygotować przewód, który będzie zasilał wybrany kinkiet w lustrze. Powinien wychodzić w miejscu, gdzie powstanie otwór w lustrze, by swobodnie można było go przełożyć na wylot. Oczywiście powinien mieć swój własny włącznik, o ile nie będzie oświetleniem głównym.

Mocowanie lustra oraz nakładanie kinkietu – krok po kroku

Kolejnym etapem będzie mocowanie lustra oraz samego kinkietu na lustrze. W tym przypadku najpierw należy zamocować uchwyty w ścianie, do których w późniejszym czasie zamocowane będą pozostałe elementy konstrukcyjne oraz sam kinkiet. Kinkiet łączymy z instalacją i chowamy łączenie. Po podłączeniu można powiesić i dokręcić kinkiet na adapterze. Warto tutaj uważać na docisk by nie spowodować uszkodzeń lustra. Całość rac musi być wykonana powoli i być wcześniej przemyślana.

jak zamocować kinkiet na samym lustrze

Pamiętaj, aby przed przystąpieniem prac wyłączyć zasilanie główne w budynku by nie narazić się na porażeniem prądem. Elementy składaj ostrożnie wg instrukcji obsługi produktu. Nie dociskaj zbyt mocno lustra, jeśli natkniesz się na opór – zdemontuj cześć i poznaj przyczynę. Montaż samego adaptera nie jest zbyt uciążliwy, ale najlepiej zlecić go odpowiedniej osobie.

UWAGA!

Opisany powyżej adapter możesz użyć do konkretnych typów kinkietów i są to:

Kinkiety te można montować również na płytkach i innego typu szkle w łazienkach.

Kinkiety nie przystosowane do mocowania na lustrze łazienkowym musisz montować na własną rękę i przy użyciu innych rozwiązań. Przed zamówieniem lampy ściennej, skonsultuj się z osobą, która wykona jego montaż.

Instrukcja obsługi w formie PDF firmy Astro dostępna jest tutaj:

https://assets.astrolighting.com/pdfs/original/29372-instructions-2197-mirror-mounting-kit-issue-1-13-04-18-.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *