Wiszące lampy industrialne sprawdzają się w wysokich salonach. Bardzo często są masywne - szerokie i długie. Jak sama nazw wskazuje - mają wygląd tych podobnych z wyposażeniem fabryk i zakładów pracy. Z kolei lampy retro, to nieco bardziej nowoczesne modele industrialne. Na pewno zachwycą nie jednego gościa, którego zaprosisz do swojego salonu. Na końcu warto zaznaczyć, że nie jest to tani typ oświetlenia w porównaniu z inną stylistyką wnętrz.
Lampy w stylu industrialnym
Styl industrialny jest ostatnio bardzo modny we wnętrzarstwie. Czy wiesz, gdzie zaczęła się jego historia? Industrializm to twór powstały w latach pięćdziesiątych XX stulecia, w USA. W czasie recesji wiele pomieszczeń przemysłowych stało pustych. Z takich okazji chętnie korzystali młodzi artyści, którzy w opuszczonych pomieszczeniach znajdowali szansę na darmowe studia i mieszkania. Aranżowali duże przestrzenie przynosząc do nich często przypadkowe meble znalezione na targach lub otrzymane od znajomych, nie przejmowali się też surowym klimatem otaczających ich przestrzeni. Tak właśnie powstał styl industrialny, który dzisiaj nadal nawiązuje do starych fabryk i pomieszczeń przemysłowych, pełnych surowych materiałów.
Podstawowymi cechami aranżacji industrialnych jest prostota i minimalizm. W tych obszernych przestrzeniach nie ma miejsca na zbędne dodatki, bibeloty czy wyszukane dekoracje. Wszystko powinno być proste i przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego właśnie ciekawe oświetlenie tych wnętrz jest tak ważne. Industrialna lampa wisząca jest jednym z elementów wystroju, który poza swoją funkcjonalnością, może być piękną ozdobą wnętrza.
Styl industrialny potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Jest to doskonałe dopełnienie wnętrza, które bez pięknych, surowych w swej prostocie, lamp nie byłoby pełne.
Oświetlenie wiszące w stylu industrialnym
Industrialne przestrzenie powinny być wysokie i przestronne, dlatego doskonale odnajdują się w nich duże lampy wiszące w surowym stylu, takie jak Jackson, Stone – Zuma Line, Delphi, lub Denver 03. Dzięki długim lampom optycznie obniżymy pomieszczenie, które będzie sprawiało wrażenie bardziej przytulnego.
Charakterystyczne dla wnętrz industrialnych są też lampy podłogowe o oryginalnej stylistyce przeskalowanych lampek biurkowych. W ten styl idealnie wpisuje się lampa Lavender oraz Arigato.
Kolejnym elementem oświetlenia, którego nie powinno zabraknąć w takim wnętrzu są reflektory w każdej formie. Kinkiety, lampy wiszące czy lampy podłogowe. Wybór jest naprawdę duży. Ważne jest tylko, by zachowana została surowa forma reflektora, tak jak w modelu Antenne, Jackson, Nautical, kinkiet Astro lighting czy lampie ściennej Odyssey.
Pamiętaj o tym, by oświetlenie współgrało ze stylistyką wnętrza. Lampy również powinny być wykonane ze szkła, metalu czy betonu, powinny być zachowane w prostej formie. Doskonale sprawdzają się tu lampy stylizowane na przemysłowe, takie jak model Garcia lub Acorn Steel.
Nie musisz się też bać widocznych przewodów, odsłoniętych żarówek i surowych wykończeń. To tylko nadaje wyrazu Twojemu wnętrzu, a przy tym wygląda naprawdę oryginalnie i efektownie, tak jak model Calaf, Broni 165, Urban Class lub Skeleton.
Urządzanie wnętrza industrialnego - dodatki i połączenie
Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu industrialnym, musisz pamiętać o kilku niezbędnych cechach takiej aranżacji. Po pierwsze - kolory. Industrializm lubi minimalizm, również w barwach. Wybierz paletę szarości, biel, czerń, uzupełnij je o odcienie metaliczne lub drewno. Jeśli potrzebujesz mocniejszego koloru, wybierz turkus, przygaszony żółty lub pomarańczowy, który doskonale współgra z surową szarością.
Tak samo, jak kolory ważne są również materiały wykorzystywane w takim wnętrzu. W industrializmie stawiamy na minimalizm w każdej formie. Materiałami, które sprawdzą się tu najlepiej będzie metal, surowy beton, szkło i drewno. Materiały powinny być stylizowane na postarzałe lub wręcz odwrotnie, powinny dawać wrażenie jeszcze niewykończonego wnętrza.
Odrobina ciepła w salonie
Boisz się, że salon będzie zbyt zimny i surowy? Na to też jest sposób. Wybierz jedną ze ścian, którą wykończysz czerwoną cegłą, dodaj kilka elementów wystroju w zgaszonym kolorze żółtym lub pomarańczowym. Ciepłe odcienie sprawią, że wnętrze będzie odrobinę przytulniejsze. Do tego wiszące lampy industrialne – zwróć uwagę na te w kolorze miedzi, np. model Tempo, Cannes lub Jackman. Światło odbijające się od tego koloru staje się cieplejsze i sprawia, że oświetlane wnętrze jest bardziej przytulne.