Oświetlenie w stylu Loft – jak dobrać lampy do wnętrza?

Wnętrza w stylu loftowym to coraz bardziej popularny styl wnętrzarski w Polsce. Znajduje uznanie dzięki nowoczesności jak i minimalizmowi. W Polsce wnętrza w stylu loft nazywane również stylem industrialnym to przeniesienie pewnych elementów z „fabryki” do mieszkania.

W kilku słowach o stylu Loft?

Oryginalnie wnętrza w stylu loft to pokoje lub całe mieszkania organizowane w poprzemysłowych budynkach, zakładach produkcyjnych czy fabrykach. Charakteryzują je duże przestronne pomieszczenia, często wysokie i lokalizowane na poddaszu. Głównymi elementami dekoracyjnymi jest w nim stal, kamień oraz szkło. Często surowe ściany z cegieł, metalowe szafki, szklane lampy i oświetlenie.

W naszym kraju styl ten jest stosunkowo mało popularny, ale całe mieszkania i apartamenty odnajdziemy już na dolnym śląsku, w Warszawie czy Łodzi.

Poniżej znajdziesz więcej ciekawych aranżacji.

 

Sypialnia w stylu loft - surowe dekoracje

(źródło: homedesignlover.com)

Znalezione obrazy dla zapytania loft style

(źródło: www.raisonhome.com)

Żyrandole i lampy w stylu LOFT – jak dobrać?

Oświetlenie w stylu loft to przede wszystkim lampy wiszące oraz żyrandole. Preferowane materiały jakie stosuje się przy ich projektowaniu to szkło oraz stal. Modele minimalistyczne lamp wiszących to często żarówka dekoracyjna zawieszona na długim kablu lub sznurze. Żarówkę dekoracyjną instaluje się na gotowych długich zawieszeniach z białymi lub czarnymi oprawkami.

Nie ma jednej konkretnej kolorystyki w lampach, ale przeważają te ciemne i srebrne. Z przykładowych lamp wiszących w stylu loft wykonanych z metalu warto poznać:

W sklepie Ardant znajdziesz więcej lamp wiszących w stylu loft i industrialnym – sprawdź tutaj.

Szklane lampy wiszące w stylu loft

Prócz lamp wykonanych ze stali do wnętrz loftowych równie często dobiera się oświetlenie szklane. Zwykle wyglądają na postarzane i mają charakter lekko przemysłowy. Szkło występuje w wielu formach – bezbarwne, zadymione, posrebrzane, szare, ciemnobrązowe. Kilka przykładowych lamp w stylu loft zobaczysz poniżej.

Zauważ, że rozbieżności cenowe są ogromne. Do wnętrz loft dobrać można lampę już za niecałe 100 zł, ale występują i modele za nawet kilka tysięcy złotych. Ceny uzależnione są od materiałów jak i producenta. Znajdziemy lampy wykonane ze szkła i miedzi jak wspomniane wcześniej żarówki dekoracyjne zamontowane na długim zwisie.

Żyrandole loft ze stali i szkła

Jako, że pomieszczenia w stylu loftowym są zwykle wysokie i przestronne, warto pomyśleć nad ciekawym modelem żyrandola loftowego. W tym wypadku wybór nie jest już tak duży jak w przypadku lamp wiszących. W żyrandolach znajdziemy podobne cechy charakterystyczne, lecz ich budowa będzie odbiegać od standardu. Poniżej prezentujemy wybrane modele żyrandoli loft.

Żyrandole loft powinny mieć znaczące rozmiary by nie zginęły w wielkich pomieszczeniach poprzemysłowych. Warto pomyśleć nad jednym konkretnym modelem, a resztę pomieszczenia doświetlić wieloma lampami wiszącymi czy kinkietami. Warto dodać, że prócz lamp i żyrandoli loft, znajdą się również ciekawe modele lamp stołowych czy podłogowych. często wykonane z miedzi pozwalają ciekawie ozdobić wszelkie ciemne zakamarki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *