
Oświetlenie schodów wejściowych do domu - porady i aranżacje
Spacer przy świetle księżyca to niezwykle romantyczna idea. By jednak nie zakończył się upadkiem ze schodów, warto światło księżyca wspomóc nieco pewniejszym oświetleniem. Odpowiednie lampy na schody wejściowe przed domem to nie tylko efektowna ozdoba. Prawidłowo podłączone i dobrane oświetlenie zewnętrzne zapewni bezpieczne dotarcie do domu nawet w nocy. W idealnej sytuacji oświetlenie zaaranżujesz już na etapie budowy i aranżacji domu. Gdy chcesz oświetlić schody wejściowe w już wybudowanym i wykończonym budynku, sytuacja nieco się komplikuje.
Od czego zacząć instalację oświetlenia schodów?
Oświetlenie schodów zewnętrznych najlepiej zaplanować na początku budowy domu. Wówczas elektryk przeprowadzi instalację okablowania w sposób bezpieczny i dyskretny. Oświetlenie będzie wówczas bardziej efektowne. Najpierw warto zastanowić się, czy chcesz oświetlić poszczególne stopnie, zainstalować lampy w ścianie przy schodach, czy może nad nimi? Jeśli nad schodami nie znajduje się sufit, oświetlenie zewnętrzne można również wykonać nad drzwiami wejściowymi i skierować je na schody. Niezależnie od wyboru miejsca pamiętaj o kilku rzeczach.

Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie schodów zewnętrznych?
Planując oświetlenie schodów zewnętrznych, należy zwracać uwagę na kilka zasad. Poza typowymi poradami dotyczącymi oświetlenia klatki schodowej w domu należy dodać także te, które mówią o instalacji oświetlenia zewnętrznego, szczególnie jeśli wejście do domu nie jest chronione np. przez ścianę. O czym pamiętać aranżując oświetlenie schodów zewnętrznych:
- dobór oświetlenia o odpowiedniej klasie szczelności w zależności od miejsca instalacji,
- rodzaj lamp zewnętrznych,
- wyposażenie lampy w czujniki zmierzchu i ruchu,
- barwa i natężenie światła.
Jeśli budowa Twojego domu dobiegła końca, a Ty dopiero teraz wpadłeś na pomysł oświetlenia schodów, masz dwa wyjścia. Wybrać lampy bezprzewodowe – zasilane akumulatorami lub solarne, albo podłączenie przewodów ponosząc ryzyko zniszczenia elewacji bądź konstrukcji schodów. W drugiej sytuacji najlepiej zatrudnić specjalistyczną ekipę, która poprowadzi przewody, nie powodując większych strat i zabezpieczając je przed warunkami atmosferycznymi.
Oświetlenie zewnętrzne a warunki atmosferyczne

Każde źródło światła zainstalowane poza domem narażone jest na działanie warunków atmosferycznych. W tej kwestii nie ma co się oszukiwać. Wiatr czy zacinający deszcz mogą dotrzeć we wszystkie niezabezpieczone odpowiednio miejsca, wpływając na funkcjonowanie obecnych tam urządzeń. Z tego też powodu wybierając na przykład lampy na taras czy do ogrodu, zawsze należy wybierać produkty przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Nie bez powodu producenci nazwali je lampami zewnętrznymi. Nie chodzi tu przecież o design, a o bezpieczeństwo. Lampy zewnętrze posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, a najważniejszym z nich jest tak zwana klasa szczelności – poznaj stopnie ochrony IP.
Jakie IP lamp na schodach wejściowych?
Do półotwartych, zadaszonych schodów wejściowych może wystarczyć stopień szczelności IP44. Ochroni on lampy przed chlapnięciami wodą z każdej strony. Jeśli jednak schody zewnętrzne nie posiadają żadnej ochrony, lepszym pomysłem będzie wybranie oświetlenia o wyższych klasach szczelności, od IP54 i wyższe. W przypadku lamp wpuszczonych w ziemię, tak zwanych oczek i spotów ogrodowych, dobrym wyborem będzie zaś co najmniej IP65, co ochroni lampę przed strugą wody (12,5 l/min.) laną z każdej strony. Pamiętaj, by zawsze dostosować szczelność danej lampy do warunków, które obserwujesz przy schodach podczas skrajnych sytuacji pogodowych.
Lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu czy bez – które wybrać?
Do oświetlenia schodów wejściowych do domu możesz wybrać lampy, które świecą w sposób ciągły lub są wyposażone w czujniki. Do wyboru masz lampy z czujnikiem zmierzchu, z czujnikiem ruchu oraz z obydwoma opcjami. Czujnik ruchu i zmierzchu w lampie to dobre, energooszczędne rozwiązanie. Żarówki nie będą się świecić całą noc, tylko dopiero po wykryciu ruchu. Możesz także wybrać opcję lamp ze światłem bazowym. Oznacza to, że po zmierzchu schody rozświetlą się delikatną poświatą, a po wykryciu ruchu zaświecą z większym natężeniem. Wybór wydaje się doskonały, ale ma swoje minusy. Jeśli posiadasz wychodzącego na zewnątrz zwierzaka, przygotuj się na to, że lampy będą zapalać się zawsze, gdy pupil znajdzie się w zasięgu czujników. W takiej sytuacji wybierz lampy z czujnikiem odpornym na małe zwierzęta.

Miłośnicy tradycyjnych aranżacji wokół domu niekiedy wzbraniają się przed wyborem nowoczesnych lamp z czujnikami, obawiając się, że nie będą one pasować do aranżacji. Niepotrzebnie. Obecnie wybór oświetlenia zewnętrznego jest tak duży, że bez problemu można znaleźć piękne lampy zewnętrzne z czujnikami ruchu i zmierzchu, które nie zakłócą harmonii w ogrodzie.
Jaki rodzaj lamp wybrać jako oświetlenie schodów zewnętrznych?
Chcąc oświetlić schody zewnętrzne w typowym domu, wybór masz naprawdę szeroki. Jeśli na oświetlenie zdecydowałeś się na etapie budowy domu, możesz zdecydować się na lampy wpuszczone w konstrukcję schodów, wybierając oświetlenie punktowe. Możesz także wykorzystać taśmy LED. Wówczas jednak niezbędny będzie montaż taśmy LED za pomocą profili. Jeśli schody nie są wysokie lub obok znajduje się ściana, oświetlić je możesz za pomocą kinkietów zewnętrznych. Inna opcja to wykorzystanie plafonów i lamp wiszących.
Kinkiety na schodach wejściowych do domu
Kinkiety możesz zamontować na ścianie domu przy drzwiach wejściowych, a przed schodami. Przy dużej ilości stopni kinkiet zewnętrzny umieszczony na samej górze może nie doświetlić dobrze dolnej części schodów. W takim przypadku kinkiety sprawdzą się jeśli obok schodów znajduje się ściana lub belki, na których można podłączyć oświetlenie. Jeśli wybierzesz reflektorek do oświetlenia schodów upewnij się, że natężenie światła nie będzie zbyt duże oraz będzie ustawione pod odpowiednim kątem. Chodzi o to, by nie oślepiło osoby wchodzącej po schodach.
Lampa wisząca nad schodami wejściowymi w domu
To równie ciekawy sposób na designerskie oświetlenie schodów wejściowych. Dobierając oświetlenie wiszące należy zwrócić uwagę na wielkość lampy oraz długość zwisu. Tego typu oświetlenie jest możliwe, gdy nad schodami znajduje się taras lub sufit. Lampy wiszące najlepiej umieścić mniej więcej nad środkową częścią schodów, by światło objęło ich całą długość.
Punktowe oświetlenie schodów
Dzięki punktowemu oświetleniu schodów zewnętrznych możesz delikatnie rozświetlić wybrane stopnie. W tym celu możesz wykorzystać na przykład zestaw oczek podłogowych Garden z klasą szczelności IP44.
Słupki ogrodowe i lampiony
Do oświetlenia niskich schodów sąsiadujących z pasem zieleni lub ziemi możesz wykorzystać słupki ogrodowe wbijane w ziemię. To dobre rozwiązanie przede wszystkim, gdy nie chcesz podłączać oświetlenia do instalacji elektrycznej. Wybierz wówczas słupki solarne i umieść je gdzie tylko zechcesz. Inną opcją niewymagającą podłączania do prądu są przenośne lampiony solarne, które możesz ustawić na stopniach. W tym wypadku musisz jednak pamiętać o zabezpieczeniu lamp w razie silnego wiatru.
Oświetlenie schodów wejściowych – aranżacje, zdjęcia, galeria
Odpowiednio oświetlone schody wejściowe mogą stać się ozdobą domu i całego ogrodu. Niezależnie czy wybierzesz lampy wiszące, kinkiety zewnętrzne czy oświetlenie punktowe, kieruj się bezpieczeństwem oraz dopasuj oświetlenie do aranżacji pozostałej części domu. Oto kilka ciekawych rozwiązań na oświetlenie schodów wejściowych w domu jednorodzinnym.
-
gardenstory.jp -
www.utopialandscapedesign.com.au -
www.yu-kikobo.com -
item.rakuten.co.jp -
akaridesign.hatenablog.jp -
www.shadesofgreenla.com -
item.rakuten.co.jp -
www.odsarchitecture.com