Blog Ardant Strona główna
Lampy nad wyspę kuchenną - jak ją oświetlić?
19 lutego 2019

Lampy nad wyspę kuchenną – jak ją oświetlić?

Kuchenna wyspa to hit współczesnych aranżacji. To bardzo stylowy, efektowny, a przy tym praktyczny element kuchni, dzięki któremu mamy nie tylko dużo więcej miejsca na blatach roboczych, ale też więcej, tak bardzo potrzebnych w kuchni, szafek.

Jak oświetlić kuchenną wyspę

Aby kuchenna wyspa spełniała wszystkie swoje funkcje, ważne jest jej odpowiednie oświetlenie. Jest to miejsce, przy którym jednocześnie może pracować kilka osób, bardzo ważne jest więc to, by cały blat wyspy oświetlony był równomiernie, bez miejsc zacienionych. W tym celu najlepiej oświetlić ją centralnie z góry, dodatkowym światłem punktowym. Doskonale w tym zadaniu sprawdzają się lampy wiszące z niedużymi kloszami otwartymi na dół lub sufitowe reflektorki, które można skierować w dowolnie wybranym kierunku.

Nie bez znaczenia jest także wielość wyspy. Mniejszy blat można oświetlić jedną lampą, ale nad długą wyspę należy zamontować kilka kloszy, tak by cała jej powierzchnia była dobrze oświetlona. Pamiętaj też o tym, że oświetlenie ma pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale też i estetyczną. Nie przesadzaj z wielkością lamp. Zamontowane dosyć nisko nad wyspą zwracają na siebie uwagę, więc nie powinny być zbyt duże, w innym przypadku przyćmią całą aranżację, która nie będzie wyglądała już tak elegancko.

No właśnie, co z długością zawieszenia. Wybierając lampy nad wyspę kuchenną warto zwrócić uwagę na to, by długość kabla można było regulować. Dzięki temu dokładnie dostosujesz ją do swojego wnętrza i swoich potrzeb. Jeśli wyspa ma pełnić funkcję stołu, przy którym jecie posiłki, lampy mogą być zamontowane nieco niżej, ale jeśli będziesz przy niej przygotowywać posiłki, zawieś lampy wyżej, tak by nie przeszkadzały Ci w pracy. Pamiętaj też, że z wyspy można korzystać z każdej strony. Jeśli osoby po dwóch stronach blatu będą chciały ze sobą porozmawiać, zbyt nisko zamontowane lampy mogą znacznie utrudnić kontakt.

Nad wyspą możesz też zamontować sufitowe reflektory, których światło skierujesz bezpośrednio na blat. Jest to rozwiązanie nowoczesne i praktyczne, dobre dla osób, które nie chcą, aby klosze lamp wiszących ograniczały ich widoczność, jeśli na przykład wyspa jest na wprost otwartego salonu. W takiej sytuacji sprawdzą się także nowoczesne oczka sufitowe, które dobrze rozświetlą tę przestrzeń.

Sprawdź kilka reflektorów i oczek sufitowych:

nowoczesne lampy sufitowe do kuchni

 1. Torsion
 2. Kula
 3. Porto 
 4. Kos
 5. Osca Square
 6. Osca
 7. Eik
 8. Aqua
 9. Cosmo

Kolejna rzecz, o której warto wspomnieć to zastosowanie światła nad wyspą. Nie kieruj się tym, że lampy powinny dobrze oświetlać całe pomieszczenie, od tego masz lampę centralną, zazwyczaj sufitową lub innego rodzaju oświetlenie. Lampy nad wyspą mają dać punktowe światło, które rozświetli wyłącznie blat. Spokojnie możesz wybrać klosze, które nie przepuszczają światła na boki. Pamiętaj też o dodatkowym włączniku, tak by można było dokładnie sterować dodatkowym oświetleniem w kuchni.

Jaką lampę wybrać do wyspy?

Zaletą wysp jest to, że pasują one do każdego wnętrza. To, jakie oświetlenie wybierzesz,  zależy więc od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja kuchnia. Do nowoczesnej kuchni możesz wybrać nieduże lampki z tworzywa, z kloszami w geometrycznych formach. We wnętrzach industrialnych wspaniale sprawdzają się ażurowe lampki z drutu i metalowych prętów, a w klasycznych piękne, szklane klosze z tradycyjnymi dekorami.

Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie lamp nad kuchenną wyspę posegregowanych ze względu na ich stylistykę. Na koniec sprawdźcie też przegląd aranżacji kuchennych wysp.

Nowoczesne

lampy nowoczesne kuchenne nad wyspę

 1. Strap 27
 2. Alva
 3. Embla
 4. Bellevue
 5. Dance All Night
 6. Elstow
 7. Pure
 8. Cafe20
 9. Belly 29

Klasyczne

klasyczne lampy wiszące do kuchni, kuchenna wyspa

 1. Hamilton mini 
 2. Blues
 3. Frame
 4. Downton
 5. Ripley
 6. Hamilton
 7. Altea
 8. Lucy
 9. Retro

Industrialne

lampy do kuchni industrialnej

 1. Ginger and Fred 23
 2. Nicola 
 3. Spider
 4. Irving
 5. Cool
 6. Valve
 7. Denver 02
 8. Delphi
 9. Broni 12

Sprawdź też kilka aranżacji

modne wyspy kuchenne

https://pl.pinterest.com

kuchenne wyspy eleganckie i nowoczesne

https://pl.pinterest.com

 

 

Najnowsze Artykuły
Nasze propozycje
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera