Oświetlenie w stylu Loft – lampy loftowe i żyrandole

Wnętrza w stylu loftowym to coraz bardziej popularny styl wnętrzarski w Polsce. Znajduje uznanie dzięki nowoczesności jak i minimalizmowi. W Polsce wnętrza w stylu loft nazywane również stylem industrialnym to przeniesienie pewnych elementów z „fabryki” do mieszkania.

W kilku słowach o stylu Loft?

Oryginalnie wnętrza w stylu loft to pokoje lub całe mieszkania organizowane w poprzemysłowych budynkach, zakładach produkcyjnych czy fabrykach. Charakteryzują je duże przestronne pomieszczenia, często wysokie i lokalizowane na poddaszu. Głównymi elementami dekoracyjnymi jest w nim stal, kamień oraz szkło. Często surowe ściany z cegieł, metalowe szafki, szklane lampy i oświetlenie.

W naszym kraju styl ten jest stosunkowo mało popularny, ale całe mieszkania i apartamenty odnajdziemy już na dolnym śląsku, w Warszawie czy Łodzi.

Nie ma jednej konkretnej kolorystyki w lampach, ale przeważają te ciemne i srebrne.

Loftowe lampy wiszące

To jedna z bardziej popularnych grup, które traktuje się jako oświetlenie centralne. W zależności od rodzaju klosza, taka lampa może zastąpić żyrandol. W dużej mierze wybierane są do oświetlenia blatów i wysp kuchennych. Te z pełnymi stalowymi kloszami najczęściej oświetlają wąską przestrzeń czyli wyspy, na których przygotowywane są posiłki, zaś te z kloszami wykonanymi ze szkła, oświetlą stoły w jadalniach. Poniżej prezentujemy nasze propozycje na ciekawe lampy wiszące w stylu loft.

W sklepie Ardant znajdziesz więcej lamp wiszących w stylu loft i industrialnym – sprawdź tutaj.

Czym oświetlić loftowe ściany? Dobieramy kinkiety!

Wielu naszych producentów oferuje całe komplety oświetlenia, które w salonie czy kuchni stanowić będą spójną całość. Kinkiety łączyć można zarówno z lampami wiszącymi jak i sufitowymi. Oprócz walorów estetycznych mają spełniają również dobre funkcje świetlne. To dzięki budowie kinkietów loftowych, które często nie posiadają jakichkolwiek kloszy, a źródłem światła jest żarówka zamocowana na trzpieniu lub ramieniu kinkietu.

Dla bardziej wymagających klientów posiadamy także kinkiety z pięknymi szklanymi kloszami w wielu odcieniach – bursztynowych, szarych, złotych, ale i transparentnych. Zobacz nasz propozycje na kinkiety loftowe do salonu.

Szklane lampy loft – co je odróżnia?

Prócz lamp wykonanych ze stali do wnętrz loftowych równie często dobiera się oświetlenie szklane. Zwykle wyglądają na postarzane i mają charakter lekko przemysłowy. Szkło występuje w wielu formach – bezbarwne, zadymione, posrebrzane, szare, ciemnobrązowe. Niekiedy zdarza się połączenie stali oraz szkła. To najczęściej masywne lampy na stalowych zawieszeniach lub konstrukcjach, gdzie szklany klosz jest dodatkowa dekoracją, a główną bazę stanowi właśnie podstawa.

Często spotyka się również szklane lampy loftowe,  w których klosz przysłonięty jest stalowa kratą czy drutami. To nadaje ciekawego charakteru „przemysłowego” bowiem tego typu oświetlenie znajdowało zastosowanie w zakładach pracy i fabrykach. Ich oprawy były mocne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W dzisiejszych czasach stanowią jednak ciekawą ozdobę i nadają pomieszczeniu ciekawego charakteru.

Kilka przykładowych lamp w stylu loft zobaczysz poniżej.

Zauważ, że rozbieżności cenowe są ogromne. Do wnętrz loft dobrać można lampę już za niecałe 100 zł, ale występują i modele za nawet kilka tysięcy złotych. Ceny uzależnione są od materiałów jak i producenta. Znajdziemy lampy wykonane ze szkła i miedzi jak wspomniane wcześniej żarówki dekoracyjne zamontowane na długim zwisie.

Żyrandole i lampy w stylu LOFT – jak dobrać?

Oświetlenie w stylu loft to przede wszystkim lampy wiszące oraz żyrandole. Preferowane materiały jakie stosuje się przy ich projektowaniu to szkło oraz stal. Modele minimalistyczne lamp wiszących to często żarówka dekoracyjna zawieszona na długim kablu lub sznurze. Żarówkę dekoracyjną instaluje się na gotowych długich zawieszeniach z białymi lub czarnymi oprawkami.

Żyrandole loft ze stali i szkła – propozycje

Jako, że pomieszczenia w stylu loftowym są zwykle wysokie i przestronne, warto pomyśleć nad ciekawym modelem żyrandola loftowego. W tym wypadku wybór nie jest już tak duży jak w przypadku lamp wiszących. W żyrandolach znajdziemy podobne cechy charakterystyczne, lecz ich budowa będzie odbiegać od standardu. Mogą to być modele, gdzie żarówki mocowane są na wielkich stalowych ramach. W innym przypadku żyrandol loftowy kojarzyć się może z różnego typu powyginanymi prętami na różne strony, gdzie na końcu mocowane jest dekoracyjne źródło światła. Ten styl jednak można uznać za nieco bardziej nowoczesny.

Poniżej prezentujemy wybrane modele żyrandoli loft.

Żyrandole loft powinny mieć znaczące rozmiary by nie zginęły w wielkich pomieszczeniach poprzemysłowych. Warto pomyśleć nad jednym konkretnym modelem, a resztę pomieszczenia doświetlić wieloma lampami wiszącymi czy kinkietami. Warto dodać, że prócz lamp i żyrandoli loft, znajdą się również ciekawe modele lamp stołowych czy podłogowych. często wykonane z miedzi pozwalają ciekawie ozdobić wszelkie ciemne zakamarki.

Poniżej znajdziesz więcej ciekawych aranżacji.

Sypialnia w stylu loft - surowe dekoracje

(źródło: homedesignlover.com)

Znalezione obrazy dla zapytania loft style

(źródło: www.raisonhome.com)

Polecane lampy do loftu – jakie?

Nie da się polecić konkretnego typu lampy do loftu. O ile sama kolorystyka nie jest większym problemem, o tyle znaczenie ma rozmiar modelu. Małe pomieszczenia nie lubią zbyt gabarytowych przedmiotów i dodatku. Jeśli urządzasz mieszkanie w stylu lftowym i jest ono niewielkie, postaw na 1 lub 2 mniejsze modele, które podkreślą charakter wnętrza, ale nie zabiorą zbyt wiele przestrzeni. Jeśli pomieszczenie, którym dysponujesz jest duże i przestronne, możesz postawić na duże żyrandole loftowe lub kilka mniejszych lamp wiszących.

Oprócz samej wielkości pomieszczenia, ważna też jest jego wysokość. Przed zakupem lampy loft upewnij się, że nie będzie konieczności skracania zawieszenia. Lampa zamocowana przy samym suficie może wyglądać zupełnie inaczej i stracić swój urok. Z kolei lampa zawieszona zbyt nisko nad podłogą, również nie odda swojego uroku.

Do jakich pomieszczeń wybrać oświetlenie loftowe?

Mieszkania w stylu loft to bardzo często duże przestrzenie, w której wydzielony jest duży salon z jadalnią i pozostałe jak sypialnia, pokój czy biuro. Najlepiej jednak odnajdują się w dużych salonach, gdzie pasują do surowych ścian z czerwonej cegły, drewnianych postarzanych mebli czy betonowych dodatków. Lmpę loft powiesić można w kuchni nad blatem kuchennym, duży rozłożysty żyrandol w centralnej części salonu, zaś mniejsze lampy sufitowe w przejściach i ciągach komunikacyjnych.

Jeśli Twój salon jest mały, możesz zdecydować się na niewielką lampę sufitową oraz 2 mniejsze kinkiety dobrane w jednym komplecie. Pamiętaj, że przy zakupie oświetlenia loftowego, producent często prezentuje same lampy. Żarówki nabyć musisz we własnym zakresie, co jest po części wygodne i pozwoli stworzyć nieco inny efekt ostateczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *