Pomysły na oświetlenie oczka wodnego – jakie lampy i ochrona IP?
Oświetlenie oczka wodnego potrafi być niezwykle piękne i efektowne. Doceniają to osoby, które pamiętają lub potrafią sobie wyobrazić chwile na zaczerpnięcie świeżego powietrza przed domem i spojrzenie wędrujące w kierunku oczka wodnego. Subtelnie podświetlone pływające ryby, rzut światła na gąszcz roślin i kamieni czy oświetlenie uchylające rąbka tajemnicy wodnych szuwar. Te atrakcyjne widoki poprzedza jednak przemyślane i planowane działanie oraz szczypta, a właściwie garść estetycznego zamysłu. Ten tekst przygotuje na to każdego, kto zamierza cieszyć oko pięknie i bezpiecznie oświetlonym oczkiem wodnym.
Jak dobrze oświetlić oczko wodne z zewnątrz?
Do oświetlenia oczka wodnego wraz z jego pięknie urządzonym otoczeniem doskonały będzie reflektor LED. Jego światło jest bardzo jasne dlatego idealnie podkreśla nie tylko samo oczko wodne, lecz również wszelkie kamienie i roślinność, które okalają wodną ozdobę. Ciekawym rozwiązaniem są również mniejsze lampy, imitujące kawałki skał. Niektóre z nich można zabarwić na zielono, co sprawia, że całkowicie wtapiają się w tło w dzień. Natomiast w nocy dają światło z niespodziewanego miejsca, co zaskakuje każdego oglądającego.
A co w przypadku oświetlenia z dna oczka?
Podwodne lampy to idealne urządzenie do wydobycia piękna z wnętrza oczka wodnego. Wodne szuwary, rośliny, czy ciekawie przyozdobione dno świetnie prezentuje się w blasku wydobywającego się z wody światła. Najczęściej wybierane jest oświetlenie LED lub halogenowe. To pierwsze daje intensywne światło, które ukazuje wnętrze w całej krasie. To drugie charakteryzuje się subtelnym i bardziej rozproszonym oświetleniem. Dlatego polecane jest szczególnie do tych oczek wodnych, w których pływają ryby. Zbyt intensywne światło może zaszkodzić pływającym przyjaciołom, a rozproszenie dodatkowo subtelnie podkreśli ich piękną prezencję.
Postaw na ekologię!
Przy wybieraniu oświetlenia oczka wodnego warto również rozważyć lampy solarne. Napędzane energią słoneczną są ekologiczne i mobilne. Bardzo łatwo je wyjąć i przenieść – nie niszcząc przy tym dotychczasowego układu oczka wodnego. Mają jednak małą wadę – ich światło nie jest zbyt mocne. Dlatego trzeba umieścić ich więcej, by uzyskać pożądany efekt. Sam w sobie jest on bardzo urokliwy i roztacza aurę tajemnicy.
Jaki stopień ochrony IP?
To oczywiście zależy od tego gdzie będzie umieszczone oświetlenie oczka wodnego. W przypadku światła, które pada ze ścian domu, powinny wystarczyć lampy o klasyfikacji od 44 IP w górę. Jeśli światło oświetlające wodną ozdobę znajduje się z dala od zadaszenia, należy zaopatrzyć się w urządzanie o klasyfikacji IP 56 i wyższa. Natomiast w przypadku lamp, które mają świecić z dna oczka wodnego w grę wchodzą wyłącznie urządzenia całkowicie wodoodporne. Najczęściej ich klasyfikacja IP to 68.
Warto zadbać o odpowiedni dobór oświetlenia oczka wodnego. Dobrym pomysłem jest przemyślenie tego w czasie projektowania wodnej ozdoby. Dzięki temu można zaplanować odpowiedni przebieg przewodów i miejsce umieszczenie transformatora. Pozwoli to na estetyczne i bezpieczne oświetlenie oczka wodnego.
Poznaj kilka ciekawych lamp w sklepie ardant.pl