Jakie będą najlepsze lampy wodoszczelne pod prysznic?

Co raz częściej kabina prysznicowa to standardowy element wyposażenia łazienki oprócz wanny. Zdarza się również, że w mieszkaniach, gdzie każda powierzchnia jest na wagę złota, montowane są wyłącznie kabiny prysznicowe. Wzięcia prysznica to doskonały sposób na szybkie zadbanie o higienę osobistą oraz oszczędność wody. Dlatego co raz więcej osób decyduje się na wyposażenie łazienki w kabiny prysznicowe. Są one również wygodne w użyciu przez starsze osoby. Takie kabiny są wyposażane w specjalne urządzenia, dzięki czemu o wiele łatwiej z nich korzystać niż wejść do wanny.

Wodoszczelność lamp w łazience i nie tylko

Wraz ze wzrostem popularności kabin prysznicowych pojawiła się kwestia ich oświetlenia. Nie od dziś wiadomo, że elektryczność i woda nie idą ze sobą w parze. Na szczęście współczesna technologia oferuje nam urządzenia elektroniczne odporne na wilgoć i wodę. Podobna sytuacja panuje na płaszczyźnie sztucznego oświetlenia.

Czytaj również: Lampy wodoszczelne – poznaj wodoodporne stopnie ochrony IP

Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne modele lamp najważniejsze to, żeby przyjrzeć się oznaczeniom IP na pudełku. To właśnie one klasyfikują stopień wodoszczelności oprawy. W kwestii lampy, która będzie umieszczona na suficie nad kabiną prysznicową należy zamontować oprawę lampy, której stopień będzie wynosił co najmniej IP 44. Uchroni to urządzenia od bryzgów wody, które mogą na nie paść podczas użytkowania kabiny. Natomiast w wypadku montażu lamp na ścianach, w podłodze lub innych miejscach, gdzie jest stały kontakt z wodą, to należy wybrać oświetlenie z oznaczeniem co najmniej IP 66.

Funkcjonalność opraw oświetleniowych w kabinie prysznicowej

Ważne jest również to, by pamiętać, że oświetlenie kabiny prysznicowej ma służyć użytkownikowi, a nie mu przeszkadzać. Dlatego w kwestii montażu  lamp na suficie należy wybierać zgrabne i niezajmujące wiele miejsca urządzenia. Dzięki temu nie będą zakłócać tej relaksującej czynności jaką jest branie prysznica. W przypadku lamp w ścianie kabiny lub podłodze najpopularniejsze są oprawy typu oczko wpuszczone w powierzchnie. Dzięki temu nie wystają one poza ściany i podłogi kabiny, przez co, prócz światła, stają się nie zauważalne. Pozostaje oczywiście kwestia stylu i designu urządzenia. Zależne jest to jednak od barw w jakich urządzona jest łazienka i kabina, jej wielkości i innych przedmiotów. Uniwersalną podpowiedzią jest to, że większa liczba małych świateł zamontowanych w kabinie prysznicowej daje optyczne wrażenie większej przestrzeni. Niemniej jednak kwestia stylu jest bardzo ważna.

A może kolorowe LEDy i oczka do kąpieli?

Dla bardziej wybrednych oferowane są również wodoodporne taśmy LED z technologią RGB, które mają możliwości świecenia w różnych barwach. To doskonała oferta dla tych, którzy chcą wzmocnić efekt relaksu pod prysznicem. Dają one zupełnie inny efekt świetlny niż oprawy typu oczko. Doskonale pasują do nowoczesnych i modernistycznych wnętrz. Świetnie akcentują i podkreślają przestrzeń kabiny prysznicowej.

Czytaj również: Pomysły i aranżacje na oświetlenie kabiny prysznicowej

Jak zwykle, w kontakcie lampa-woda najważniejsze jest bezpieczeństwo i montaż opraw lamp o odpowiednim poziomie wodoszczelności, dlatego warto tej kwestii poświęcić najwięcej czasu. Swoją rolę odgrywa również styl i aranżacja umieszczone oświetlenia. Tę kwestię można rozstrzygnąć tylko w odniesieniu do konkretnej łazienki i kabiny prysznicowe, ale ten tekst z pewnością ułatwi to zadanie.

Jaka będzie najlepsza lampa pod prysznic?

Wybierając lampę pod prysznic, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej aspekty wizualne i dekoracyjne. W tym przypadku ważniejsze będą aspekty bezpieczeństwa podczas kąpieli. W tym przypadku najlepszą lampą będzie ta, która spełni wysoką szczelność na strumienie wody, wilgoć, zachlapania, będzie całkowicie hermetyczna. Należy wziąć pod uwagę to, że gorąca woda wytwarzać będzie arę, która pokryje lampę. W takim przypadku światło będzie rozproszone i tłumione, dlatego źródłem światła może być żarówka o większej mocy. W innym wypadku można decydować się na 2, a nawet trzy lampy pod prysznicem. Innym rozwiązaniem może być montaż jednej w suficie, a drugiej w podłodze. Lampa podłogowa powinna być oprócz jej szczelności odpowiednio zabezpieczona. Niewielkie ilości wody mogłyby przedostawać się nieszczelnościami do instalacji elektrycznej i zaburzać jej działanie powodując awarię zasilania.

Jeśli szukasz ciekawych inspiracji o oświetleniu prysznicowym, odwiedź naszego wnętrzarskiego bloga. Jest na nim wiele zdjęć oraz aranżacji, które z pewnością pobudza Twoją wyobraźnie przy urządzaniu łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *