Lampy zewnętrzne na dom – funkcjonalne oświetlenie lLED domu jednorodzinnego

Każdy projekt przewiduje oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego. Nie każdy właściciel jednak decyduje się na wykonanie go tak jak przewidział to projekt lub są osoby, które przewidują dodatkowe oświetlenie poza projektem. Z najczęściej przewidzianych stref w okół domu wyróżnić możemy:

 • oświetlenie wejścia lub ganku
 • oświetlenie elewacji – kinkiety ścienne
 • oświetlenie w podbitce dachowej – oczka LED
 • oświetlenie ogrodu
 • oświetlenie tarasu i altanki
 • oświetlenie podjazdu i bramy wjazdowej

To najczęściej spotykane rozwiązania w polskich domach. W tym przypadku jeśli twój projektant czegoś nie przewidział, a nadal jesteś na etapie wykańczania swojego domu, uwzględnij położenie instalacji umożliwiającej instalacje lamp. Później będzie to znacznie utrudnione. Pozostaną ci do dyspozycji jedynie lampy solarne lub bezprzewodowe na baterie, które często zawodzą i nie spełniają swojej funkcji.

Kilka propozycji na lampy zewnętrzne:

Zbyt wiele punktów oświetlenia wokół domu

Często można zwrócić uwagę na omy, które oświetlone są nieco za bardzo. Oświetlenie w podbitce jest zbyt gęsto rozmieszczone, do tego kinkiety ścienne oraz lampy ogrodowe. Dom wygląda jak choinka, domownikom ciężko usnąć bez rolet czy zasłon. Bardzo duża ilość punktów to również koszty energii elektrycznej, która w przyszłości będzie rosła.

Wykonaj instalację z głową. W zależności od potrzeby wykonaj wiele włączników dla różnych stref. Oddziel oświetlenie kinkietów od podbitki, oświetlenie ogrodowe podziel na sekcje. Warto niekiedy zrezygnować z jednego typu lamp kosztem innej strefy. Jeśli decydujesz się na kinkiety ścienne, nie montuj już oświetlenia w podbitce dachowej.

Wiele osób, które wybudowały swój dom stwierdzają, że początkowo korzystały z całego oświetlenia, a z czasem ograniczały się do jednego typu – np. kinkiety.

Designerskie lampy ścienne:

Oświetlenie zewnętrzne LED w podbitce dachowej

Tutaj często instalatorzy lub właściciele przesadzają z ilością punktów montując je w odległości co 1m. Zakładając, że dom ma wymiary 10x10m, takich punktów będzie potrzeba około 40. Ilość potrzebnych żarówek oraz prądu będzie znacząca i mało ekonomiczna, podobnie z wyglądem. Wystarczającą liczbą będą oczka montowane jedynie na rogach domu bądź każdym jego „załamaniu”. Technologia LED poszła do przodu na tyle, że nie będzie problemem znalezienie żarówki LED o mocy około 7W i 500 lumenów. W nocy to wystarczająca ilość światła by oświetlić wszystko wokół.

Jeśli zrezygnujesz z oświetlenia w podbitce dachu, rozpatrz montaż kinkietów ściennych na elewacji budynku. W tym przypadku warto zainstalować jeden kinkiet na jednej ścianie budynku. Mogą być z podwójnym źródłem światła skierowanym np. w górę i w dół.

Niekiedy dobrze zaprojektowana instalacja oświetlenia ogrodu również może zapewnić oświetlenie domu. Jeśli masz projekt ogrodu, zapoznaj się z dokumentacją na temat oświetlenia. Być może zostało tak rozmieszczone, że nie będziesz musiał oświetlać domu, albo ograniczyć się do jedynie kilku punktów w zależności od jego bryły.

Kinkiety zewnętrzne LED na elewację domu

Trendy w oświetleniu zewnętrznym stale się zmieniają. Do niedawna najbardziej popularnym oświetleniem elewacyjnym były oczka w podbitce. Obecnie coraz więcej projektów przewiduje kinkiety LED, które mocowane są na elewacji budynku. Dzięki temu wszystkich punktów oświetleniowych może być mniej, a elewacja wygląda przy tym bardziej nowocześnie i designersko.

Dostępne są zewnętrzne kinkiety pojedyncze, ale również i podwójne, których światło skierowane jest do dołu i do góry. Tutaj jednak pojawia się jeden problem – przy tego typu lampach zewnętrznych należy zwrócić na jakość i wygląd tynków, które były położone na domu. Oświetlenie źle wykonanej elewacji pokaże wszelkie niedoróbki, krzywizny, wgłębienia i wypukłości. By temu zaradzić, można zdecydować się na kinkiety, które bardziej rozpraszają światło w płaszczyźnie poziomej. Poniżej prezentujemy kilka polecanych lamp ściennych na dom.

Lampy zewnętrzne na dom z kamerą i czujnikiem

Branża oświetleniowa rozwija się błyskawicznie szybko. Jeśli planujesz odnowienie swojej elewacji i oświetlenia na budynku, musisz poznać kilka ciekawych rozwiązań, które można zastosować w lampach zewnętrznych. Obecnie lampy Ardant to także:

 • kinkiety zewnętrzne z kamerą
 • kinkiety zewnętrzne z kamerą i czujnikiem ruchu
 • kinkiety zewnętrzne z kamerą, czujnikiem ruchu i zmierzchu
 • reflektory z kamerą, czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchu.

Takie rozwiązania spełniać mogą kilka funkcji:

Poniżej prezentujemy inteligentne lampy zewnętrzne na dom.

O czym warto pamiętać projektując oświetlenie domu jednorodzinnego:

 • podział oświetlenia na strefy (wiele włączników)
 • użycie odpowiednich lamp – dobór lamp wg stopnia ochrony IP
 • sterowanie – instalacja czujników ruchu, czujników zmierzchu
 • wcześniejsze wkopanie przewodów elektrycznych (ciężko będzie je wykonać po ułożeniu kostki brukowej)
 • nie przesadzaj z ilością

oświetlenie zewnętrzne domu - kinkiety elewacyjne

zewnętrzne oświetlenie schodów w domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *