Oświetlenie warsztatu – jak dobrać lampy i oprawy do garażu?

dobre oświetlenie warsztatu i garażuGaraż jest zwykle miejscem, gdzie chronimy pojazdy przed zagrożeniami świata zewnętrznego. To pomieszczenie zapewnia ochronę przed kulami gradu, które potrafią zniszczyć szyby i karoserie. Zabezpiecza przed spadającymi drzewami w czasie wichury. W zamkniętym garażu nie pojawi się żaden wandal, który chciałby dla zabawy przeciągnąć gwoździem po samochodzie. Dodatkowo miejsce to może spełniać funkcje składu różnego rodzaju rzeczy. Doskonale chroni przed warunkami zimowymi sprzęty ogrodnicze. Świetnie nadaje się także do trzymania narzędzi. Skoro już o narzędziach mowa, to warto wspomnieć o tym, że garaż pełni też funkcję domowego warsztatu. To w nim „złote rączki” dokonują podstawowych napraw sprzętów domowych, a majsterkowicze oddają się swojemu hobby. Dzięki garażowi posiadacze samochodów, motocykli i rowerów mogą w dogodnych warunkach dbać o swoje pojazdy.

Niestety garaże bardzo rzadko mają zapewniony dobry dopływ światła naturalnego. Szczególnie te budowane w systemie szeregowym najczęściej pozbawione są okien. Faktem jest jednak to, że pomieszczenia te potrzebują bardzo dobrego oświetlenia. Wszystko po to, by nie uderzyć nogą w kosiarkę, uzyskać możliwość precyzyjnych napraw czy pokryć rysę na karoserii właściwym kolorem. W wyposażeniu garażu w odpowiednie oświetlenie i oprawy liczy się przede wszystkim efektywność oświetlenia. Względy estetyczne schodzą na dalszy plan.

Podstawowe oświetlenie garażu

Zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie bramy wjazdowej warto zamontować oświetlenie wyposażone w czujnik ruchu. Zdecydowanie ułatwi to życie każdemu, kto wie, jak to jest wysiadać z samochodu z rękami zajętymi zakupami. Doskonale rozumieją to również osoby, które wracają do domu wieczorem podczas jesiennych i zimowych warunków. Nikt nie chce niepotrzebnie moknąć na zewnątrz, a światło przy bramie wjazdowej zdecydowanie ułatwia wjazd do garażu.
Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie montowane na suficie, które da ogólne światło dla całego garażu. Często wybierane do tego są oprawy rastrowe, jednak powodują one, że niektóre miejsca są zacienione. Lepszym rozwiązaniem są oprawy podwójne zamontowane wzdłuż sufitu. W przypadku zamontowania osobnych włączników można regulować natężanie światła.

Przy jakim oświetleniu najlepiej pracować?

lampy do warsztatu samochodowego - oprawy ledNad stołem warsztatowym często montowane jest oświetlenie punktowe. Rzuca ono jednak cień, dlatego warto wyposażyć lampę w oprawy jarzeniowe. Wyeliminuje to niechciany element. Świetlówki, które często wykorzystuje się w oświetlaniu garaży są doskonałym rozwiązaniem. Ich wadą jest delikatna i krucha struktura. Dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie tego rodzaju oświetlania w oprawę ochronną. Zabezpieczy ona ten delikatny, lecz pożądany rodzaj światła przed narzędziami, którymi posługuje się majsterkowicz.

Wielu ludziom świetlówki liniowe kojarzą się z migającym światłem. Bywa ono bardzo irytujące dla ludzki oczu. Dlatego warto nabyć zapłonnik elektryczny, który wyeliminuje uciążliwe działanie.

O wiele bardziej wytrzymałe i przyjemniejsze dla oczu są świetlówki LED. Przy ich wyborze warto zasugerować się barwą światła. Do garażu świetnie będzie nadawało się oświetlanie o neutralnej lub zimnej barwie.

W garażu nie należy także zapomnieć o precyzyjnym oświetleniu – tak pożądanym przy szczegółowych naprawach. Do tego warto użyć lampy warsztatowej lub naświetlacza LED. Świetnie, gdy urządzenia te są wyposażone w statyw, co znacznie ułatwia prace. Przy naprawie karoserii warto wziąć pod uwagę nabycie oświetlenia o barwie zbliżonej do światła neutralnego czyli około 4000 Kelwinów.

Oświetlenie garażu to niezwykle ważna sprawa. Od wyposażenia tego pomieszczenia w odpowiednie światło zależy nie tylko możliwość właściwej naprawy, ale również bezpieczeństwo użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *